Pretraľnik
Latest topics
VRKUTA (Alchemilla vulgaris L.)
Stranica 1 / 1.
VRKUTA (Alchemilla vulgaris L.)
Vrkuta
Foto: Lakky, 06.2008.
VRKUTA
Vrkuta - najbolji prijatelj žene
Ovu biljku krase razna imena – virak, gospin plašt, zečja šapa, lavlja noga i rosnica, ali najpoznatija je po imenu vrkuta, lat. Alchemilla vulgaris.
Ime Alchemilla dolazi od arapske riječi "alkemelych" (hrv. alkemičar), a dobila ga je od starih pisaca zbog svojih velikih iscjeljujućih moći.
Davni narodi vjerovali su da je ova biljka najljekovitija ako se ubere noću kad je Mjesec u posljednjoj četvrti.
Ljekovitost vrkute
Vrkuta sadrži flavonoide, organske kiseline, tanine, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i istinsko obilje vitamina C.
Zahvaljujući mnoštvu tanina ima gorak okus, ali i moćno antiupalno i antibakterijsko djelovanje.
Najveću slavu vrkuta je stekla kao sredstvo protiv ženskih bolesti, jer ona je jedna od najučinkovitijih biljaka za ovu vrstu tegoba.
Čak je i poznati švicarski travar Johann Künzle tvrdio da se 30 posto ginekoloških operacija može izbjeći korištenjem čaja od vrkute.
Idealna biljka za trudnice
Jedan od težih problema koji muče žene jest nemogućnost začeća. Vrkuta je najbolji biljni izbor za liječenje neplodnosti.
Ona djeluje kao odličan regulator hormona, potiče rast progesterona te dovodi do urednije menstruacije, što je vrlo bitno kod pokušaja začeća.
Uz to, učinkovito skida kilograme i pomaže kod policističnih jajnika.
Vrkuta može pomoći i kod slabe maternice te zaštititi trudnicu od spontanog pobačaja jačanjem maternice.
Svaka bi rodilja trebala piti čaj od vrkute 8 do 10 dana nakon poroda.
Preporučujemo je kod povreda nakon poroda, za oporavak od teškog poroda i kod omlitavljenog trbuha.
Pomaže kod PMS i menopauze
Uza spomenute blagodati za žensko zdravlje, vrkuta djeluje i protiv mioma, cista i endometrioze, olakšava menstrualne tegobe, regulira menstrualni ciklus te ublažuje simptome menopauze.
Koristi kod bolnih i obilnih menstruacija, jer sadrži tanine i adstringente koji normaliziraju krvarenje.
U slučajevima u kojima se menstruacija kod mladih djevojaka unatoč lijekovima ne pojavi, vrkuta i stolisnik pomiješani u jednakim dijelovima sve dovode u red.
Kada se vrkuta kombinira s rusomačom, dobiva se lijek protiv svih ženskih bolesti.
Kupka, vaginalno ispiranje i tamponi s vrkutom djelotvorni su kod gljivica, bakterijskog vaginitisa i drugih infekcija.
Tampone natopite tinkturom vrkute i koristite poput vaginaleta.
Uništava bakterije i viruse
Najnovija znanstvena istraživanja pokazuju da vrkuta sprečava rast mnogih vrsta bakterija uključujući stafilokok – bakteriju koja je postala otporna na mnoge antibiotike.
Smatra se da vrkuta ima i antivirusna svojstva.
Znamo li da snažno obnavlja i tonizira maternicu te da pomaže kod zacjeljenja rana, zaključujemo da je izvanredno sredstvo protiv oboljenja kojima je uzrok humani papiloma virus (HPV).
U tom slučaju vrkutu kombinirajte s konopljikom, ali prethodno se konzultirajte s fitoterapeutom jer konopljika snažno djeluje na hormone.
Japanski znanstvenici su otkrili da tvar iz vrkute, agrimonin, zaustavlja rak dojke.
Vrkuta također pomaže kod...
• krvarenja
• uboda insekata
• mučnine i povraćanja
• ekcema i dermatitisa
• upale grla
• blagih proljeva, osobito u male djece
• gihta i reume
• hemoroida
• čira na želucu
Pripravci od vrkute
Čaj
Jednu čajnu žličicu vrkute prelijte šalicom vrele vode i ostavite da odstoji pet do deset minuta. Pijte uvijek u gutljajima po dvije šalice na dan.
Tinktura
za navedena oboljenja
Priprema se alkoholom.
Uporabljava se kod unutarnjeg krvarenja 10-15 kapi, piti razrijeđeno s malo čaja ili soka, jedan do dva puta na dan.
Za vanjsku uporabu služi kao dezinficijens u liječenju rana i raznih kožnih nečistoća.
Uvarak
U litri vode skuhajte 30 do 50 grama osušene biljke bez korijena. Koristite uvarak za vaginalno ispiranje ili kao klistir kod crijevnih problema.
Čajna mješavina
U jednakim dijelovima pomiješajte vrkutu i stolisnik. Tri velike žlice mješavine preliti s jednom litrom vrele vode i nakon 20 minuta procijedite. Čaj pijte topao.
Kupka
200 grama suhe ili svježe vrkute prokuhajte u tri litre vode i izlijte u kadu s pripremljenom vodom. U vodi se zadržite 10 do 20 minuta i pođite na počinak.
Napomena
Osobe koje imaju probleme sa želucem, jetrom ili žuči trebaju uzimati vrkutu u manjim količinama
Berba vrkute
Vrkuta je rasprostranjena po cijeloj Hrvatskoj, a najbolje uspijeva na većim nadmorskim visinama.
Biljka je visoka od 10 do 40 centimetara i cvate od svibnja do kolovoza. Cvjetići su joj skromni, žutozeleni ili zeleni.
Berite vrkutu u doba cvjetanja, dok je najljekovitija, i sušite je u hladu.
Preneseno iz Alternativa za vas
Autor: Ivana Slavica
Prenio: Lakky, 19.11.2012
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
VRKUTA (Alchemilla vulgaris L.)
Vrkuta
Foto: Lakky, 06.2008
VRKUTA - ALCHEMILLA VULGARIS L.
Narodni nazivi: gospin plašt, lavina, lavska noga, mantel device Marije, modri trn,noga lava, sitna rosanica, virak, virić, vrkuta obična, zlatna vrkuta.
Opis biljke: trajna je, jaka, gotovo grmasta biljka, visine do 50 cm s izdancima zelene do plavkasto-zelene boje.
Izdanci stabljike oboje se kasnije crvenkasto do smeđkasto, oni su goli ili s kudravim dlakama što ovisi o staništu na kojem biljka raste. Karakteristični su zvjezdasto naborani, mekano dlakavi listovi sa 7 do 11 polukružno usječenih režnjeva. Na rubovima lista izlučuju se veoma male vodene kapljice koje se povremeno sakupljaju u dnu lista gdje tada obrazuju jednu veliku kap koja se svjetluca na suncu.
Budući su srednjovjekovni alkemičari u toj kapi vode vidjeli tekućinu iz koje bi radili zlato, sakupljali su te kapi i dali ime biljci — Alchemilla.
Mali svijetlozeleni cvjetovi skupljeni su na kraju stabljike u lažni štitac.
Miris i okus: biljka je gotovo bez mirisa a okus je nagorak i nešto trpak. Vrijeme cvatnje: svibanj do kolovoza.
Stanište: vrlo je česta biljka na vlažnim livadama, na rubovima šikara i šuma, na obalama potoka, na rubovima cesta i putova, dolazi na sjenovitim i suhim padinama i bjelogoričnim šumama i to kako na vapnenim, tako i na tlima siromašnim vapnom.
Ljekoviti dijelovi biljke: za vrijeme cvatnje sabire se čitava biljka u cvatu (Herba Alchemillae vulgaris) ili samo listovi s peteljkom (Folia Alchemillae vulgaris).
Sušenje listova ili čitave biljke obavlja se na zračnom mjestu u hladu i to pojedinačno razastrto, najbolje na tavanu na koji ne dolazi čađa.
Unatoč tome što je vrkuta veoma omiljena ljekovita biljka u pučkoj medicini, ona ipak s obzirom na svoje ljekovite i djelotvorne tvari nije dovoljno istražena.
Osim tanina i gorkih tvari utvrđeni su još smola, biljno ulje, lecitin i jedan saponin.
Ljekovito djelovanje: vrkuta se ne spominje u antičkoj literaturi o ljekovitom bilju, dok je kod starih Germana vrkuta bila veoma cijenjena ljekovita biljka koja je posvećena Friggi, božici prirode i plodnosti. Po prvi puta spominje se vrkuta 1485. god. u djelu o ljekovitom bilju, u 16. stoljeću već je slavljena u svim djelima o ljekovitom bilju tog vremenskog razdoblja.
Vrkuta je izvanredna biljka za rane, pripremljena kao čaj upotrebljava se za vanjsku i unutarnju primjenu. Ne manje cijenjena je vrkuta kod mnogih ženskih bolesti,
- liječi među ostalim bijeli cvijet,
- ženske teškoće u trbuhu i dr.
- Vrkuta regulira menstruaciju a hvaljena je i kao ljekovita
- biljka koja pospješuje i olakšava porod.
Osim toga ima u pučkoj medicini još niz mogućnosti primjene.
Vrkuta je opravdala svoju ljekovitost među ostalim posebno kao
- sredstvo za jačanje muskulature kod male djece i to u obliku kupke,
- kao sredstvo za ispiranje koje liječi i steže rane nakon vađenja zuba,
- kao sredstvo koje zaustavlja krvarenje kod unutarnjih i vanjskih ozljeda,
- a prije svega kod unutarnjih ozljeda nastalih pri porođaju.
Gorljivi zagovornici vrkute bili su Kneipp i Kiinzle, čija je bila zasluga da su tu ljekovitu biljku otrgnuli iz zaborava i potvrdili njezinu vrijednost u pučkoj medicini.
Čaj se priprema u obliku oparka, 1 čajna žlica droge za 1 šalicu, ostavi se da odstoji 5—10 minuta i nakon toga pije nezaslađeno i u gutljajima. Najuobičajenija dnevna količina je 1—2 šalice.
Vrlo obljubljena čajna mješavina za sjedeće kupke kod ženskih bolesti priprema se na slijedeći način: vrkutu, hrastovu koru , poljsku preslicu i zobenu slamu i to u količini od 50 do 60 grama sasvim se kratko prokuha u 5 litara vode i ostavi stajati oko 10 minuta, nakon čega se procijedi i ulije u sjedeću, toplu kupku u kojoj se kupa. Nakon kupanja treba leći u ugrijanu postelju. S ovom biljnom kupkom mogu se također liječiti rane i čirevi.
Primjena u pučkoj medicini: sve nabrojene mogućnosti liječenja vrkutom potječu iz pučke medicine. Pučka medicina nadalje hvali primjenu vrkute
- kod vodene bolesti,
- slabokrvnosti,
- ovapnjenja žila,
- reume,
- gihta i
- kod udara kapi.
- Vrkutu treba dulje vrijeme uzimati i kod šećerne bolesti.
Može se s pravom pretpostaviti da bi se u toj biljci moglo naći još niz ljekovitih djelotvornih tvari.
Primjena u liječenju životinja: vrkuta nije samo omiljena hrana konja, ona vrlo dobro djeluje na zdravlje svih domaćih životinja i radi toga je nikada nema dovoljno na livadama.
Životinjama koje su kotile daje se mnogo vrkute u obliku čaja.
Napomena: Alchemilla alpina L. — gorska plahtica — uspijeva u alpskom području uglavnom na praformacijama, a njezina je ljekovitost uvjetovana staništem na kojem raste.
U pučkoj medicini i to uglavnom u zapadnim alpskim područjima mnogo se pije kao čaj za žene, a hvaljena je i kao čaj protiv ugojenosti, a inače se primjenjuje u istim slučajevima kao i vrkuta.
Opis VRKUTE prenesen je iz knjige "LJEKOVITO BILJE I NJEGOVA UPOTREBA" od R. Wilforta.
Priredio i prenio na DBL, Lakky, 02.01.2011.
Vrkutu uzgajam u vlastitom vrtu na eko način i nju ekstrahiram u 65% prepečenici . Preostali dio sušim za čaj koji koristi moja obitelj.
Zadnja promjena: lakky; ned 7 pro - 14:31; ukupno mijenjano 1 put.
Similar topics
» VRIJESAK (Calluna vulgaris L.)
» CIKLA - (Beta vulgaris L)
» ALOJA (Aloe vulgaris Lam. - Aloa vera - Barbadensis Miller)
» JORGOVAN (Syringa vulgaris)
» CIKLA - (Beta vulgaris L)
» ALOJA (Aloe vulgaris Lam. - Aloa vera - Barbadensis Miller)
» JORGOVAN (Syringa vulgaris)
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky