DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
GLAVOBOLJA Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
GLAVOBOLJA Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
GLAVOBOLJA Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
GLAVOBOLJA Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
GLAVOBOLJA Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
GLAVOBOLJA Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
GLAVOBOLJA Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
GLAVOBOLJA Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
GLAVOBOLJA Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

GLAVOBOLJA

Go down

GLAVOBOLJA Empty GLAVOBOLJA

Postaj  lakky čet 20 lis - 19:58


GLAVOBOLJA

PITANJE
Zdrava sam, ali već mi se dulje vrijeme povremeno pojavi glavobolja. U posljednju godinu dana postala je sve češća i jača. Zašto je to tako? Ne uzimam nikakve lijekove, nego sam je poželjela liječiti prirodnim načinom, ljekovitim biljem. Sto mi preporučujete? Koje su ljekovite biljke najbolje protiv glavobolje?

ODGOVOR
Glavobolja (cephalalgia) je postala narodna bolest. Trećina čovječanstva neprestano ima glavobolju i možda nema osobe na svijetu koju barem jednom u životu nije zaboljela glava.

Poznato je i dokazano kako postoji oko stotinu različitih vrsta glavobolje — od one jednostavne do migrena. Pojavljuje se kao pratnja uz razne bolesti, ali i kao samostalan fenomen.

Glavobolju mogu izazvati nitriti u mesnim prerađevinama, mononatrijev glutamat, manjak kalija zbog proljeva ili prehrane, mamurnost, trovanje aluminijem, kandidijaza, hipoglikemija, trovanje olovom, previše kave, preosjetljivost na neku hranu i drugo.

Zadrži li se glavobolja dulje od jednoga dana ili ako se stalno ponavlja, morate otići na detaljne preglede. Jednako tako, ako nastupi iznenadna i silno jaka bol morate odmah otići liječniku.

Uzroci glavobolja mogu biti i povišeni krvni tlak, infekcije, ozljede u području glave i kralježnice, nervoza, posljedica lijekova, živčana iscrpljenost, napetost, alkohol i nikotin.
Način života. Izbjegavajte svakodnevne veće stresove, nastojte mirnije živjeti. Jedite mnogo svježega voća i povrća, šetajte svaki dan barem pola sata na svježemu zraku. Korisno je i ako se bavite laganim sportom, plivanjem, vožnjom bicikla i slično.

Dobro prozračen stan.
Glavobolja se može javiti i ako u stanu nema dovoljno kisika i zato ga treba često prozračivati, osobito ako u stanu gori svijeća ili je upaljena peć na drva, loživo ulje ili plin jer oni troše mnogo kisika. Jedna svijeća u sat vremena potroši 20 litara kisika, a za to vrijeme nastane 15 litara štetnoga ugljikova monoksida. Kad u peći izgori 1 kg drva, za to se potroši 1.000 g kisika. Osim toga svaki čovjek za jedan sat izdahne 40 g štetnih tvari.
Preporučujem više biljnih pripravaka, a vi izaberite što vam najviše odgovara.

Čaj od bazginih cvjetova (Sambuci nigrae flores).
U šalicu vrele vode stavite dvije male žlice bazginih cvjetova, ostavite pet minuta poklopljeno, procijedite te popijte toplo i na gutljaje. Na dan popijte tri šalice čaja. Djelotvoran je kod probadajuće glavobolje. Možete ga zasladiti. Nakon tjedan dana, uzmite neki drugi od navedenih pripravaka.

Svježi kravlji sir.
Kod glavobolje u području čela i sljepoočnica vrlo brzo djeluje oblog od svježega kravljega sira. Uzmite kravlji sir sobne temperature, stavite ga na gazu, a onda izravno na čelo kao oblog. Legnite u postelju i ostanite tako sat vremena, skinite oblog i operite čelo, najprije mlakom, a onda hladnom vodom.

Čaj od vrbine kore (Salicis cortex).
U šalicu vrele vode stavite malu žlicu vrbine kore, ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite te popijte toplo i na gutljaje. Na dan popijte tri šalice čaja. Možete ga zasladiti. Nakon tjedan dana, uzmite neki drugi od navedenih pripravaka.

Vino od broskina korijena (Peucedani ostruthii radix).
U litru prirodnoga crnog vina stavite 30 g sitno nasjeckanoga suhog ili svježeg korijena broske, prokuhajte, a čim provri skinite s vatre, ostavite dva sata poklopljeno, procijedite i ulijte u tamnu bocu. Na dan se pije najviše 2 dl i tako svaki dan dok se ne popije boca (otprilike pet dana). Najbolje je da dnevnu količinu otpijate svaki sat po mali gutljaj. Tek kad dovršite jednu bocu, kuhajte novu brosku s vinom tako da uvijek imate svježi pripravak. To je izvanredan lijek kod jake glavobolje i migrene, ali djeluje dobro i nakon moždanoga udara te krvarenja u mozgu. Cisti i obnavlja krvne žile u glavi. Kad se pije to vino, onda se ne pije nikakav čaj, ali zato treba unijeti u organizam najmanje litru i pol vode.

Hmelj (Humulus lupulus).
Mladice, izdanke i mlade listove sitno nasjeckajte i dodajte salatama, raznim juhama, ali tek kada se stave na stol. Okus je malo gorak, ali ugodan. Hmelj sadržava mnogo kalija i djeluje protiv glavobolje, lupanja srca, slaboga pamćenja, slabosti i iscrpljenosti.

Čajna mješavina AO.
Odličan je za sangvinike koji često imaju glavobolje i nepravilan krvni tlak. Jednako tako jača cijelo srce i srčani mišić. U šalicu vrele vode stavite dvije male žlice mješavine od 120 g srčanice (Leonurus cardiaca), 80 g pomiješanih listova i cvjetova bijeloga gloga (Crataegus monogyna), 40 g rutvice (Ruta graveolens), 30 g rusomače (Capsella bursa-pastoris) i 30 g stolisnika (Achillea millefolium), ostavite poklopljeno 10 minuta, procijedite i popijte po šalicu pola sata prije doručka, ručka i večere. Nakon što popijete polovicu količine čaja, napravite stanku od mjesec dana, a onda popijte preostali dio.
Rutvica nije za trudnice jer izaziva trudove i pobačaj.

Čaj od matičnjaka (Melissa officinalis).
Kod glavobolje i migrene, rano ujutro i navečer popijte po šalicu čaja od matičnjaka. Kod akutne jake glavobolje i migrene popijte tijekom dana i treću šalicu čaja. U šalicu vrele vode stavite vrhom punu malu žlicu matičnjaka, ostavite poklopljeno 10 minuta, procijedite i popijte.

Čaj od jaglaca (Primula veris).
Stavite dvije male žlice mješavine cvjetova i listova jaglaca u šalicu vrele vode, dodajte 2-4 kapi iscjedine pelina (nabavite je u ljekarni), ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite te popijte toplo i na gutljaje. Djeluje vrlo brzo. Na dan se piju do tri šalice čaja.

Čaj od tratinčice (Bellis perennis).
Tratinčica se po livadama, pašnjacima i vrtovima može naći gotovo cijele godine. Naberite je uvijek svježu, operite hladnom vodom, dobro stresite vodu i nasjeckajte što sitnije čitav nadzemni dio biljke. Hoće li imati cvijet i koliko će biti velika, ovisi o godišnjem dobu. Zato se nareže što sitnije i od toga se uzmu otprilike dvije vrškom pune velike žlice, stave se u šalicu vrele vode, ostavi se 15 minuta poklopljeno, procijedi te popije toplo i na gutljaje. Caj je djelotvoran kod glavobolje koja nastane zbog problema s jetrom. Jednom mjesečno popijte tijekom tjedan dana ujutro i navečer po šalicu čaja.

Čaj od planinske vrkute (Alchemilla glabra).
Kod glavobolje i slabosti u žena iznimno dobro i brzo djeluje čaj od vrkute. Umiruje živce i omogućuje miran san. U šalicu vrele vode stavite dvije male žlice vrkute, ostavite poklopljeno 15 minuta, procijedite te popijte toplo i na gutljaje. Na dan popijte tri šalice čaja. Bolje je ne sladiti. Pije se najdulje tri tjedna. Poslije toga može se upotrebljavati neki drugi od navedenih čajeva.

Oblozi.
Uzmite brašno od raži (Secale cereale) i dodajte mu jabučnog octa toliko da se napravi gusta kaša. Potom uzmite lanenu krpu, toliko veliku da može pokriti potrebna mjesta na tijelu, stavite na nju kašu debljine nekoliko milimetara i metnite kao oblog izravno na kožu zatiljka i ramena (mogu oblozi i u dva dijela). Nakon dva sata skinite oblog i stavite novi te držite još dva sata. To je najbolji i najbrži lijek kod neugodne i jake glavobolje. Ako nakon obloga glavobolja ne prestane, morate otići liječniku.

Lavanda (Lavandula officinalis).
Oko podneva, kad je sunce vrlo jako, naberite procvjetale grane lavande, osušite ih u hladu, stavite u jastučnicu ili pod jastuk pa spavajte na tome. Djeluje protiv glavobolje, a spavanje postaje ugodno.

Tamjanovo ulje (Bosivelliae aetheroleum).
U zdjelu od 2 do 3 litre stavite vrelu vodu i dodajte 20-30 kapi tamjanova ulja. Posudu držite ondje gdje boravite ili u spavaonici preko noći. Ulje isparava i mi to udišemo, prolazi kroz nos pa djeluje ljekovito na živce u nosu i glavi. Glavobolja se polagano smiruje, a ujedno je to povoljno za mozak i cijeli organizam. Kod svih glavobolja djelotvorno je, uz tamjanovo ulje, u 2-3 litre vrele vode dodati i 20-30 kapi ulja od lavande (Lavandulae aetheroleum). Ako nema tamjanova ulja, dostatno je samo lavandino ulje.

Kava s limunom.
Kava djeluje diuretski pa može pomoći kod glavobolja od visokoga tlaka. Dobro je ako se pripremi jača kava i u nju doda svježe iscijeđeni sok jednoga limuna. Kod većine osoba već nakon nekoliko minuta nastupi olakšanje ili glavobolja nestane.

Hladno tuširanje.
Svaku večer prije spavanja istuširajte se hladnom i toplom vodom, a na kraju samo hladnom, i to tako da najprije otuširate noge od prepona do nožnih prstiju, zatim ruke od ramena do završetka prstiju, potom vrat, leda i napokon cijelo tijelo.

Akupresura koja pomaže kod glavobolje, migrene, upale nosa i sinusa, zubobolje, angine i bubuljica lica: najprije na jednoj ruci pritisnite točku između palca i kažiprsta koja se oblikuje od mekog tkiva između priljubljenoga prvoga i drugog prsta, na sredini radijalnog ruba druge metakarpalne kosti. Kažiprstom druge ruke jako pritisnite, držite sedam sekundi, popustite pritisak pa opet pritisnite na sedam sekundi. Ponavljajte 10 puta. Jednaki postupak ponovite na drugoj ruci.

Nakon toga učinite isto s točkama između nožnog palca i drugog prsta, najprije na jednoj pa onda na drugoj nozi. Potom objema površinama dlanova ruku obuhvatite čelo i polako, uz lagani pritisak, idite preko glave i zatiljka do ramena. Ako to radite nekoliko minuta, glavobolja će postupno nestati.

Prehrana.
Ograničite uzimanje svih napitaka koji sadržavaju kofein jer previše kave šteti, a malo može pomoći. Jedite više ribe i namirnice bogate magnezijem i kalcijem. U slučaju proljeva jedite namirnice koje sadržavaju puno kalija. Otkrijte na koju ste hranu osjetljivi pa je izbacite iz jelovnika. Hrana se mora sastojati od što više svježega voća i povrća. Kod visokoga krvnog tlaka učinite sve da ga smanjite. Jedite što manje slatkog. Masti i životinjske proizvode svedite na minimum, izbjegavajte alkohol i pušenje.



Opis GLAVOBOLJE prenesen je iz Ljekaruše od Patera J. Marčinkovića.
Pripremio i prenio Lakky, 20.10.2011.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

GLAVOBOLJA Empty Re: GLAVOBOLJA

Postaj  lakky čet 20 lis - 21:15

GLAVOBOLJA
Grupa: Bolesti živčanog sustava
Glavobolja se često javlja kao simptom koji otežava ili onesposobljava bolesnika, no rijetko se radi o životnoj ugroženosti.

Definicija
Glavobolja se često javlja kao simptom koji otežava ili onesposobljava bolesnika, no rijetko se radi o životnoj ugroženosti. Može biti primarni poremećaj, kada je uzrok vaskularni (poremećaj u krvnim žilama) kao npr. migrena ili tenzijski (zbog mišićnih kontrakcija) ili može biti sekundarni pokazatelj nekih drugih bolesti: intrakranijske infekcije ili tumori (unutar lubanje), povrede glave, teška hipertenzija (povišeni krvni tlak), bolest vratne kralježnice, očiju, nosa, ždrijela, zubiju, ušiju, cerebralna hipoksija (nedostatan dotok kisika u mozak). Glavobolja može biti i nepoznatog uzroka.

Klinička slika
Migrena se definira kao glavobolja koja traje od 4 do 72 sata, pulsirajućeg je karaktera, umjerenog do jakog intenziteta, javlja se obično na samo jednoj strani glave i pogoršava se naprezanjem. Uz to se javljaju i mučnina, povraćanje i preosjetljivost na svjetlo, buku, mirise. Može nastupiti u bilo kojoj životnoj dobi, no najčešće se javlja u razdoblju od 10. do 40. godine života i češća je u žena nego muškaraca.

Etiologija je nepoznata, a mehanizam nastanka temelji se na promjenama krvnog protoka u arterijama mozga i lubanje, no nije razjašnjeno kakvim. Provocirajući faktori mogu biti promjene u razini hormona estrogena (menstrualni ciklus, premenopauza, oralni kontraceptivi), nesanica, glad, vremenske promjene. Ponekad migrenskoj glavobolji prethodi kratko razdoblje razdražljivosti, depresije ili povišenog raspoloženja, a može biti povezana i s pojavom aure. Aura se definira kao prolazni, neurološki, vidni ili govorni poremećaj koji prethodi izbijanju glavobolje, a najčešći je vidni u obliku bljeskova ili pojačanih kontrasta boja. Napadi se mogu javljati svakodnevno ili samo jednom mjesečno i obično kod pojedinog pacijenata slijede karakteristični uzorak.

Tenzijska glavobolja je stalna i kronična i najčešće počinje u okcipitalnoj regiji (stražnji dio glave) ili bifrontalnoj (prednji dio) regiji i širi se po cijeloj glavi. Opisuje se najčešće kao stezanje lubanje i osjećaj pritiska.

Sekundarne glavobolje
Sekundarne glavobolje imaju specifične karakteristike. Jaka glavobolja praćena vrućicom, fotofobijom (negativna reakcija na svjetlo) i zakočenom šijom ukazuje na infektivni proces unutar glave kao što je npr. meningitis. Subarahnoidalno (unutar moždanih ovojnica) krvarenje manifestira se također akutnom glavoboljom i kočenjem šije. Tumorski procesi unutar lubanje uzrokovat će glavobolju koja se javlja ujutro nakon buđenja ili noću. Intenzitet se mijenja s promjenama položaja, često uz mučninu i povraćanje. Značajna je i pojava neuroloških simptoma - konvulzije, smetenost itd.

Dijagnostička obrada
Kod utvrđivanja uzroka glavobolje treba obratiti pozornost na lokalizaciju, jačinu, trajanje, karakteristike, učestalost, faktore koji je pogoršavaju ili poboljšavaju, te prateće simptome kao što su povišena tjelesna temperatura, mučnina, povraćanje, zakočena šija. korisno je provesti analizu krvne slike, određivanje sedimentacije, biokemijske testove, te pregled cerebrospinalne tekućine. Korisni su i specifični testovi kao što su testovi ispitivanja vida ili rendgenski snimak paranazalnih sinusa. Ako se uzrok stalno ponavljajuće glavobolje ni tada ne utvrdi, potrebno je učiniti CT (kompjutorska tomografija) ili MR (magnetska rezonancija) mozga posebno ako su uz glavobolju prisutni i drugi patološki znakovi. Akutni nastanak glavobolje drugačijih karakteristika kod osoba mlađih od 40 godina uvijek nalaže ispitivanje.

Liječenje/prognoza
Glavobolje kratkog trajanja ne zahtijevaju specifično liječenje osim primjene srednje jakih analgetika i mirovanja u odgovarajućim uvjetima. Terapija se počinje nakon uspostavljanja dijagnoze i temelji se na učestalosti i težini glavobolje, te stupnju onesposobljenosti pacijenta koji uzrokuje. Liječenje može biti usmjereno na ublažavanje ili uklanjanje napada ili na profilaksu, dakle sprečavanje izbijanja ukoliko se radi o učestalim, jakim glavoboljama. Akutni napad migrene može se liječiti samim ergotaminom ili u kombinaciji s kafetinom ili analgeticima kao što su acetilsalicilna kiselina, acetaminofen, ibuprofen.


Opis GLAVOBOLJE prenesen je sa portala Pliva - Zdravlje radi opširnijeg opisa glavobolje
kao i njenog liječenja preporučenog od oficijelne medicine.
Pripremio i prenio Lakky, 20.10.2011.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com

lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.