DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
MIGRENA Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
MIGRENA Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
MIGRENA Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
MIGRENA Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
MIGRENA Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
MIGRENA Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
MIGRENA Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
MIGRENA Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
MIGRENA Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

MIGRENA

Go down

MIGRENA Empty MIGRENA

Postaj  lakky čet 20 lis - 20:31

MIGRENA

PITANJE
Već mnogo godina patim od migrene. Budući da imam mnogo obveza i stresova u obitelji, ona je postala još jača i češća. Koji su uzroci te bolesti i može li se liječiti prirodnim putem jer mi lijekovi više ne pomažu?

ODGOVOR
Migrena su periodični napadaji glavobolje koji se pojavljuju uglavnom na jednoj polovici glave (zato se zove i hemikranija) s popratnim smetnjama kao što su zujanje u ušima, treperenje očiju, osjetljivost na svjetlo i šumove, vrtoglavica... ili bez njih. Češće se pojavljuje kod žena. Smatra se da u glavi nastaje grčevito suženje krvnih žila i, kada se one opet prošire, nastaje jaka glavobolja zvana migrena. Uzroci su migrene u prvome redu stres, ljutnja, preopterećenost, promjena vremena, hormonalne promjene tijekom mjesečnice i uzimanje pilula te nepodnošenje nekih namirnica, poput crnog vina, sira, čokolade itd.

Preporučujem brojne biljne pripravke, a vi izaberite one koji vam najbolje odgovaraju.

Čaj od matičnjaka (Melissa officinalis).
Kod glavobolje i migrene ujutro rano i navečer popijte po šalicu čaja od matičnjaka. Kod akutne jake glavobolje i migrene popijte tijekom dana i treću šalicu čaja. U šalicu vrele vode stavite vrhom punu malu žlicu matičnjaka (Melissa officinalis), ostavite poklopljeno 10 minuta, procijedite i popijte.

Čaj od dimnjače (Fumaria officinalis).
Stavite veliku žlicu u 0,25 1 hladne vode, pustite da provri, ostavite poklopljeno 10 minuta i procijedite. Čaj pijte 10 dana (ne više!) po šalicu prije doručka, ručka i večere. Nakon stanke od tjedan dana čaj pijte još 10 dana, a zatim se mora napraviti stanka od najmanje tri mjeseca. Kura je djelotvorna kod migrene koju je uzrokovao zastoj žuči. Poslije kure nestaju bolovi u gornjem desnom dijelu želudca, jelo se lakše probavlja i migrena nestaje. Biljku možete dobiti u ljekarnama, ali samo uz liječnički recept!

Čaj od mažurana (Origanum maiorana).
U šalicu vrele vode stavite dvije male žlice mažurana, dodajte 10 kapi iscjedine gorskoga pelina (Artemisia absinthium), ostavite 10 minuta poklopljeno, otiđite u tamnu sobu i legnite, popijte čaj na gutljaje, zatvorite oči i opustite se. To je učinkovito kod napadaja ili vrlo jakih bolova od migrene.

Čaj od jaglaca (Primula veris).
Stavite dvije male žlice mješavine jaglačevih cvjetova i listova u šalicu vrele vode, dodajte 2-4 kapi iscjedine gorskoga pelina (Artemisia absinthium, možete je nabaviti u ljekarni), ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite te popijte toplo i na gutljaje. Djeluje vrlo brzo. Na dan se piju tri šalice, i to 15 minuta prije doručka, ručka i večere. Pije se tijekom tri tjedna, a nakon toga se može prijeći na neki drugi od navedenih čajeva.

Prah od matičnjaka (Melissae officinalis pulvis).
U kući je korisno imati mljevenoga matičnjaka. Ako se pojave migrena ili depresija, u čašu mlijeka stavite malu žlicu praha matičnjaka, dobro izmiješajte i popijte. Na dan se uzima tri puta.

Mješavina kave i limunova soka.
Kod jake migrene pomaže da u šalicu crne nezaslađene kave (bez mlijeka!) dodate iscijeđen svježi sok od jednoga limuna te popijete toplo i na gutljaje. Na dan popijte dvije šalice kave.

Čajna mješavina AP.
U šalicu vrele vode stavite malu žlica mješavine od 30 g lavandinih cvjetova (Lavandulae officinalis flores), 20 g listova matičnjaka (Melissa officinalis), 20 g lopuhova korijena (Petasitis hybridi radix), 20 g ružmarina (Rosmarinus officinalis) i 20 g vrbine kore (Salicis cortex), pet minuta ostavite poklopljeno, procijedite i popijte tijekom dana, toplo i na gutljaje. Na dan popijte dvije šalice čaja.

Vino od broskina korijena (Peucedani ostruthii radix).
U litru prirodnoga crnog vina stavite 30 g sitno nasjeckanoga suhog ili svježeg korijena broske, prokuhajte, čim provri skinite s vatre, ostavite dva sata poklopljeno, procijedite i ulijte u tamnu bocu. Na dan se pije najviše 2 dl i tako svaki dan dok se ne popije boca, što je za oko pet dana. Najbolje je da dnevnu dozu otpijate svaki sat po mali gutljaj. Tek kad dovršite jednu bocu, kuhajte novu brosku s vinom tako da uvijek imate svježi pripravak. To je izvanredan lijek kod jake glavobolje i migrene, a djeluje dobro i poslije moždanog udara te krvarenja u mozgu. Čisti i obnavlja krvne žile u glavi. Kad se pije to vino, onda se ne pije nikakav čaj, ali zato treba u organizam unijeti najmanje litru i pol vode.

Lavanda (Lavandula officinalis).
Oko podneva, kad je sunce vrlo jako, naberite procvjetale grane lavande, osušite ih u hladu, stavite u jastučnicu i onda pod jastuk pa spavajte na tome. To će pomoći protiv glavobolje, a spavanje će biti ugodnije. Osim toga, provedite trotjednu kuru s čajem od lavande. U litru vrele vode stavite 30 grama svježih ili suhih lavandinih cvjetova, ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite, ulijte u termosicu, zasladite medom pa tijekom dana popijte toplo i na gutljaje. Kura je djelotvorna kod migrene, pri lupanju srca, kroničnoj hunjavici, astmi i bronhitisu.

Tamjanovo ulje (Bosivelliae aetheroleum).
U zdjelu od 2 do 3 litre stavite vrelu vodu i dodajte 20-30 kapi tamjanova ulja. Posudu držite u prostoriji u kojoj boravite ili u spavaonici preko noći. Kako ulje isparava, mi ga udišemo, prolazi kroz nos i djeluje ljekovito na živce u nosu i glavi.
Glavobolja se polako smiruje, a istodobno je to djelotvorno za mozak i cijeli organizam. Kod jačih glavobolja koristit će da triput na dan popijete po tabletu tamjana.

Papar kubeba (Piper cubeba).
Taj papar raste samo najavi i Sumatri, a zrna su mu veća nego kod običnog papra. Može se nabaviti u ljekarnama. Pri glavobolji žvačite na dan samo 3-5 zrna. Preporučujem ga svima koji pate od migrene, glavobolje i meteoropatima.

Puna kupka od matičnjaka.
Stavite 150 g suhog ili svježega matičnjaka (Melissa officinalis) u tri litre vrele vode, ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite i dodajte pripremljenoj vodi u kadi. Ostanite u kadi 20 minuta, obrišite se ručnikom, izmasirajte cijelo tijelo mješavinom čistog ulja od borovice (Iuniperus communis) i suncokreta (Helianthus annuus) u omjeru 1:2 te odležite u postelji najmanje sat vremena. Migrena će se ubrzo smiriti i postupno prolaziti. Ponavljajte to nekoliko večeri prije spavanja.

Prehrana.
Vrijedi kao i ona kod glavobolje. Ipak, u slučaju migrene važno je da otkrijete na koju ste hranu preosjetljivi i da je uklonite iz svakodnevne prehrane. Neke su osobe vrlo osjetljive na čokoladu, šećer, sir, naranče, alkohol (osobito na crno vino), kavu, čaj, kolu, pšenicu, mlijeko, jaja, govedinu, kobasice, jetru, kiselo zelje, kvasac, suhomesnate proizvode, kukuruz, banane i mahune.

Opis MIGRENE sa preporukama za njeno liječenje prenesen je iz Ljekaruše od patera
J. Marčinkovića.
Pripremio i prenio Lakky, 20.10.2011.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

MIGRENA Empty Re: MIGRENA

Postaj  lakky čet 20 lis - 21:05


MIGRENA
Drugi naziv: Hemikranija
Grupa: Bolesti živčanog sustava

Glavobolja je među najučestalijim bolnim senzacijama u čovjeka. Smatra se da dvije trećine pučanstva bar jedanput godišnje ima glavobolju. U najširem smislu pod glavoboljom podrazumijevamo bol lokaliziranu u području glave, lica i gornjeg dijela vrata.

Podjela glavobolja
Iako postoji neizmjerno mnogo uzroka, a time i vrsta glavobolja, prema etiologiji i patološkom mehanizmu, te kliničkoj slici; glavobolje dijelimo u četiri osnovne skupine:
1. Vaskularne glavobolje
2. Tenzijske glavobolje
3. Neuralgije
4. Simptomatske glavobolje
Ovdje ćemo se zadržati samo na migreni, koja je ipak jedna od najčešćih oblika glavobolja, koje susrećemo u svakodnevnom životu.

Što je to migrena?
Migrena je funkcijska vaskularna paroksizmalna glavobolja koja se javlja periodično i obično zahvaća polovicu glave pa govorimo o hemikraniji. Bol je često praćena mučninom, povraćanjem i poremećajem vida. Prije napadaja često se javlja aura. Aura je naziv za takozvani prodromalni znak ili predsignal prije pravog migrenskog napadaja, a može trajati nekoliko minuta do najviše sat vremena. Najčešći oblici aure su: scintilirajući skotom (bljeskajuća točkica u vidnom polju), jednostrani ispadi vidnog polja, jednostrani poremećaji osjeta ili motorike u ekstremitetima ili poremećaji govora. Obzirom na prisutnost aure, migrene dijelimo na:
• Migrena bez aure (obična migrena, hemicrania simplex)
• Migrena s aurom (klasična migrena)
• Migrena s produženom aurom (migrena s komplikacijama)

Tko obolijeva?
Smatra se da od migrene pati 10% ukupne populacije, posebice osobe srednje životne dobi. Žene pate od napadaja migene češće od muškaraca, u odnosu najmanje 3:2. Učestalost javljanja migrenskih napadaja vrlo je različita i kadšto se javljaju i do nekoliko puta mjesečno, a u pojedinih bolesnika tek nekoliko puta tokom života.

Koji su uzroci bolesti?
Napadaji migrene često su u svezi s mjesečnicama, pa i menopauzom, a za vrijeme trudnoće javljaju se vrlo rijetko. Napadaji mogu biti uzrokovani i drugim provokativnim čimbenicima kao što su: psihički stres, tjelesni napor, meteorološki uvjeti i nagle promjene vremena. U osoba koje su osjetljivije, konzumiranje određene vrste hrane i namirnica, također može provocirati napadaj: sir (zbog tiramina), čokolada (zbog feniletilamina), konzervirana hrana (zbog nitrita i drugih konzervansa), alkohol, itd.

Koji su simptomi?
Klasičnu migrenu često prate prodromalni znaci (aura) najčešće unutar 24 sata prije napadaja. U prodromalnom stadiju nastaju promjene raspoloženja (depresija ili euforija) poremećaji koncentracije, nemir. Može se javiti patološka glad, posebice za slatkim. Nakon aure, koja u prosjeku traje 15 do 30 minuta, razvija se pulsirajuća glavobolja, ali može biti i tupa ili probadajuća. U više od 90% bolesnika bol je praćena mučninom i povraćanjem. Velik broj bolesnika tuži se na preosjetljivost očiju na svjetlost (fotofobija), a poneki ne podnose jake zvučne ili mirisne podražaje. Pri kraju napadaja neki bolesnici izmokre veću količinu mokraće (poliurija). Napadaj migrene obično traje nekoliko sati, ali u većini slučajeva završava unutar 24 sata.

Koje će testove liječnik učiniti?
Dijagnoza migrene prvenstveno se temelji na kliničkom pregledu bolesnika uz iscrpnu i detalju anamnezu koja obuhvaća slijedeća pitanja:
• Kada glava boli? (trajno, povremeno, periodično,itd.)
• Kako glava boli? (karakter i intenzitet boli)
• Koji dio glave boli? (sprijeda, cijela glava ili polovica, itd.)
• Koje su popratne pojave? (povraćanje, preosjetljivost na svjetlo, buku, itd.)
Sva ta pitanja usmjeravaju liječnika da diferencira i isključi ostale vrste glavobolja. Ostale metode i dijagnostika s nalazima (EEG, CT, RTG) nisu specifične za migrenu, stoga više služe za diferencijalnu dijagnozu.

Kako se liječi migrena?
Terapija migrene podrazumijeva istodobnu primjenu više terapeutskih metoda:
• Terapija lijekovima
• Promjena načina života i prehrane
• Suportivna psihoterapija, a ponekad i dubinska
• Eventualna primjena alternativnih metoda liječenja (akupunktura).

Terapija lijekovima

Terapija lijekovima dvojakog je karaktera:
Liječenje akutnog napadaja migrene provodi se analgeticima (lijekovima za liječenje boli kao što su acetilsalicilna kiselina i paracetamol) i specifičnim lijekovima (ergot-alkaloidi i agonisti specifičnih 5HT1-receptora). Većina migrenskih glavobolja reagira dobro na analgetike (acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol) no u većine bolesnika je peristaltika (kontrakcije crijeva kojom se potiskuje sadržaj) smanjena, tako da lijekovi teško iz probave stižu u krv. Preporuča se primjena lako topljivih lijekova ili lijekova u obliku eferveta (šumeće tablete). Ako ovi najčešći analgetici nisu učinkoviti mogu se primijeniti nesteroidni antiinflamatorni lijekovi (antireumatici). 5HT1-agonisti (npr. sumatriptan, zolmitriptan, naratriptan, rizatriptan) su lijekovi koji su unaprijedili liječenje migrene. Oni se u pravilu primjenjuju u trenutku kad započinje migrenski napad, ili još bolje za vrijeme aure. Pri primjeni ovih lijekova važan je oprez u bolesnika koji boluju od ishemičke bolesti srca (preboljeli infarkt ili angina pectoris), oštećenja jetre, a lijek se ne preporuča za vrijeme trudnoće i dojenja. Ove lijekove ne treba kombinirati s drugim lijekovima i ne bi se smjeli koristiti kao profilaktičko sredstvo u migreni. Tradicionalna terapija je ergotamin-tartarat, koji je antagonist serotonina (lijek koji nije registriran u Hrvatskoj). Ergotamin je najdjelotvorniji u prodromalnoj fazi (za vrijeme aure), a kada napad započne djelotvornost je slabija. Dihidroergotamin, djelomični agonist i antagonist serotoninergičkih receptora, registriran je u Hrvatskoj. Daje se u obliku aerosola, tableta, kapi i injekcija, ali samo u liječenju migrena, a ne u profilaksi.

Lijekovi za prevenciju napadaja migrene primjenjuju se ako su napadi migrene vrlo česti, obično 5-6 puta mjesečno i češće. Kod nas nema specifičnih supstanci kao pizotifena ili metisergida. Većina se migrena može relativno uspješno zbrinuti beta-adrenergičkim blokatorima. Učinkoviti su i triciklički antidepresivi (amitriptilin). Može se pokušati i s inhibitorima kalcijevih kanala ili valproatima.



Preneseno sa Plivinog portala kao detaljni opis MIGRENE sa oficielnim načinom liječenja.
Pripremio i prenio Lakky, 20.10. 2011.
Kontakt mail: lakky@gmail.com
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.