Pretraľnik
Latest topics
LANILIST (Linaria vulgaris MILL.)
Stranica 1 / 1.
LANILIST (Linaria vulgaris MILL.)
Lanilist u cvatu
Foto:lakky, 11.09.2011.
LANILIST (Linaria vulgaris MILL.)
Sinonimi: Antirrhinum linaria L. — Linaria linaria Wettst.
Narodni nazivi: bogorodičin lan, divlji lan, dubčac, katalinka, konopi janka, lanika, lanilist žuti, lančac, madronšica, mala mačića, malo predivce, palanak, pišalka, veštička trava, žaber.
Opis biljke: lanilist je trajna biljka, visoka 40—50cm sa pri dnu često razgranjenom stabljikom. Biljka je gola, samo je dio stabljike gdje se razvijaju cvjetovi proviđen žljezdastim dlakama.
Listovi su duguljasti, veoma uski, naspramni i sjedeći. Na krajevima stabljike razvijaju se cvjetovi u obliku grozda.
Cvjetovi su oblika ždrijela, imaju dvije usne i dugu, zašiljenu ostrugu, žute su boje a na dnu žuto-crveni do narančasti.
Plod je tobolac koji se raspuca.
Miris i okus: svježa biljka miriše neugodno, dok je osušena potpuno bez mirisa.
Okus biljke je zeljast, slan, oštar i neugodan.
Vrijeme cvatnje: srpanj do rujna.
Stanište: lanilist je kao korov rasprostranjen po čitavoj srednjoj Evropi te se u priličnom mnoštvu javlja uz poljske međe, po pašnjacima na šljunkovitim i pjeskovitim staništima, a naročito uz rubove putova i na željezničkim nasipima.
Ljekoviti dijelovi biljke: sabire se biljka u cvatu (Herba Linariae) i to u mjesecu srpnju. Tvrđe donje dijelove biljke potrebno je odstraniti.
Ljekovite i djelotvorne tvari: u prvom redu se u biljci nalazi glikozid linarin, no nalaze se i drugi glikozidi koji do sada još nisu pobliže poznati i čija ljekovita vrijednost još nije potpuno objašnjena.
Biljka nadalje sadrži gumu i niz organskih kiselina: mravlju, taninsku, jabučnu i citronsku kiselinu.
Lanilist je korisna ljekovita biljka te bi zaslužila više pažnje i bilo bi vrijedno podvrći je iscrpnom naučnom ispitivanju.
Ljekovito djelovanje: biljka se još negdje vodi kao ljekovita biljka u službenoj upotrebi uglavnom za pripremanje lanilistove masti (Unguentum Linariae).
Ova mast djeluje na stišavanje bolova kod hemoroida koji svrbe.
Čaj od sušene biljke (listovi i cvjetovi) cijenjen je kao sredstvo za izlučivanje mokraće.
Za pripremu čajnog oparka uzima se 1 do 1 1/2 čajne žlice osušene biljke za 1 šalicu čaja.
Čajna mješavina Obljubljena je i čajna mješavina od jednakih dijelova lanilista, poljske preslice i kadulje.
Iz starih bilinarskih knjiga i pučke medicine: kuhanu biljku u cvatu dobro je piti protiv žutice i vodene bolesti jer taj čaj otvara začepljenost jetre i slezene, snažno tjera mokraću, pospješuje stolicu, ukratko, izlučuje otrove iz tijela.
Svježi sok čisti sve rane i oštećenja kože ako se tim sokom više puta pere i nakon pranja još sok nakapa na bolesna mjesta.
Budući da sok odstranjuje i sve mrlje i nečistoće s kože lica, bio je lanilist već u najstarijim njemačkim bilinarskim knjigama označen kao biljka »za lijepe žene«.
Za vanjsko liječenje može se čajni oparak lanilista s uspjehom primijeniti kao voda za kupelji i dodatno tome svježi sok za obloge kod gnojnih prišteva i čireva kao i kod raka kože.
Za upalu očiju pripremaju se oblozi od čajnog oparka cvatuće biljke.
Za bolne hemoroide priprema se debeli kašasti oblog, u kojem se čitava biljka kuha u mlijeku i dobro stuca. Taj debeli kašasti oblog polaže se što je moguće topliji na bolesno mjesto.
Za bolne hemoroide kao i za teško zacjeljive rane i čireve može svatko sam veoma lako pripremiti lanilistovu mast za kućnu upotrebu: 25 g sitno izrezane biljke u cvatu stavlja se na močenje kroz 24 sata u 50 g rakije, jačine 60 % u dobro zatvorenu bocu i na najmanje 25° C topline. Dobivena tinktura zajedno s namočenim dijelovima biljke istrese se u tavu i dodaje se uz stalno miješanje neslane svježe istopljene svinjske masti tako dugo dok ne nastane fina kaša poput masti. Sada se ta kaša ugrije i propusti kroz fino sito izravno u posudu u kojoj će se mast čuvati. Ovako pripremljena mast može se upotrebljavati preko godinu dana.
Primjena u liječenju životinja: opisana lanilistova mast upotrebljava se kod stoke za liječenje teško zacjeljivih rana i gnojnih čireva.
Lanilist niti jedna domaća životinja neće uzimati kao krmivo te se biljka ranije upotrebljavala za rastjerivanje gamadi, nastiranjem po staji.
Opis Lanilista prenesen je iz knjige "Ljekovito bilje i njegova upotreba od R. Wilforta.
Pripremio i prenio Lakky, 11.09.2011.
Kontakt adresa: lakky63@gmail.com
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky