Pretraľnik
Latest topics
15. MASLAC OD BIVOLJEG MLIJEKA
Stranica 1 / 1.
15. MASLAC OD BIVOLJEG MLIJEKA
15. MASLAC OD BIVOLJEG MLIJEKA
Ayurveda oduvijek drži kako je maslac od bivoljeg mlijeka jedna od najzdravijih namirnica. Vjeruje se kako bivolji maslac smiruje sve Doshe, osnažuje tijelo, poboljšava pamćenje i mentalne funkcije, te omogućuje dugovječnost. To su samo neke mnogih prednosti popisanih u tradicionalnim ayurvedskim tekstovima. U ayurvedskim su spisima bivoljem maslacu tepali nazivajući ga rasayanom - onim koji pomaže općem zdravstvenom stanju, dugovječnosti i zadovoljstvu.
Bhaavaprakaasa, temeljni ayurvedski spis, kaže: ‘Bivolji maslac dobar je za oči, potiče probavu, potiče sjaj i ljepotu, pospješuje pamćenje i izdržljivost, potiče dugovječnost i štiti tijelo od raznih oboljenja.’
Bivolji maslac je zapravo pročišćeni maslac - maslačno ulje, bez mliječnog šećera i ostalih krutih tvari iz mlijeka. Tradicionalna priprema podrazumijeva lagano zagrijavanje maslaca dok ne postane čista zlatna tekućina. Mliječni šećer i krute tvari iz mlijeka se zgrušaju i zatim temeljito uklone. Tijekom ovog procesa većina prirodnog sadržaja vode ispari, čineći bivolji maslac laganim, čistim i otpornim na kvarenje. Okus mu je bogat i aromatičan, nalik maslacu, a u kulinarstvu omogućuje trošenje upola manjih količina ulja.
Bivolji maslac pruža prednosti najboljih esencijalnih masnih kiselina, bez bojazni od oksidiranog kolesterola, trans-masnih kiselina ili hidrogeniranih masnoća. Otporan je i na oštećenja slobodnih radikala jer ne sadrži mliječni šećer. Moderna znanost je potvrdila sposobnost bivoljeg maslaca da pomaže u tjelesnom i psihičkom oporavku - on, naime, sadrži maslačna kiselinu, masnu kiselinu koja ima antivirusna i antikancerogena svojstva, te 2-3% spojene linolne kiseline, kemikalije za koju se smatra kako ima antikancerogena svojstva.
Opće je priznato kako je tijelu nužna određena količina masnoća. Prehrana potpuno lišena masnoća može zapravo ubrzati starenje kože, živaca i moždanih stanica. Bez valjane količine primjerenih masnoća u prehrani, može doći do štetnog utjecaja na obnavljanje stanica. Masnoće su potrebne za učinkovitu apsorpciju ključnih vitamina topljivih u masnoći kao što su A, E, D i K. Želučanoj stijenci, koja štiti želudac od kiselina koje luči u svrhu lakšeg probavljanja hrane, potrebne su masnoće kako bi se očuvala. Slično tomu, kolesterol u krvi služi funkcijama koje su ključne za zdravlje, kao što je izgradnja staničnih opna, te ravnotežu hormona i žuči. Kolesterol sam po sebi nije štetan, nego to postaje kad je djelomično oštećen ili oksidiran promjenjivim kemikalijama zvanim slobodni radikali, što dovodi do začepljenja arterija i srčanih tegoba.
Bivolji maslac nema oksidiranog kolesterola niti trans-masnih kiselina koje se povezuje s bolestima srca, te je prilično nepromjenjiv na višim temperaturama. Zbog svoje nepromjenjivosti i nekvarljivosti, može se pohraniti na dulje vrijeme.
MEDICINSKA PRIMJENA
Budući da je bivolji maslac ulje, može se vezati s hranjivim tvarima topljivim u lipidima i biljkama, te prodrijeti kroz lipidne membrane stanica. Tvrdi se kako pospješuje svojstva nekih biljaka unoseći aktivne sastojke u unutrašnjost stanica gdje su najkorisniji.
Bivolji maslac je teško kvarljiv pa zapravo čuva izvornu svježinu i svojstva biljaka i hrane. Nije ga potrebno čuvati u hladnjaku.
Ayurvedski spisi navode kako bivolji maslac pomaže uravnotežiti višak želučanih kiselina, i pomaže u očuvanju/obnavljanju želučane sluznice.
Za bivolji se maslac kaže kako potiče sva tri aspekta mentalne funkcije - učenje, pamćenje i sjećanje.
Charaka Samhita, glasovita ayurvedska rasprava, navodi kako je bivolji maslac vrlo učinkovit kao melem za liječenje kroničnih čireva. Tamo je naveden i pojam Mahaaghrita, koji se odnosi na sto jedanaest godina star bivolji maslac.
Ovaj maslac, kao dodatak hrani, stimulira probavnu vatru. Drži se kako je dovoljna jedna žličica po obroku; previše bivoljeg maslaca ugasit će probavnu vatru (2 žlice bivoljeg maslaca po danu je maksimalna količina; previše bivoljeg maslaca povećava Kaphu i može začepiti organizam).
Žličica bivoljeg maslaca sa žličicom soka od crvenog luka i kuhano jaje, uzimani svako jutro, djeluju kao tonik za živce.
Žličica bivoljeg maslaca sa šalicom mlijeka djeluje kao laksativni tonik za djecu u razvoju.
Poput običnog maslaca, može se utrljati u tijelo, nakon čega se valja izložiti jutarnjem suncu.
Nekoliko kapljica rastopljenog bivoljeg maslaca možete nakapati u nos, što je vrlo dobar lijek za upalu sinusa i prehladu.
Autor članka Dr. Ch. Murali Manohar
Izvađeno iz knjige "Liječenje na prirodni način - Ayurveda" u nakladi Marijan tiska.
Prenio: Lakky, 11.02.2014.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky