DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
6. MLAĆENICA Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
6. MLAĆENICA Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
6. MLAĆENICA Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
6. MLAĆENICA Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
6. MLAĆENICA Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
6. MLAĆENICA Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
6. MLAĆENICA Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
6. MLAĆENICA Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
6. MLAĆENICA Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

6. MLAĆENICA

Go down

6. MLAĆENICA Empty 6. MLAĆENICA

Postaj  lakky uto 11 vel - 11:42

6. MLAĆENICA


Mlaćenica
Eng. Buttermilk je tekući proizvod svojstvenog mirisa i snažnog okusa. Dobiva se pri proizvodnji maslaca. Siromašna je vitaminima topljivim u mastima (A, D, E i K) jer oni ostaju u maslacu. Bogata je proteinima, mineralnim tvarima i laktozom. Sadrži oko 0,8% mliječne kiseline te se ubraja u fermentirani proizvod. Udjel kalcija i riboflavina je isti kao kod mlijeka, pa mlaćenica može biti korisna sirovina za druge proizvode. Nekada se koristila u proizvodnji hrane za dojenčad. (Coolinarica.com - prehrambeni riječnik)



Ayurvedska mudrost drži kako jedna velika čaša pjenušave, pikantne mlaćenice okrepljuje i daje snagu za obavljanje posla tijekom vrućih ljetnih dana.

Premda će današnji radnici, navikli na suvremenu tehnologiju, jutarnji stimulans prije potražiti u šalici espresso kave, ne smijemo zaboraviti na kulinarska i terapijska svojstva mlaćenice.

Nasuprot njezinom engleskom imenu (buttermilk; butter-maslac, milk-mlijeko) i svome izgledu, gusta, bogata mlaćenica uopće ne sadrži maslac. Riječ se zapravo odnosi na početke mljekarske industrije, kad se mliječna tekućina čuvala, a od gustog se vrhnja izrađivao maslac.

Priprava mlaćenice (na sanskrtu se zove takra) i njezina ljekovita svojstva u Indiji su poznata još iz vremena Atreya i Agnivesa, ayurvedskih mudraca koje je umijeću iscjeljivanja podučavao bog Indra.

Čak su Rumunji i Bugari poznavali umijeće pravljenja jogurta i koristili ga kao lijek za oboljenja probavnog sustava.

Mlaćenica se pripravlja miješanjem skute i dodavanjem odgovarajuće količine vode. Masnoća u obliku maslaca se uklanja.

MEDICINSKA PRIMJENA
Mlaćenica je lagana i osvježavajuća. Daje snagu, pospješuje apetit i probavu. Uklanja umor i osjećaj žeđi.

Možete joj dodati đumbir, kumin i druge začine, ili sladila, ovisno o godišnjem dobu i tjelesnom tipu. Ako je pogoršana Vaata, možete dodati malo soli ili sladila, te malo kumina; ako je potrebno smiriti Pittu, možete dodati šećer; za smirenje Kaphe dodajte đumbir, crni papar i malo meda.

Tijekom procesa fermentacije, bakterije, gljivice i ostali laktoacidni organizmi pretvaraju mlijeko u skutu i razgrađuju mliječne proteine. Te bakterije sprječavaju razvoj agresivnih bakterija koje izazivaju bolesti
u crijevnom traktu, te potiču razvoj korisnih bakterija nužnih za probavu. Te korisne bakterije pomažu u apsorpciji minerala, kao i u sintezi vitamina skupine B, i zapravo su nužne za dobro zdravlje jer luče enzime slične onima koje luče probavni organi. Uporaba širokog spektra antibiotika ne samo da uništava patogene organizme, nego uništava i ovu korisnu crijevnu floru. U tim slučajevima, mlaćenica se može obilno koristiti.

U slučaju tropske groznice popraćene proljevom, korisno je popiti mješavinu od listova smokve, suhog đumbira i mlaćenice.

Zamijećeno je kako šalica mlaćenice zaslađena šećerom ili medom, sat vremena prije obroka, sprječava proljev i povraćanje kod djece.

Probavi pomaže i mješavina jednakih količina praha suhog đumbira, crnog papra, soli u kamenu i mlaćenice.

Jabuka pomiješana s mlaćenicom liječi proljev, dizenteriju i obilno krvarenje. Mlaćenica s prahom asafetide, sjemenkama kumina i kamenom solju, kontrolira proljev i bolove u trbuhu.

Mlaćenica sa sirovim šećerom uklanja oboljenja urinarnog trakta, naročito uremiju.
U slučaju hepatitisa pacijent može pasti u komu uslijed pretjeranog oslobađanja amonijaka, što se može spriječiti obilnim unosom mlaćenice. Laktoacidni organizmi u mlaćenici suzbijaju tvorbu amonijaka. U slučaju žutice, idealna je prehrana mlaćenica s mekano kuhanom rižom.

Neki se pacijenti žale na osjećaj peckanja i svraba u predjelu rektuma nakon pražnjenja stolice. Ovaj tip nepatološke tegobe može se uspješno kontrolirati uzimanjem velikih količina mlaćenice i limunovog soka, s laganom prehranom. Otkriveno je kako se normalna pH vrijednost stolice (5-6) mijenja uslijed lužnatosti i prisutnosti amonijaka u stolici. Mlaćenica vraća normalnu kiselost stolice i uklanja osjećaj peckanja i svraba.

Mlaćenica pomiješana s Vayvidang prahom uklanja crijevne nametnike kod djece.

Mlaćenica djeluje kao protuotrov u slučaju trovanja bakrom. K tome, šalica mlaćenice s prstohvatom crnog papra djeluje kao lijek protiv ugriza kobre.

Stavljanje obloga od mlaćenice zajedno s prstohvatom praha kurkume kontroliraju ekcem, psorijazu, šugu, itd.

Mlaćenica s rižom, smeđim šećerom i paprom osvježavajući je ljetni napitak.

Ako meso kuhamo s mlaćenicom, ono će omekšati i biti lakše probavljivo.

Ukuhajte nekoliko listova metvice u 2 dl vode. Sklonite s vatre, dodajte pola žličice praha od sjemenaka kardamoma, dobro promiješajte i popijte. Ovo je korisno za gubitak osjetila okusa i za mučninu.

Pomiješajte i usitnite u prah jednake količine sjemenaka kardamoma, asafetide, suhog đumbira i kamene soli. Uzmite žličicu ove mješavine s toplom vodom, ukoliko imate probavnih smetnji. Pomoći će i kombinacija kardamoma i koromača u obliku praha.

Pripravite otopinu od jednakih količina karadamoma, koromača i đumbira. Popijte u slučaju probavnih smetnji, nakon što ste dodali prstohvat asafetide.

Patite li od neugodnog zadaha iz usta i bolnog grla, pripravite otopinu od žličice kardamoma, cimeta i listova lovora, te popijte. Usta možete ispirati koncentratom sladića i žvakanjem koromača.

U slučaju začepljenog nosa izvrsno djeluje inhalacija dima kardamoma, kojeg ćete zapaliti stavljanjem na komad užarenog ugljena.

Udisanje finog praha pripravljenog od jednakih količina sjemenaka kardamoma, cimeta, crnog papra i kumina, korisna je za začepljeni nos tijekom obične prehlade.



Autor članka Dr. Ch. Murali Manohar
Izvađeno iz knjige "Liječenje na prirodni način - Ayurveda" u nakladi Marijan tiska.
Prenio: Lakky, 11.02.2014.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic63@yahoo.com/

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.