Pretraľnik
Latest topics
4. AJOWAN (Carum copticum)
Stranica 1 / 1.
4. AJOWAN (Carum copticum)
Ayowan
Foto: posuđeno sa: wikipedia.org
4. AJOWAN
Botanički je naziv ove biljke Carum copticum. U sanskrtu joj je ime deepyakaa i yavaanee. Na hindiju je zovu aywain.
Riječ je o autohtonoj indijskoj biljci. Koristi se kao karminativ još od vremena Charake i Sushrute. Pripada obitelji korijandra, nalikuje kopru i može narasti do metar visine. Dostupna je u gotovo svim dijelovima Indije.
Njezino ime izvedenica je iz riječi adrajavvan, što znači ‘ona koja puni’ (što se pripisuje njezinim karminativnim svojstvima).
Sastojci i eterična ulja njezinih sjemenki (botanički govoreći, riječ je zapravo o plodovima) stimuliraju lučenje želučanih sokova i pokrete crijevne resice, uništavaju štetne bakterije i sprječavaju fermentaciju u crijevima.
Sjemenke sadrže eterično ulje bogato cimenom, terpenom, timinom i steroptinom. Sadrže 25 do 35% ulja. Timol je glavni sastojak sjemenaka ajowana.
Sjemenke su obično okrunjene prstenastom čaškom. Ubiru se suhe sjemenke koje su jajastog oblika, približno 2 mm duljine i 1 mm širine. Svaka sjemenka na sebi ima pet brazda i udubljenje u sredini. Unutar sjemenke nalazi se devet okomito postavljenih uljnih cjevčica. Sjemenke su aromatične, opore, šumeće i pomalo gorke, zelenkastosmeđe boje.
MEDICINSKA PRIMJENA
Ayowan je popularan ponajviše zbog poticanja probave i uklanjanja probavnih poremećaja. Potopite sjemenke u svjež sok đumbira, te ostavite da se suše u sjeni. Zatim ih potopite u svjež sok limete i ponovo ostavite da se suše. Poslije ih potopite u sok od metvice i papajin biljni sok, te ponovno osušite. Sjemenke zatim usitnite u prah i pohranite u čistu i hermetički zatvorenu posudu.
Za probleme s probavom, poput dispepsije, žgaravice, probavnih smetnja, nadutosti, grčeva u želucu, proljeva, te crijevnih upala, uzmite prstohvat praha odmah nakon obroka.
Za bolje djelovanje karminativnih svojstava, ovu mješavinu možete kombinirati s crnom ili kamenom solju.
Žličica otopine, pomiješana s malo sode bikarbone, daje se djeci kao lijek za lošu probavu i nadutost. Uzimana sa svakim obrokom, pomaže probavi i sprječava povraćanje.
Sjemenke u kombinaciji sa smeđim šećerom uklanjaju urtikariju koja je posljedica loše probave.
Kako ima svojstva smirivanja Kaphe i Vaate, često se koristi kod problema s dišnim sustavom, te kod raznih alergija. Pripravite koncentrat od ajowana, tako što ćete pola sata kuhati žličicu njegovih sjemenaka s piskavicom, u 2 dl vode. Pomiješajte pola šalice otopine sa žlicom meda i uzimajte tri puta na dan kao učinkovito sredstvo za iskašljavanje, kod liječenje tuberkuloze, astme, bronhitisa, plućnog apscesa, itd. Imate li problema s grlom, primjerice akutni faringitis, upalu grla ili promuklost, u otopinu ajpwana samo dodajte običnu sol i isperite grlo.
Žvakanje prstohvata ajowana s kuhinjskom solju, ili onom u kristalu, te s češnjem češnjaka, izvrstan je lijek za kašalj uzrokovan akutnim faringitisom i gripom.
Žvakanje sjemenaka također sprječava neugodan zadah iz usta.
U slučaju bronhijalne astme, šaku sjemenaka umotajte u komad pamučne tkanine, zagrijte na tavi i stavljajte na prsa i vrat.
Udisanje dima sjemenaka, tri puta dnevno u razdoblju od mjesec-dva, obuzdava želju za alkoholom i opijumom. U slučaju migrene, zamotajte malo sjemenaka u komadić papira, zapalite i popušite kao cigaretu.
Ajowan djeluje kao izvanredan tonik za živce. Prepržite sjemenke na kravljem maslacu s košticama sjemenaka tamarinde, u jednakom omjeru. Nakon što mješavina poprimi zlatno-smeđu boju, usitnite je u prah i pohranite u posudu s hermetičkim poklopcem. Uzimajte žličicu ovog praha s medom i mlijekom, prije spavanja.
Ajowan djeluje i kao protuupalni agens. Prah sjemenaka pomiješan s bjelanjkom stavlja se na herniju kod dojenčadi i djece, a ista se mješavina s medom i sokom limete koristi za ubode škorpiona, akne, itd.
U slučaju uhobolje i čireva u uhu, zagrijte ulje gorušice (2 žlice), dodajte sjemenke ajowana (pola žlice), 1-2 zgnječena češnja češnjaka, te kuhajte dok smjesa ne postane crvena. Procijedite i koristite kao kapi za uši. Pored toga, sjemenke možete prepržiti na kokosovom ulju, te koristiti za masažu bolnih mišića.
U slučaju gnojnih čireva, kako biste spriječili naticanje i bol, usitnite sjemenke ajowana, luk, kurkumu i ricinusovo ulje. Mješavinu zagrijte i stavite na list betela, te koristite kao oblog na čireve.
Prah sjemenaka pomiješan s aluminij-kalij sulfatom i solju koristi se kao sredstvo za pranje zuba.
POZOR
Pretjerana uporaba ajowana može uzrokovati dehidraciju, te smanjiti lučenje mlijeka i sjemena.
Autor članka Dr. Ch. Murali Manohar
Izvađeno iz knjige "Liječenje na prirodni način - Ayurveda" u nakladi Marijan tiska.
Prenio: Lakky, 10.02.2014.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky