DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
ASTMA - ZADUHA Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

ASTMA - ZADUHA

Go down

ASTMA - ZADUHA Empty ASTMA - ZADUHA

Postaj  lakky sri 15 vel - 22:03

ZADUHA (astma)

PITANJE
Imam tešku astmu i uzimala sam lijekove, ali mi nimalo
ne pomažu. U zadnje vrijeme postala sam i alergična na njih.
Zašto imam ovako jake napadaje astme i ima li biljnih pripravaka koji bi mi
pomogli protiv te bolesti?

ODGOVOR
Astma je grčka riječ i znači teško, kratko disanje. To su povremeni nastupi otezana disanja s upalom dišnih putova i sipnjom zbog grča bronha; zaduha; nestašica daha. Nastupa uvijek u napadajima i pritom se gubi dah zbog suženih bronha koji nastaju zbog vanjskih ili unutrašnjih podražaja, primjerice alergijske reakcije ili emocionalnih čimbenika kao što su stres, fizički napor, onečišćenje zraka. Može biti i popratni znak druge plućne bolesti. Kod teške akutne astme morate odmah pozvati liječnika. Uz liječničku pomoć i lijekove savjetujem sljedeće.

Kineska jela.
U liječničkom časopisu Medical Tribune objavljeno je da se u kineskim restoranima u jela stavlja puno natrijeva glutamata radi pojačanja okusa jelima. To je za astmatičare i srčane bolesnike vrlo opasno jer mogu dobiti astmatične napadaje koji su opasni za život. Zato astmatičari i srčani bolesnici moraju zaobilaziti kineske restorane!

Uklonite uzročnike astme.
Astmatičari moraju jednako kao i alergičari, ukloniti uzročnike nastanka bolesti, primjerice neopranu vunu, sintetičke tvari, brašno, prašinu, sijeno i domaće životinje koje imaju dlaku. U jednoj studiji stoji kako dlaka od mačke i psa, ako upadne u jelo, može prouzročiti oko 30 težih bolesti.

Vježbe disanja.
Kod astme važnu ulogu ima pravilno disanje. Zato trebate naučiti disati želudcem, a posebno je važno duboko izdahnuti. Pluća traže mnogo svježega zraka pa zato treba svaki dan najmanje sat vremena šetati na čistom zraku, osobito u šumi, gdje ima jela, borova, i na moru, gdje je u zraku dosta čestica soli koje proširuju bronhe.

Terapija vlastitom krvlju.
Kod astme je djelotvorna terapija vlastitom krvlju. Uzima se određena količina krvi iz vena pa se posebnim aparatima obradi dodavanjem svježega kisika i ponovno vrati u krv. No, to smije obaviti samo liječnik koji je za to osposobljen, inače može doći do neželjenih posljedica. Terapija je djelotvorna kod mnogih bolesti, a za svaku bolest je ponešto različita.

Sok od povrtnice s medom.
Ujutro pomiješajte po veliku žlicu svježe istisnuta soka od povrtnice (Raphanus sativus) i pravoga šumskog meda te držite u hladnjaku. Količinu potrošite tijekom dana, uzimajući uvijek po malu žlicu. To pomaže pri svim smetnjama disanja, osobito u slučaju napadaja astme.

Sok od listova i cvjetova dragoljuba (Tropaeoli maioris folia etflores).
U sokovniku napravite sok od listova i cvjetova dragoljuba pa tri velike žlice svježega soka pomiješajte sa šalicom toploga, ali ne vrućeg, mlijeka. Tijekom dana popijte šalicu između doručka i ručka, a drugu između ručka i večere. Djeluje izvanredno kod astme, bronhitisa i emfizema (nagomilanoga zraka u plućima). Naime, zbog oštećenja plućnih mjehurića (alveola), smanjuje se površina pluća pa je u njima više zraka. Nakon tri tjedna, prema potrebi, nastavite, ali ne s tim sokom, nego s nekim drugim od opisanih pripravaka.

Sirup od hrena.
Sitno naribajte svježi korijen hrena (Armoraciae rusticanae radix), dodajte neprerađeni žuti šećer u omjeru 2:1, ostavite 48 sati poklopljeno, procijedite i istisnite kroz čistu gazu pa stavite u tamne boce i čuvajte u hladnjaku. Svaki dan uzmite po veliku žlicu sirupa prije doručka, ručka i večere. Nakon tri tjedna pijenja sirupa, prema potrebi nastavite, ali ne sa sirupom od hrena nego s nekim drugim od navedenih pripravaka. Ne koristite se hrenom ako imate poremećaj štitnjače i probleme s bubrezima.

Čaj od listova čistaca (Stachys officinalis).
Kod napadaja astme djelotvoran je čaj od čistaca. U šalicu vrele vode stavite vrhom punu malu žlicu listova čistaca, ostavite najmanje 15 minuta poklopljeno, procijedite te popijte toplo i na gutljaje. Triput na dan popijte po šalicu čaja tijekom tri tjedna. Nakon toga, ako je potrebno, nastavite uzimati neki drugi od predloženih pripravaka. Djeluje iznimno dobro kod napadaja astme, ali i u slučaju proširenih vena u žena.

Čaj od lavandinih cvjetova (Lavandulae officinalisflores).
U litru vrele vode stavite 30 g svježih ili suhih vršnih lavandinih cvjetova, ostavite 15 minuta poklopljeno i procijedite. Kad se ohladi toliko da je još dosta toplo, dodajte veliku žlicu pravoga meda i ulijte u termosicu. Kura pomaže kod napadaja astme i bronhitisa, ali i pri lupanju srca te migreni. Čaj popijte preko dana, topao i na gutljaje, a kura traje tri tjedna. Ako je potrebno, nakon toga uzimajte neki drugi navedeni pripravak.

Čaj od divlje maćuhice (Viola tricolor).
U šalicu vrele vode stavite dvije male žlice divlje maćuhice, ostavite 10 minuta poklopljeno, procijedite te popijte toplo i na gutljaje. Na dan popijte tri šalice čaja. Djelotvoran je kod more (ružnoga sna), koja se javlja redovito zbog napadaja astme, nervoze i srčanih problema. Može se piti neograničeno.

Čaj od omanova korijena (Inulae helenii rhizoma).
U šalicu vrele vode stavite malu žlicu omanova korijena, ostavite poklopljeno 15 minuta, procijedite, zasladite malo medom te popijte toplo i na gutljaje. Kod bronhitisa i astme popijte 3-4 šalice čaja na dan. Nakon tri tjedna, možete prijeći na neki drugi od navedenih pripravaka.

Mravlja kiselina.
Kad šećete šumom i naiđete na mravinjak, malo ga razgrnite i preko njega stavite bijeli rupčić, a još bolje bijeli ručnik. Nakon 15-20 minuta uzmite rupčić ili ručnik i stresite mrave da nijedan ne ostane. Stavite rupčić ili ručnik u plastičnu vrećicu. U slučaju smetnji pri disanju i astmi rupčić ili ručnik stavite na usta i udišite, a astmatičari bi trebali svaki dan po nekoliko puta udisati mravlju kiselinu. Kiselina ostaje u ručniku nekoliko dana pa zato ručnik poslije udisanja opet spremite u plastičnu vrećicu i dobro je zavežite.

Eukaliptovo ulje.
Od eukaliptovih listova destilacijom se proizvode ulja, a njihovom se inhalacijom uklanjaju sluzi nagomilane u plućima od astme. Ujedno je i antiseptično. U tri litre vrele vode stavite 20-30 kapi ulja, sagnite se iznad zdjele, pokrijte glavu ručnikom i udišite paru 5-10 minuta, naizmjenično kroz nos i usta. Vodu nemojte baciti, nego je ostavite u sobi u kojoj boravite ili spavate. Kod teških oblika astme preporučujem da se inhalirate naizmjenično — jedan dan eukaliptovim, a drugi tamjanovim uljem.

Zmijski otrov.
Odličnim lijekom protiv astme i još nekih bolesti, kao artritisa i reume, pokazao se zmijski otrov. Razrijedi se posebnim tekućinama u laboratoriju i daje pacijentima u obliku injekcije. U Njemačkoj ima nekoliko specijaliziranih liječnika koji provode takve terapije. Kura se sastoji od 12 injekcija koje se daju pacijentima u određeno vrijeme. Poslije kure bolest redovito nestaje ili nastupe velika olakšanja. Po potrebi se kura ponovi.

Prehrana. Tijelo treba očistiti od raznih otrova, ali isto tako i crijeva te učiniti sve da dobro rade. Mnoge prehrambene namirnice mogu prouzročiti astmu i niz bolesti.
Sami otkrijte koje vam namirnice štete. Za astmu su osobito štetni industrijski voćni sokovi i gazirani napitci.

Osim toga izbjegavajte mlijeko, jaja, koštuničavo voće, natrijev benzonat, pšenicu, sir, kvasac, suhomesnate proizvode, mariniranu ribu, banane, mahune, kobasice, iznutrice, a osobito jetru i kiselo zelje.

Uklonite iz jelovnika alkohol, nikotin, kavu, rafiniranu ili prerađenu hranu i jedite što više svježega voća, povrća i namirnica s obiljem vitamina, osobito vitamina A, B i C, te puno minerala i osnovnih elemenata, pogotovo željeza, magnezija, selena i cinka, esencijalnih masnih kiselina.

Dvaput tjedno možete pojesti po 200 g nemasne govedine, teletine, piletine bez kože i divljači te dvaput tjedno po 200-300 g morske ribe, osobito plave, lososa i tune. Jela obilato začinite hrenom, komoračem i majčinom dušicom.

Preporučujem da se hranite kupusom, mrkvom, češnjakom, lukom, algama, zelenom salatom, ječmom, peršinom i hrenom.

Svaki dan popijte oko tri litre tekućine. Uz već navedene čajeve preporučujem i one od miloduha (sipanta, izopa), majčine dušice i cvjetova kamilice.

Također je korisno da jedete mladu koprivu kao prilog jelu.


Preneseno iz Ljekaruše patera J. Marčinkovića.
Pripremio i prenio Lakky, 15.02.2012
Kontakt mail: lakky63@gmail.com


lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

ASTMA - ZADUHA Empty ASTMA, ZAGUŠ

Postaj  lakky pon 17 vel - 10:49

ASTMA, ZAGUŠ

Ovaj članak je prenesen iz knjige "Lečenje biljem" od Dr. Jovana Tucakova
Članak prenio: Lakky, 17.02.2014
Kontakt mail: Lakky63@gmail.com



Bolesnik iznenada osjeti napadaje otežanog disanja, gušenje, zaptivanje i strah i to najčešće noću. Astma se javlja kao bronhijalna i kardijalna (srčana). Alergična djeca oboljevaju od tzv. dječje astme. Bolesnik se mora obratiti liječniku.

BRONHIJALNA ASTMA
Ovdje će biti navedeno ljekovito bilje koje pomaže u slučajevima bronhijalne astme, pa se ta biljna terapija smatra dopunskom.

UZROCI
Raznovrsni su uzroci bronhijalne astme. Najčešće se ne zna zbog kojih uzroka na¬staje. Neke su osobe preosjetljive na cvjetni prah (polen), na prašinu, na sijeno, na spore plijesni, na perje, na vlagu, na izvjesne lijekove i na razne druge tvari. U drugih su osoba uzrok astmatičnih napada bolesti organa za disanje i varenje, a u nekim slučajevima promjene u ženskim polnim organima.

Bolesnici mogu dobiti u apotekama razne lijekove koji sadrže list velebilja, tatule (kužnjaka) i bunike, kalijeva jodida, kalijeva nitrata i drugih lijekova. No budući da tri navedene biljke imaju veoma jako fiziološko djelovanje, bolesnicima se nikako ne preporučuje da sami od njih pripremaju lijekove i da ih na svoju ruku koriste. Ti se lijekovi smiju upotrebljavati samo pod liječničkim nadzorom, jer nepažnjom i neznanjem mogu izazvati teška otrovanja, pa i smrt.

Zbog toga će ovdje biti navedeno samo ono ljekovito bilje koje djeluje blago i koje se bez straha od otrovanja može upotrebljavati dulje vrijeme kao domaći lijek.

1. Po 3 žlice lista podbijela popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

2. Po 60 grama lista podbijela i po 20 grama cvijeta bijelog i crnog sljeza; 3 žlice mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

3. Po 70 grama lista podbijela i po 15 grama cvijeta podbijela i crnog sljeza; 3 žlice mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

4. Po 70 grama lista podbijela i po 10 grama cvijeta lavandule, pod¬bijela i crnog sljeza; 3 žlice mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

5. Po 60 grama lista podbijela i po 10 grama lista i cvijeta žute i bijele hajdučice (sporiša); 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

6. Po 60 grama lista podbijela i po 10 grama cvijeta trandavilja, majske ruže, crnog sljeza i zove (bazge); 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


7. Po 50 grama lista podbijela, 30 grama pupoljaka crne topole i po 10 grama steže i očajnice (marulje); 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


8. Po 30 grama lista podbijela, 20 grama cvijeta podbijela i po 10 gra¬ma cvijeta zove (bazge), trave ruse (rosopasa) i trave veremnjače (gorske metvice); 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


9. Po 50 grama lista podbijela i korijena omana; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


10. Po 50 grama lista podbijela i po 10 grama korijena omana, cvijeta brđanke, trave daninoća, majčine dušice i anisa; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


11. Po 50 grama lista podbijela, 30 grama timijana i po 10 grama izopa (miloduha) i vranilovke (mravinca); 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


12. Po 30 grama lista podbijela i bokvice (trputca) i po 20 grama ruse (rosopasa) i vranilovke (mravinca); 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


13. Po 40 grama lista podbijela i ružmarina i po 10 grama cvijeta lavandule i naranče; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


14. Po 25 grama cvijeta i lista podbijela i cvijeta limuna i naranče; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

15. Po 40 grama lista podbijela i po 20 grama čubra (vrijeska), timijana i cvijeta smilja; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

16. Po 30 grama lista podbijela, plućnjaka i isopa (miloduha) i 10 grama limunova cvijeta; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

17. Po 30 grama lista podbijela i dunje i po 20 grama dunjina sje¬mena i anisa; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

18. Po 40 grama ploda mrkve (stitka) i lista podbijela i 20 grama lista timijana; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

19. Po 30 grama lista i cvijeta podbijela i svile kukuruza i 10 grama lista timijana; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.


20. Po 30 grama lista podbijela, kukuruzne svile i metvice (lista i cvi¬jeta) i po 5 grama lista ružmarina i plodova mrkve (štitka) pomiješati i poprskati rastvorom kalijeva nitrata (2,5 grama u 20 grama vode), ostaviti da se osuši i od toga načiniti cigarete. Pušiti 3-4 cigarete dnevno kad je potrebno.

21. Po 40 grama lista omana i podbijela i po 10 grama kukuruzne svile i lista timijana pomiješati, poprskati rastvorom kalijeva nitrata (2,5 grama u 20 grama vode), ostaviti da se osuši i od toga načiniti cigarete. Pušiti 3-4 cigarete dnevno kad je potrebno.

22. Po jednu žlicu lista eukaliptusa i iglica krivulja ili planinskog bora (Pinus montana), 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

23. Po 1 žlicu lista eukaliptusa i iglica jele; 3 žlice  ove mješavine popariti s pola litre kipuće vode, poklopiti i poslije 4 sata ocijediti i piti u toku dana. Može se zasladiti medom.

24. Po 2 kapi eteričnog ulja eukaliptusa i planinskog bora kapnuti na kocku šećera i to zaliti čajem od podbijela.

25. Po 1 kap eteričnog ulja miloduha, eukaliptusa, planinskog bora i planinskog čubra (vrijeska); kao broj 24.

26. Tri kapi eteričnog ulja eukaliptusa staviti u pola žličice ulja za jelo, pa tim ljekovitim uljem mazati nosnice i usne.
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.