DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

BREZA (Betula pendula s.verrucosa)

Go down

BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Empty BREZA, BETULA ALBA L. – BETULA PENDULA ROTH.

Postaj  lakky ned 17 vel - 12:09



BREZA, BETULA ALBA L. – BETULA PENDULA ROTH.
Magično ljekovito drvo

Razni narodi brezu smatraju magičnim drvom u liječenju i prehrani. Dojmljiv je podatak da na Kamčatki (Rusija) jedu usitnjenu koru breze pomiješanu s kavijarom

Breza (Betula alba L – Betula pendula Roth.) pripada obitelji Brezovki (Familia Betulaceae). Farmakopejski naziv joj je Betulae folium-cortex-gemmae Betulae-Pyroleum Betulae- Succus Betulae. Prirodni je adstrigent, antibiotik, antidiabetik, antidiaorik, antireumatik, antiseptik, antispazmodik, antiskorbut, antitusik, arterosklerotik, dermetik, diuretik, dijaforetik, detoksikant, dezifecijans, emenagog, hipertenzor, holagog, koleretik, kozmetik, vermifug.

Pod nazivom 'Europsko stablo protiv bubrežnih bolesti', zasluga je poznatog talijanskog liječnika Mattiola (16. st.). koji je brezom uspješno liječio kamence bubrega i mjehura. U Americi za Indijance breza predstavlja magično drvo kao i u Indiji i Sibiru. Ime 'Drvo mudrosti' dobiva po brezovoj šibi kojom su učitelji kažnjavali lijene učenike (srednji vijek).

Opis: Vitko listopadno drvo visine do 30 m s glatkom bijelom ispucanom kožicom kore, te vitkim i tankim obješenim grančicama. Pupoljci jako ljepljivi kao i mladi listovi. Listovi su trokutasto zaobljeni i dvostruko pilastog ruba. Cvjetovi su jednodomni, žućkastosmeđi, a razvijaju se u proljeće zajedno s listovima. U jesen se formiraju duge do 10 cm muške rese obično na kraju grane, a u proljeće ženske rese koje su manje do 2 cm i stoje uspravno pojedinačno.

Vrijeme cvatnje: IV. - V. mjesec

Stanište: Pojedinačno i do 1.900 m n. v., a najviše na otvorenim prostorima na ravnicama, brežuljcima i planinama gdje ponegdje čini brezik (šume) te kao ukrasno drvo u vrtovima i parkovima. Otporna je na niske temperature te je najraširenije u sjevernim krajevima. Voli suho i pjeskovito tlo.


Branje i prerada
Pupoljke sakupljamo potkraj zime i u rano proljeće sve dok se ne počnu otvarati, a sušimo ih u sjeni na prozračnom hladnom mjestu da se ne otvore ili ih svježe rabimo za izradu tinkture, čaja, masti itd.; List sakupljamo u svibnju i srpnju. Sušimo u sjeni na toplom i prozračnom mjestu, a potrebno je pripaziti da ljepljivi listovi ne budu zalijepljeni duže vrijeme jer tada brzo pocrne te ih je kod sušenja potrebno razdvojiti. Koru sakupljamo na početku proljeća ili potkraj jeseni. Sušimo na toplom i prozračnom mjestu. Suhu koru breze možemo grubo usitniti te po potrebi i samljeti u brašno. Sok sakupljamo u rano proljeće potkraj veljače i početkom ožujka iz stabla koji ima promjer najmanje 20 cm. Sakupljanje brezova soka radimo pomoću limenog lijevka ili staklene cjevčice koje uguramo u 2-4 cm duboko izbušeni dio stabla iz kojeg ističe sok te podno toga stavimo bocu ili posudu koja nije od željeza. Kod vađenja soka izabiremo zdrava i kriva stabla breze koja će se uskoro sjeći za ogrijevno drvo, a kod veće potrebe za sokom bilo bi poželjno koristiti stabla svake druge godine. Radi zaštite od raznih nametnika ili gljivičnih zaraza potrebno je izbušenu rupu zatvoriti s pčelinjim voskom. U tijeku 48 sati na jednom stablu sakupi se oko 5 l soka, a u sezoni i do 170 lit. Sok breze na toplom mjestu brzo fermentira. Rese muške sakupljamo prije zime, a ženske rese u proljeće prije sazrijevanja. Rese sušimo na toplom i prozračnom mjestu. Smolu sakupljamo u rano proljeće; Katran dobivamo suhom destilacijom drva. Iz drveta breze dobivamo ulje brezove smole.

Ljekovito djelovanje
Da je breza uistinu magično drvo nije potrebno uvjerenje već samo jedan odabir terapijske kurative od listova, pupova, soka, kore ili katrana pa da osobno potvrdimo stoljetna uvjerenja o magičnosti stabla breze. U dostupnoj literaturi najviše me se dojmio podatak da na Kamčatki (Rusija) jedu usitnjenu koru breze pomiješanu s kavijarom.

Ljekovitost breze kao i njezina uporaba prema oficijelnoj i pučkoj medicini je raznovrsna i opširna te smatram da je najbolji pristup u opisu ljekovitosti breze obraditi je po pojedinim ljekovitim dijelovima breze.

LIST
List breze je jedan od jačih prirodnih biljnih diuretika koji pospješuje 5-6 puta jače i veće izlučivanje količine mokrenja od normalnih količina. Danas je raširena i poznata primjena ljekovitog djelovanja lista breze koji svojim diuretskim i antibiotskim tvarima kao prirodni dezinficijens i detoksikant u obliku čajnog oparka (ne kuhati) liječi posljedice kemoterapije kojom se liječe bakterijske infekcije mokraćnih puteva, bubreg, mjehur, mokraćne puteve, krv, jetru, vodenu bolest, gušteraču, zglobove, kamence i pijesak bubrega i mjehura, kamenca u žuči, ciste bubrega, jetre, malokrvnosti, skorbuta, ispadanja kose, kožu, celulit itd. Diuretičko svojstvo breze od velikog je značenja u liječenju bolesti u kojima se nakuplja veća količina tekućine bilo u organizmu ili u pojedinim organima. Većim i jačim izlučivanjem mokraće djelujemo i na pročišćavanje krvi i tkiva iz koje se izlučuje voda i mokraćna kiselina, a znano nam je koliko je to važno u liječenju gihta i reume; kod nakupljanja vode u trbušnoj duplji (ascitis) koja se javlja kod ciroze jetre; kod bolesti žuči (koleretik i holagog); kod šećerne bolesti u početnom stanju; kod jako otečenih nogu i bolnih otečenih zglobova; kod vode u plućima i u osrčju; kod kroničnih katar mjehura; kod teškoća u mokrenju; kod kamenaca i pijeska u bubregu i mjehuru (otapa-Hugo Schulz); kod arterioskleroze; kod prehlade; kod groznice, kod raznih parazita-nametnika u crijevima.
Poznato je i ljekovito djelovanje obloga od mladih listova breze koji se stavljaju na bolna mjesta kod reume i gihta, otekle i bolne zglobove, vodenih oteklina itd.
Kupke od brezovog lišća preporučuju se kod kožnih bolesti kao što su razne kožne nečistoće, vlažni i suhi lišajevi, svrab, prhut, masna vlasišta kose itd.
List breze dodajemo i raznim čajnim mješavinama za liječenje ostalih lakših i težih bolesti. Pupoljke breze rabimo isto kao i list breze.

Tinkturu od listova rabimo za liječenje groznice, pluća i grčeva.


SOK
U proljeće pučka medicina kao preventivu u održavanju našeg zdravlja savjetuje razne biljne terapije i ishranu za pročišćavanje cijelog organizma i krvi. Svježi sok breze (ne onaj koji vrije) u liječenju raznih bolesti ima stoljetnu tradiciju, a na nama je da i mi u zdravstvenoj preventivi uistinu okusimo taj prirodni napitak. Uporaba svježeg soka breze preporučuje se za liječenje bolesti: krvi; jetre; žuči; bubrega, mjehura, žutice; mokraćnih kanala; skorbuta; raznih kožnih nečistoća; osipa, vodene bolesti; raznih rana; upale grla; sunčanih pjega; osipa; za jačanje cijelog organizma; za jačanje korijena kose; kod ispadanje kose; protiv prhuta itd. Od brezovog soka može se prirediti i brezovo vino.

KORA
Rabimo za pripremu kupki koje pripremamo za liječenje raznih kožnih nečistoća i bolesti kože, znojenje nogu, osipa, čireva itd. Čajni uvarak od kore breze rabimo za pranje i ispiranje raznih kožnih nečistoća, vlasišta kose, prhuta, a za unutarnju uporabu kod kroničnih bolesti kože, pluća, vodene bolesti i gihta. Danas je za brzo odstranjivanje bradavica potrebno skuhati čaj od kore breze i namakati bradavice, a možemo i koru malo namočiti i stavljati na bradavice.

KATRAN
Katran breze rabimo za izradu sumporne masti kojom liječimo svrab kože, razne parazitske bolesti kože i razne kožne nečistoće kože.
Karakteristike drva

Čaj od lišća
1 čajna žličica usitnjenog suhog lista, 2 dl vode
Uputa za pripremu: Kipućom vodom prelijemo listove breze poklopimo, pustimo da odstoji pola sata i procijedimo.
Uputa za uporabu: Uzimamo 2-4 šalice čaja kod svih navedenih bolesti.

Tinktura
Tinktura se priprema prema propisima farmakopeje!
Uputa za uporabu: Uzimamo u čaju 1 čajnu žličicu tinkture 2-3 puta dnevno kod navedenih bolesti.

Čajna mješavina
(vodena bolest)
10 g lista breze, 10 g lista ružmarina, 10 g šipka, 10 g koprive, 20 g preslice, 20 g borovice
Uputa za pripremu: Sve sastojke dobro izmiješamo i od te mješavine uzmemo 1 čajnu žličicu bilja koje prelijemo kipućom vodom, poklopimo, pustimo da odstoji 1 sat i procijedimo.
Uputa za uporabu: Pijemo 1-2 šalice dnevno. Možemo zasladiti s medom.

Čaj od pupoljaka
50 g – 150 g suhih pupoljaka, 1 g sode bikarbone, 1 l vode
Uputa za pripremu: Kuhamo 10 minuta, poklopimo da odstoji 1 sat i procijedimo.
Uputa za uporabu: Pijemo 2-3 šalice dnevno kod navedenih oboljenja.

Sok
* Pijemo do 1 šalice dnevno i to natašte ujutro kod navedenih bolesti.
* Možemo miješati 5-6 žlica svježeg soka breza s kozjim mlijekom i medom ili s malo vina za proljetno pročišćavanje krvi i organizma, sluzavosti pluća, bubrega od pijeska, kožnih osipa itd.
* Sok breze koristimo za trljanje vlasišta kose kod ispadanja kose i za jačanje korijena i kose te za odstranjivanja prhuta.
* U kozmetici za njegu lica kao tonik za čišćenje lica i protiv sunčanih pjega.

Čaj od kore
30 g kore, 2,5 dl vina, 2,5 dl vode
Uputa za pripremu: Koru močimo 12 sati u mješavini vode i vina. Nakon toga stavimo da kuha 15 minuta i procijedimo.
Uputa za uporabu: Pijemo 2-3 šalice čaja dnevno, tako da svakih sat vremena pijemo po 1 jušnu žlicu čaja. Čaj rabimo za liječenje povratne groznice.


Dodatak

Primjena ljekovitog djelovanja lista breze je diuretsko i antibiotsko kao prirodni dezinficijens i detoksikant u obliku čajnog oparka (ne kuhati) liječi posljedice kemoterapije kojom se liječe bakterijske infekcije mokraćnih puteva, bubreg, mjehur, mokraćne puteve, krv, jetru, vodenu bolest, gušteraču, zglobove, kamence i pijesak bubrega i mjehura, kamenca u žuči, ciste bubrega, jetre, malokrvnosti, skorbuta, ispadanja kose, kožu, celulit itd.

Diuretičko svojstvo breze od velikog je značenja u liječenju bolesti u kojima se nakuplja veća količina tekućine bilo u organizmu ili u pojedinim organima.

Većim i jačim izlučivanjem mokraće djelujemo i na pročišćavanje krvi i tkiva iz koje se izlučuje voda i mokraćna kiselina, u liječenju gihta i reume; kod nakupljanja vode u trbušnoj duplji (ascitis) koja se javlja kod ciroze jetre; kod bolesti žuči (koleretik i holagog); kod šećerne bolesti u početnom stanju; kod jako otečenih nogu i bolnih otečenih zglobova; kod vode u plućima i u osrčju; kod kroničnih katar mjehura; kod teškoća u mokrenju; kod kamenaca i pijeska u bubregu i mjehuru; kod arterioskleroze; kod prehlade; kod groznice, kod raznih parazita-nametnika u crijevima.


List breze je jedan od jačih prirodnih biljnih diuretika koji pospješuje 5-6 puta jače i veće izlučivanje količine mokrenja od normalnih količina. Danas je raširena i poznata primjena ljekovitog djelovanja lista breze koji svojim diuretskim i antibiotskim tvarima kao prirodni dezinficijens i detoksikant u obliku čajnog oparka (ne kuhati) liječi posljedice kemoterapije kojom se

Liječi bakterijske infekcije mokraćnih puteva, bubrega, mjehura, krvi, jetru, vodenu bolest, gušteraču, zglobove, kamence i pijesak bubrega i mjehura, kamenca u žuči, ciste bubrega, jetre, malokrvnosti, skorbuta, ispadanja kose, kožu, celulit itd.

Diuretičko svojstvo breze od velikog je značenja u liječenju bolesti u kojima se nakuplja veća količina tekućine bilo u organizmu ili u pojedinim organima.

Većim i jačim izlučivanjem mokraće djelujemo i na pročišćavanje krvi i tkiva iz koje se izlučuje voda i mokraćna kiselina, a znano nam je koliko je to važno u liječenju gihta i reume; kod nakupljanja vode u trbušnoj duplji (ascitis) koja se javlja kod ciroze jetre; kod bolesti žuči (koleretik i holagog); kod šećerne bolesti u početnom stanju; kod jako otečenih nogu i bolnih otečenih zglobova; kod vode u plućima i u osrčju; kod kroničnih katar mjehura; kod teškoća u mokrenju; kod kamenaca i pijeska u bubregu i mjehuru (otapa-Hugo Schulz); kod arterioskleroze; kod prehlade; kod groznice, kod raznih parazita-nametnika u crijevima.

TINKTURA BREZE
Liječi bakterijske infekcije mokraćnih puteva, bubrega, mjehura, krvi, jetru, vodenu bolest, gušteraču, zglobove, kamence i pijesak bubrega i mjehura, kamenca u žuči, ciste bubrega, jetre, malokrvnosti, skorbuta, ispadanja kose, kožu, celulit itd.

Pomoću breze djelujemo na jače izlučivanje mokraće pa tako na pročišćavanje krvi i tkiva iz koje se izlučuje voda i mokraćna kiselina, što je bitno u liječenju gihta i reume; kod nakupljanja vode u trbušnoj duplji (ascitis) koja se javlja kod ciroze jetre; kod bolesti žuči (koleretik i holagog); kod šećerne bolesti u početnom stanju; kod jako otečenih nogu i bolnih otečenih zglobova; kod vode u plućima i u osrčju; kod kroničnih katar mjehura; kod teškoća u mokrenju; kod kamenaca i pijeska u bubregu i mjehuru (kod arterioskleroze; kod prehlade; kod groznice, kod raznih parazita-nametnika u crijevima.


Preneseno iz Novog lista!
Autor: fitoterapeut i homepat Ivan Lesinger
Prenio: Lakky, 16.02.2013.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com


lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic63@yahoo.com/

[Vrh] Go down

BREZA (Betula pendula s.verrucosa) Empty BREZA (Betula pendula s.verrucosa)

Postaj  lakky sri 1 ruj - 23:30

BREZA (Betula pendula s.verrucosa) 14c4fwy
Breza, list i cvijetne rese - grafički prikaz
Foto: posuđeno sa Wikipedije

BREZA (Betula pendula s.verrucosa)

Bela boja brezinog stabla asocira na sever i sneg, koji su i postojbina ovog drveta.
Ima je na prostorima kompletne Evrope, a posebno njenog severa - Skandinavije i beskrajnih ruskih tajgi.
Ona je simbol - drvo mudrosti i tu reputaciju je ponela iz hladnih, snežnih krajeva kontinenta.

Breza se javlja u dve vrste, koji su sa stanovišta fitoterapije istovetnih efekata:
Obična breza (Betula pendula s. alba) Maljava breza (Betula pubescens)

LJEKOVITI DIO BILJKE
: U ljekovite svrhe koriste se brezin list. sok i kora

OPIS: Breza je drvo belog stabla i to joj je patognomoničan (karakterističan) znak.
Brezino lišće je romboidno-trouglastog oblika, veličine 4-7cm, po obodu nazubljeno. Listovi imaju izraženu peteljku.

Breza ima muške rese koje su veće i spuštaju se obešene na dole i u paru.

Ženske rese su manje, okrenute nagore, pojedinačne. Uz listove javljaju se i valjkasta saplođa...

