DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
20. MED Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
20. MED Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
20. MED Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
20. MED Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
20. MED Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
20. MED Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
20. MED Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
20. MED Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
20. MED Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

20. MED

Go down

20. MED Empty 20. MED

Postaj  lakky sri 12 vel - 13:06

20. MED
“Žlica meda pomaže apsorpciji lijeka jer je yogavaahi (ima združeno djelovanje)”, kaže ayurveda. Tvrdi se da, premda je sladak, u primjerenoj dozi s lijekom ne šteti dijabetičarima niti pretilim pacijentima. Ferment, poseban protein i vitamini u medu vjerojatno pridonose blagotvornom djelovanju meda u ovim stanjima. Suvremena znanost tvrdi da zbog prisutnosti veluloze u medu nije štetan za dijabetičare.

Med je najstariji slatkiš i sladilo koje čovjek poznaje. Navodi se praktično u svim drevnim religioznim tekstovima. U drevnom je Babilonu muškarcu bila dužnost da svog zeta napoji s onoliko medovine koliko je mogao popiti tijekom prvog lunarnog mjeseca nakon vjenčanja - odatle i pojam ‘medeni mjesec’.

Med se dobiva iz nektara, slatkog biljnog soka koji nastaje u posebnim cvjetnim žlijezdama, a skuplja se kako s kultiviranih, tako i sa samoniklih biljaka. Nijedan cvijet sam po sebi ne sadrži med, no pčele skupljaju nektar, pretvaraju ga u med i pohranjuju u saće. Nektar sadrži 50-90% vode, 10-50% šećera (uglavnom saharoze) te 1-4% aromatskih tvari, boje i minerala. Kako bi nektar pretvorile u med, pčele reduciraju sadržaj vode, tako da krajnji med sadrži tek 14-19% vode. Pčele usto dodaju određeni enzim koji pretvara saharozu, 12-ugljični spoj, u 6-ugljični šećer po imenu levuloza i dekstroza. Levuloza, najslađi od svih šećera, čini med slađim od šećera dobivenog iz šećerne trske. Pored svega, med sadrži malu količinu minerala, kiselina, boje i arome.

Također sadrži i vitamine B1. B2 i C, te nikotinsku kiselinu. Ima visoku hranjivu vrijednost zbog prisutnosti visoke razine šećera, koji naše tijelo izravno koristi kao izvor energije.

Med sadrži više hranjivih tvari od prerađenog šećera. U receptima za kolače možete slobodno staviti manje meda nego što biste inače stavili šećera.

Sadrži manje kalorija i ugljikohidrata od šećera, baš kao i vodu. No kad u receptima koristite med umjesto šećera, mjerite ga po volumenu umjesto po težini (jer, za razliku od šećera, ima veliku gustoću, pa biste mogli unijeti više kalorija).

MEDICINSKA PRIMJENA
Melem za rane. U ayurvedi je nanovo otkrivena uporaba meda kao melema za ozljede. Njegova viskoznost tvori zaštitni film koji sprječava inficiranje rana. Med će iz zraka povući vlagu, što ubrzava zacjeljenje, pa čak i sprječava kasnije ožiljke. Stimulira tvorbu novih krvnih kapilara i razvoj fibroblasta koji zamjenjuju vezivno tkivo dubljih slojeva kože, te tvori kolagenska vlakna koja pomažu u obnavljanju. Visok udio šećera u medu - uslijed osmoze - izvlači vlagu i nečistoću iz rana, te smanjuje naticanje područja oko ozljede. Med se ne lijepi za unutarnje tkivo rane nego u kontaktu s njezinom površinom tvori otopinu, tako da ne dolazi do trganja novo oformljenog tkiva, kao ni do boli pri promjeni zavoja.

Med pomaže u borbi protiv bacila nakupljenim djelovanjem enzima koje pčele dodaju u med, pretvarajući kisik u hidrogen-peroksid, što je izvrsno sredstvo za dezinfekciju.

Med ima i nizak udio proteina, koji u suštini iscrpljuju dušik potreban za razmnožavanje bakterija.

Med je krajnje učinkovit čak i kod bakterija otpornih na antibiotike.

Za razliku od antiseptika i antibiotika, med ne usporava proces zacjeljenja štetnim učincima na ranjeno tkivo. Pri uporabi meda kao melema, pobrinite se daje cijela površina rane ravnomjerno prekrivena.

Med se miješanjem i zagrijavanjem može pretvoriti u tekućinu. Udubljenja se lako mogu popuniti tekućim medom ili, još bolje, ako je pakiran u tubu.

Umjesto da ga izravno stavljate na ranu, radije ga stavite na zavoj ili pamučnu vatu - tako olakšavate i sebi i pacijentu. Količina meda ovisi o količini tekućine koja izlazi iz rane: obično se na zavoj veličine 10 x 10 cm stavlja 20 ml meda. Zavoj prekrijte s još jednim upijajućim zavojem, kako biste spriječili istjecanje meda i izlaganje kukcima. Ukoliko ste previše razrijedili med, tada je potrebno češće previjanje - inače je dovoljno pre-vijanje svakog drugog dana.

Budući da se zagrijavanjem i izlaganjem svjetlosti uništava enzim koji proizvodi hidrogen-peroksid, valja rabiti nepasterizirani med i čuvati ga na hladnom, mračnom mjestu.

Ukoliko je nužno zagrijavanje meda kako bi se postiglo tekuće stanje, ne bi se smio grijati na temperaturi većoj od 37°C.

Akne. Pomiješajte tri žlice meda i jednu žlicu cimeta u prahu. Prije spavanja nanesite smjesu na akne i idućeg jutra isperite toplom vodom. Nakon svakodnevne uporabe u razdoblju od dva tjedna akne se povlače.

Artritis. Uzmite med i vodu u omjeru 1:2 i dodajte žličicu cimeta u prahu, pripravite smjesu i polako utrljajte na bolne dijelove tijela. Bol se povlači već nakon jedne do dvije minute. Za unutarnju uporabu svakodnevno, ujutro i uvečer, uzimajte šalicu vruće vode s dvije žlice meda i jednom žličicom cimeta u prahu.

Opekotine. Pomiješajte med s prahom kurkume te nanesite na opekotinu.

Prehlada i kašalj. Mješavina od 1/2 žličice crnog papra u prahu, 1/4 žličice dugog papra u prahu i jedne žličice meda uklanja bol u grlu. 1/2 čajne žličice praha suhog đumbira, 2 do 3 zrna crnog papra, 2-3 češnja češnjaka, 2-3 zrna kardamoma, 1/2 žličice sjemenki kumina kao dodatak crnom čaju, s malo meda, korisno je za ublažavanje prehlade, kašlja i upale grla. Može se uzimati dva do tri puta na dan.

Ispucane usnice. Na ispucane usnice nanesite pola žličice svježeg vrhnja s četvrtinom žličice meda i 2 do 3 kapi ružine vodice.

Proljev. Za proljev se može uzeti prah muškatnog oraščića pomiješan s medom. Može se davati i djeci, dva do tri puta na dan, ovisno o stanju.

Energetski dodatak. Za dodatnu energiju, prije tjelovježbe uzmite žlicu meda. Trenutačno i dugotrajno daje energiju.

Opadanje kose. Koga muči opadanje kose ili ćelavost može primijeniti smjesu od zagrijanog maslinovog ulja, jedne žlice meda, jedne žlice cimeta u prahu, prije pranja kose, te je ostaviti da djeluje približno 15 minuta. U eksperimentalnim studijama je otkriveno kako je ova smjesa učinkovita čak i ako se drži samo pet minuta.

Visoki kolesterol. Pripravite smjesu od meda i cimeta u prahu, namažite je na kruh umjesto džema i redovito jedite za doručak. Snižava kolesterol.

Probavne smetnje. Ukuhajte nekoliko štapića cimeta u vodi. Dodajte prstohvat papra u prahu i malo meda. Uzmite jednu žličicu nakon jela kako biste pospješili probavu.

Oslabljen imunitet. Svakodnevan unos meda i cimeta u prahu osnažuje imunološki sustav i štiti tijelo od bakterija i virusa. Stalna konzumacija meda osnažuje bijela krvna zrnca da se bore protiv bakterijskih i virusnih bolesti.

Pretilost. Svaki dan, pola sata prije doručka natašte, te uvečer prije spavanja, popijte med i cimet u prahu ukuhan u 2 dl vode. Redovita konzumacija smanjuje tjelesnu težinu, te ne dopušta nakupljanje masnoća u tijelu iako osoba unosi visokokaloričnu hranu.

Zubobolja. Pripravite smjesu od jedne žličice cimeta u prahu i pet žličica meda, pa stavite na bolan zub. Može se stavljati 3 puta na dan, sve dok se bol ne povuče.

Infekcije urinarnog trakta. Uzmite dvije žličice cimeta u prahu i jednu žličicu meda u čaši mlake vode i popijte, što će kontrolirati bacile u mjehuru.

Sredstvo za čišćenje kože. Izlijte jednu žličicu meda na dlan, i dodajte malo mlijeka u prahu. Dobro promiješajte i stavite na lice.

Peeling. Izlijete žličicu meda na dlan, dodajte malo mljevenog badema, dobro protrljajte između dlanova te nježno stavite na lice. Korisno je za sve tipove kože.

Kupka. Četiri žlice neobranog mlijeka u prahu i dvije žlice meda primiješane u kupku izvrsno su sredstvo za kupanje beba. No, pazite da dobro isperete vodom.

Regenerator za kosu. Pomiješajte pola šalice meda i 1/4 šalice maslinovog ulja (za normalnu kosu uzmite dvije žlice ulja). Stavljate pomalo na kosu dok je cijelu ne prekrijete. Prekrijte kosu kapom za tuširanje i ostavite da djeluje 30 minuta. Zatim dobro operite šamponom i isperite vodom. Normalno je osušite.

Sredstvo za ispiranje kose. Jednu žlicu meda umiješajte u jednu litru tople vode. Plavuše bi ovome mogle dodati i malo limunovog soka. Nakon pranja šamponom, mješavinu izlijte na kosu. Ne ispirite. Normalno osušite.

Maska za lice. Pomiješajte dvije žlice meda s jednom žlicom mlijeka. Nanesite na lice i vrat. Ostavite da djeluje 10 minuta. Isperite toplom vodom. Ovo je izvrsna maska sa suhu i stariju kožu.

Hranjiva maska za lice. Pomiješajte jednu žličicu meda, jedan bjelanjak, jednu žličicu glicerina i onoliko brašna koliko je dovoljno da dobijete četvrtinu šalice smjese. Nježno nanesite na lice i vrat. Nakon 10 minuta isperite toplom vodom.

Losion za glatku kožu. Pomiješajte žličicu meda sa žličicom biljnog ulja i 1/4 žličice limunovog soka. Utrljajte u ruke, lakte, pete, i ostala suha područja kože. Ostavite da djeluje 10 minuta i isperite s vodom.





Autor članka Dr. Ch. Murali Manohar
Izvađeno iz knjige "Liječenje na prirodni način - Ayurveda" u nakladi Marijan tiska.
Prenio: Lakky, 12.02.2014.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.