DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA

Go down

ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA  Empty ATEROSKLEROZA - SUŽENJE KRVNIH ŽILA

Postaj  lakky sub 4 vel - 16:08


SUŽENJE KRVNIH ŽILA (ateroskleroza)

PITANJE
Bila sam na liječničkim pregledima i ustanovljeno mi je da već dulje vrijeme imam aterosklerozu. Je li to opasna bolest? Jedan Kinez mi je rekao da jabučni sok i jabučni ocat čiste krvne žile i sprječavaju nastanak ateroskleroze. Je li to istina? Može li se jednak rezultat postići i jedenjem
jabuka?

ODGOVOR
Ateroskleroza (prije arterioskleroza) bolest je većih i velikih arterija u čije se stijenke talože masne tvari i kalcij. Njihovo se taloženje očituje u suženju šupljine krvne žile i smanjenju elastičnosti stijenke žile, a zbog nakupljanja određene vrste masnoće i soli kalcija na njezinim stijenkama. Uzrok može biti nasljedna bolest i djelovanje hormona, ali ipak je najčešće riječ o pogrešnoj prehrani, pušenju, stresu i tjelesnoj neaktivnosti kao osnovnim rizičnim faktorima. Stoga se s pravom kaže daje to bolest civilizacije.

Ateroskleroza može dovesti do srčanoga i moždanog udara, angine pektoris, smetnji srčanoga ritma, bubrežnih smetnji, loše cirkulacije u nogama pa čak i odumiranja tkiva nogu (gangrene).

Borba protiv te tihe ali opasne bolesti zapravo znači promjenu načina života. To podrazumijeva sprječavanje nastanka pretilosti, zamjenu životinjskih masnoća i bjelančevina biljnima, smanjenje unosa šećera, nepušenje i svakodnevnu umjerenu tjelesnu aktivnost. Već nastale promjene na krvnim žilama teško je liječiti, premda se danas suženja krvnih žila srca uspješno otklanjaju kardiološkim (uvođenje mrežice/stenta) ili kardiokirurškim zahvatima (ugradnja premosnice/bajpasa).

Ako je ustanovljena ateroskleroza, napredovanje bolesti može se spriječiti tako da se uklone rizični faktori, a to su prvenstveno debljina, povišeni krvni tlak, povećane masnoće kolesterol i trigliceridi u krvi, povišen šećer u krvi i pušenje.

Kao prirodne lijekove preporučujem sljedeće biljne čajeve i iscjedine.

Jabuka.
Dokazano je da jabučni sok i jabučni ocat sprječavaju daljnje taloženje na stijenkama krvnih žila pa time i nastanak ili razvoj ateroskleroze. Jabučni sok i jabučni ocat sadržavaju polifenole koji reduciraju oksidaciju štetnog LDL kolesterola u krvi. Na dan popijte 2-3 čaše svježe iscijeđenoga jabučnog soka ili čašu vode dodavši u nju 1-2 velike žlice jabučnog octa. Jedenjem jabuka ne postiže se jednak rezultat, ali i to smanjuje kolesterol. Kako bi se spriječio nastanak ateroskleroze trebali biste tijekom cijele zime i u ožujku pojesti svaki dan po dvije jabuke. Naravno, vrlo je korisno jesti jabuke i tijekom cijele godine.

Suncokretovo ulje (Helianthi oleum).
U sprječavanju nastanka ateroskleroze veliku ulogu ima suncokretovo ulje. Sadržava esencijalne (nezasićene) masne kiseline pa je zato vrlo djelotvorno i korisno za svakodnevnu prehranu, a istodobno je djelotvorno protiv ateroskleroze. Dodaje se jelima, kad su gotova, prije samoga blagovanja, a dnevna doza ne bi trebala prelaziti tri velike žlice.

Medvjeđi luk (Allium ursinum).
Kod ateroskleroze jedan od najboljih lijekova je medvjeđi luk, a možete ga u proljeće nabrati po šumama. Sitno nasjeckajte svježe listove i dodajte ih salatama, mesu i kuhanim jelima. Od njega možete iscijediti sok i triput svaki dan uzeti po veliku žlicu, ali isključivo svjež. Ne smijete ga sušiti, ali ga možete staviti u zamrzivač i imati tijekom cijele godine.

Čaj od brezinih listova (Betulae pendulae folia).
Breza sadržava mnogo ljekovitih sastojaka koji sprječavaju otvrdnuće krvnih žila, a osobito aterosklerozu. Stavite dvije velike žlice suhih brezinih listova u pola litre hladne vode, prokuhajte, ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite, dodajte malo meda, ulijte u termosicu pa tijekom dana popijte toplo i na gutljaje. Na dan se pije pola litre, najviše litra. Pije se tri tjedna, tjedan stanke i kura se ponovi.

Đumbir (Zingiber officinale).
Biljka sadržava mnoge ljekovite tvari, a važne su one slične ljekovitim tvarima u aspirinu. Sprječava grušanje trombocita u krvi, a time i nastanak začepljenja vena. Već i dnevna doza od 5 g svježega đumbira smanjuje rizik od tromboze vena i moždanoga udara. Najbolje je da ga naribate te dodate salatama i zgotovljenim jelima. Možete od njega napraviti i čaj: punu veliku žlicu sitno nasjeckanoga svježega đumbira stavite u šalicu vrele vode, ] ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite, ulijte u termosicu te popijte toplo i na gutljaje. Na dan popijte tri šalice čaja.

Čajna mješavina. U šalicu vrele vode stavite vrhom punu malu žlicu mješavine od:
- 40 g zelene zobi (skuplja se nadzemni dio dok je sjeme puno mlijeka, osuši i sitno nareže),
- 40 g zimzelena (Vinca minor),
- 40 g glogovih cvjetova i listova (Crataegus laevigata),
- 20 grama brđankinih cvjetova (Arnicae montanae flores) i
- 40 g imelinih listova (Visci albi folia),

Ostavite 10 minuta poklopljeno, procijedite i popijte nezasladeno.
Tijekom dana popijte po šalicu odmah nakon doručka, ručka i večere, toplo i na gutljaje.
Pijte tri tjedna, tjedan pauzirajte i kuru ponovite još tri tjedna.

Vitamin C.
Taj je vitamin topljiv u vodi i nužan je pri liječenju ateroskleroze. Zajedno s vitaminom B i selenom štiti stijenke vena od napadaja slobodnih radikala. Ima ga u kiviju, limunu, naranči, rajčici, paprici i zelenoj salati. Zato jedite to voće i povrće, i to sirovo.

Lizin i prolin.
Obje aminokiseline nužne su u borbi protiv ateroskleroze. Uništavaju nezdrave masti u krvi, a istodobno skidaju nagomilane štetne tvari na stijenkama krvnih žila. Ima ih mnogo u bijelom i crvenom krumpiru, plavoj i bijeloj ribi i bilo kojem grahu. Dovoljno je nešto od toga u jednom obroku na dan. Najbolje je da sami pripremate hranu, a ne da ih uzimate iz limenki u kojima su redovito konzervansi, a u brojnim tvornicama konzerve i ozračuju da dulje traju.

Iscjedina medvjeđega luka (Allium ursinum).
Bocu do vrha napunite nasjeckanim listovima i glavicama medvjeđega luka i prelijte pravom
40-postotnom rakijom. Ostavite četiri tjedna na suncu ili na toplome mjestu. Nakon toga procijedite i ulijte u tamnu bocu. Tinkturu je najbolje potrošiti u roku godine dana i svake godine treba napraviti novu. Na dan 3-6 puta uzmite po 10-15 kapi s malo vode. Uzimajte tri tjedna i nakon tjedna stanke kuru ponovite. Nakon mjesec dana možete ponoviti čitav ciklus i tako sve dok ne potrošite litru iscjedine.

Prehrana.
Izbjegavajte pušenje i previše alkohola. No, korisno je popiti čašu (0,25 1) dobroga crnog vina pola sata prije glavnog obroka. Prije i nakon toga, taj dan nema nikakva drugog alkohola.

Također, izbjegavajte masna jela i zasićene masnoće, mnogo slatkoga, a ponajprije bijeli, rafinirani šećer. Jedite sirovo voće i povrće, osobito lisnato povrće i jabuke, luk, češnjak, alge, artičoku, kupus, mrkvu, trešnju, jagodu, suncokretovo sjeme, jabuku, limun, orahe, lješnjake, soju, raž, grožđe, đumbir, ananas, mahunarke, zob, avokado (šećeraši ne smiju jesti avokado). Jedite i drugu hranu koja sadržava puno vitamina A, B6, C i E, niacin (vitamin B3), flavone i tijamin (vitamin B1), zatim prirodni salicilat i vlakna, kao i mnogo minerala, a osobito krom, bakar, cink, kalcij, magnezij, vanadij, silicij i selen.
Svega toga ima dosta u svježem voću i povrću.

Bakar se može unijeti u organizam ako se jedu riba (osobito haringa i losos), kamenica (ostriga), teleća jetra i meso, lješnjaci, kakao, suho voće, breskve, šljive, svježe povrće, grašak, krastavac, suncokretove sjemenke, kukuruz, cvjetača (karfiol).

Cinka ima u kamenicama (ostrigama), ribi, telećoj jetri i mesu, piletini, jajima, krumpiru i siru kao i u špinatu, peršinu, kelju, prokulici, krastavcu, mahunama, endiviji, grašku, šparogama i suhim šljivama.

Bioflavon se izdašnije nalazi u limunu, crnom ribizu i heljdi.

Kalcija
ima u mlijeku, siru, jogurtu, ribi, osobito srdeli, zelenom povrću, zelenom kelju, kupusu, soji, lješnjacima, orasima, bademima, sezamu i mineralnoj vodi.

Kroma ima u medu, grožđu, grožđicama, kukuruznom ulju, žitnim pahuljicama neobrađenih žitarica i pivskom kvascu.

Magnezij se nalazi u siru, mlijeku, pivskom kvascu, bananama, suhom grožđu, suhom voću, zelenom povrću, orasima, lješnjacima, bademima, suncokretovim sjemenkama, pšeničnim klicama, sojinu brašnu, ječmu, integralnim žitaricama, kakau i Donatu Mg.

Minerali se mogu uzimati u tabletama.

Prirodnog salicilata ima u čaju od vrbine kore.

Selena imaju srdele, tuna, haringe, teleća jetra i meso, soja, orasi, lješnjaci, voće, luk, češnjak, integralna riža.

Silicij
se nalazi u lubenici i krastavcu koji stimuliraju rad bubrega.

Vanadij sadržavaju riba, voće, kakao, zelena salata, luk, gljive, crni papar, riblje, maslinovo i suncokretovo ulje.

Vitamina A ima u jetri, jajima, žutom voću i povrću, tamnozelenom voću i povrću, ribljem ulju, neobranom mlijeku i mliječnim proizvodima.

Vitamin B1 sadržavaju pivski kvasac, neobrađena zrna žitarica, melasa šećerne trske, smeđa riža, iznutrice, meso, riba i perad, žumanjak, orah i mahunarke.

Vitamina B3 može se preuzeti iz mesa, jetre, jaja, mlijeka, ribe, krumpira, zelenog povrća i kvasca.

Vitamin B6 nalazi se u mesu, neobrađenim žitaricama, iznutricama, o pivskom kvascu, melasi, klici pšenice, mahunarkama i zelenom lisnatom povrću.

Vitamin C može se naći u limunu, šipku, kiviju, karipskoj trešnji (acerola), sjemenkama alfe-alfe, jagodama, brokuli, rajčici, zelenoj paprici.

Vitamina E ima u hladno prešanom ulju, jajima, klicama pšenice, iznutricama, melasi, slatkom krumpiru i lisnatom povrću.



Preneseno iz Ljekaruše patera J. Marčinkovića.
Pripremio i prenio: Lakky, 04.02.2012
Kontakt mail: lakky63@gmail.com

lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.