Inače, obična breza je veća, većih listova nego maljava breza. Grane su joj oborene - narod je zove i žalosna breza.

NALAZIŠTE
Rečeno je da su beskrajna severna prostranstva Evroazijskog kontinenta pokrivena brezovim šumama.

Breza voli prostor, širinu, često - pjeskovito zemljište. Obična breza voli suvlje tlo nego maljava breza, koja može da uspjeva i u močvarama.

Breze posebno dobro uspjevaju na zgarištima - u šumama i livadama koje su gorjele...

VRIJEME CVATNJE: To je period od marta do maja

VRIJEME BRANJA:
List se može brati od maja do septembra.
Pri tome treba znati, da u mladim listovima ima drugačijih aktivnih principa no u zrelim. Kod mladih listova više je eteričnog ulja, a kod zrelog lišća preovlađuju flavonoidi... Zato je lišće za njegove najvažnije indikacije najbolje brati krajem juna i u julu.

Sok od breze se skuplja u rano proljeće, kada biljka podiže svoj dinamizam i metabolizam i kada kroz stablo struje probuđeni sokovi.

Sok se skuplja tako što se u izdubljenje drveta postavi žljeb i sok koji curi iz breze nakuplja se u posudi postavljenoj ispod. Tokom 10-ak dana na ovaj način se skupi dosta soka. Nakon završetka skupljanja soka defekt u drvetu se popunjava drvenim klinom ili još bolje zaštitnom smolom. Ne treba zloupotrebljavati često jedno drvo, jer tako raste mogućnost gljivićne infekcije breze.

Kora se odljuljuje prstenasto, a skuplja se u rano proljeće. Odvaja se sa stabla i sa starijih grana...

LJEKOVITE TVARI:
Mladi listovi breze imaju više eteričnog ulja 4-6%, žute boje, mirisa na balzam, a stariji više flavonoida hiperozida (kvercetin 3 galaktozid) - do 3% i kvercitrina (kvercitrin 3 ramnozid). Uz njih list breze ima gorkih materija, tanina, saponina, vitamina C 0,5% itd...

Kra breze ima čak do 8%. tanina, gorkih materija, smola i metilnog salicilata...

Brezov sok je pun šećera, prvenstveno monosaharida - glukoze i fruktoze, biljnih kiselina, dosta kalija, kalcija i željeza.

Na višoj temperaturi od šećera nastaje vrenje, pa se od soka može praviti vino.

Sok se skuplja u rano proljeće, a narod ga zove buza.

LJEKOVITO DJELOVANJE: (indikacije)
Flavonoidi, saponini i etarsko ulje brezovog lista ispoljavaju izraženo diuretičko djelovanje kao i uravnoteženje i preraspodjelu tekućine u cijelom organizmu.

Brezov list je pri tome blag, prirodan i potpuno neškodljiv eliminator tekućinei, ne opterećujući i ne dražeći bubrege. Ovo diuretsko djelovanje se može iskoristiti u nizu indikacija:
- Breza je lekovita kod obolenja urinarnog (mokraćnog) trakta, gde iz bubrega može eliminisati pesak. Smatra se da lišće lekovito deluje i protiv kamena u bubregu (u smislu smanjenja tegoba izazvanih njime, kao i kod eliminacije sitnijih formi), ali je sasvim izvesno da ljekovite tvari breze djeluju protektivno (preventivno) protiv njihovog stvaranja i zametanja u bubrezima. Ostvarenjem većeg klirensa (protoka) i antibiotskim delovanjem fitoncida, lišće ljekovito djeluje protiv cistitisa (upale mokraćnog mjehura).

Bolji protok tekućine kroz organizam obezbjeđuje i bolju razmjenu tvari, eliminaciju toksina i štetnih metabolita, što je korisno protiv reume i gihta.

Pojačana razmena tvari korisna je i kod kožnih oboljenja, kao i u proljećnim i jesenjim tretmanima pročišćavanja organizma.

Ove tretmane treba sprovoditi tokom 4-6 nedelja, posle čega se organizam oseća istinski sveže i tonizovano. Tretmani od 4-6 nedelja ne sprovode se samo kod proljetnih i jesenjih kura čišćenja. Uopće, za ostvarivanje efekata fitoterapije treba biti strpljiv, jer je najčešće potrebno da prođe oko 4 nedjelje do ispoljavanja vidljivih rezultata.

Strpljivost podrazumeva UPORNOST, TAČNOST i SISTEMATIČNOST i kada to ne izostane od strane pacijenta, efekti liječenja biljem su redovno ohrabrujući...

Eliminacija tečnosti iz organizma je blagotvorna i kod liječenja arterijske hipertenzije, liječenja srčanih tegoba, otoka zbog srčane slabosti, kao i kod otoka druge uzročnosti...

CELULIT
Vezano za dobru razmenu materija i eliminaciju viška tečnosti javlja se još jedna mogućnost djelovanja lišća breze - djelovanje  protiv celulita. Celulit čine brojni vodeno-vazdušasti jastučići ispod površine kože, dajući joj ružan, valovit izgled tako često već slikovito opisivan kao „narandžina kora". Ovi jastučići su prepuni vazduha, na pritisak pucketaju, a od pritiska osoba oseća bol. Ovo je gotovo isključivo bolest ženskog pola, zbog odgovarajućih anatomskih, fizioloških i metaboličkih predispozicija za nastanak celulita.

Celulit se retko u razmišljanju žena doživljava kao bolest, ali se strpljivom anamnezom (detaljnim ispitivanjem), otkriva poremećaj u radu bubrega, jetre i uvek crijeva. Pored zatvora često se može javljati i koprivnjača, nervna zategnutost ili depresivnost. Celulit se leči kombinacijom čajeva koji se piju, koji se stavljaju na problematične zone u obliku vlažnih obloga, zavoja ili se prave kreme sa ekstraktom bilja, korekcijom ishrane, većom pokretljivošću i fizičkom aktivnošću...

Jedna od mogućih čajnih kombinacija za lečenje celulita:
List od breze 5
List od koprive 5
Kukuruzna svila 5
List od maslačka 5
Preslica             5
Cvet i list od gloga 4
List od čička 4
Rosopas             4
List od peršuna 4          

Mjere su u jušne žlice (JŽ)
4 JŽ (jušne žlice) čajne kombinacije preliti sa 600 ml proključale vode i poklopiti.
Poslije 30 min procijediti i piti podijeljeno u 3 dnevne doze.

U prehrani koristiti što više: ananasa (koji je posebno djelotvoran), lubenice, grejp, limun, jagode, narandže, jabuke, morsku sol umjesto industrijske zbog minerala, smeđi šećer umjesto bijelog zbog minerala i enzima, raženi kruh, kupus, krastavac, crni luk, rotkve...

Obavezno izbjegavati: konzerviranu hranu, suhomesnate proizvode, kolače i bombone...

Kod kožnih bolesti, uz list može se koristiti i brezin sok - jer ima fenolne materije fitoncidnih svojstava, koji deluju antibiotski smirujući zapaljenske procese.

Brezov sok se koristi i kod poboljšanja rasta kose, pa ulazi u sastav brojnih šampona za kosu, protiv peruti, mašćenja... On takođe olakšava želučane tegobe - bolove u njemu, regulira probavu i poboljšava funkcioniranje jetre i žuči...

Ustanovljeno je da listovi breze reguliraju i nivo šećera u krvi. Postoji niz biljaka koje djeluju ljekovito kod ove bolesti, ali sve njih treba shvatiti kao dopunsku terapiju oficijelnom liječenju.

Tamo gde je nivo šećera problematičniji, oralni antidijabetici i insulinska terapija uz dijetu ostaju metod izbora. Samo dijetom i čajevima mogu se kontrolirati uglavnom granične forme dijabetesa, a kod težih formi čajevi su samo dopuna.

ČAJ OD LISTOVA BREZE
2 JŽ (jušne žlice) suhog lišća preliju se sa 250 ml proključale vode.

Pokiopiti, ostaviti sa strane. Nakon 20 min. procediti i piti.

NUSPOJAVE
Korišćenjem lišća breze u propisanim količinama, neće se javiti nikakve tegobe, niti nuspojave...


Ovaj opis Breze prenesen je iz knjige "Fitoterapija" od Dr. Zorana Nikolića u izdanju
MONO & MANANA PRESS-a.
Uredio i prenio na DBL Lakky, 01.09.2010, web-adresa: lakky63@gmail.com


Edit teksta: 08.06.2011.


Zadnja promjena: lakky; uto 27 sij - 18:04; ukupno mijenjano 1 put.
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic63@yahoo.com/

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.