DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)

Go down

JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  Empty JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)

Postaj  lakky sri 9 pro - 22:46

JAREBIKA (Sorbus aucuparia L.)  108b5lw
Jarebika
Fotografija: I. Lesinger


JAREBIKA SORBUS AUCUPARIA L.


Sinonimi: Aucuparia silvestris Med. - Mespilus aucuparia Ali. - Pirus aucuparia Gaert.- Pyrenia aucuparia Clairv.

Narodni nazivi: gorska smrdljika, jarebica, kaligovo drvo, medvedova trešnja, negnjila, rebika, smrdljika, šmrljika.

Opis biljke: jarebika je grm ili drvo srednje veličine s neparno perastim listovima koji se u jeseni oboje krvavo-crveno.
Listići su lancetasta i nazubljena oblika.

Bijeli mnogobrojni cvjetovi skupljeni su u gronju te imaju jak i gotovo odvratan miris.

Plodovi su veličine graška, okrugli, svijetlocrveni, okusa trpka i kisela.

Vrijeme cvatnje: svibanj, lipanj, a vrijeme sazrijevanja plodova rujan, listopad.

Stanište: jarebika nema zahtjeva s obzirom na zemljište, raste svagdje a najčešće u pretplaninskim i planinskim šumama, rubovima šuma i krčevina, a mnogo se sadi i u drvoredima.

Ljekoviti dijelovi biljke: sabiru se u prvom redu plodovi (Fructus Sorbi aucupariae) i to ili u čitavim gronjama ili se s obzirom da nisu toliko sočni, pojedinačno oberu, odnosno, orune s gronja i suše na prozračnom mjestu, no najbolje na umjetnoj toplini u blizini peći.

Plodove nije uput no sušiti na prirodnoj toplini, s obzirom na kasno jesensko vrijeme, ili u debljem sloju, jer lako potamne, tj. izgube svoju prirodnu crvenu boju a često postanu i pljesnivi. U pučkoj medicini mnogo se upotrebljavaju i cvjetovi (Flores Sorbi aucupariae).

Ovdje opisani način sušenja plodova vrlo se često upotrebljava u prometu droge u suhom stanju, no plodovi se uzimaju i svježi ili kao žele ili kao svježi, odnosno, konzervirani sok.

Cvjetovi se u pučkoj medicini preporučuju kao čaj, ali samo svježe ubrani.

Ljekovite i djelotvorne tvari: jarebika krije u sebi čitav niz važnih ljekovitih tvari te bi se trebala više primjenjivati u liječenju. Prije svega su od značenja velike količine vitamina C u plodovima te tanin, sorbitanska kiselina, citronska, jabučna, jantarna i vinska kiselina. Dokazani su također tragovi otrovne parasorbinske kiseline, šestorovalentni alkohol sorbit je izvorni produkt za kozmetičke i farmaceutske preparate.

Ljekovito djelovanje: za unutarnju upotrebu poznat je sorbit kao dijabetičko sredstvo pod imenom »Sionon«. Vodena otopina sorbita primjenjuje se kod vodene bolesti i za sniženje cerebrospinalnog tlaka ili za smanjenje intraokularnog tlaka kod zelene mrene (glaukom). Ovaj se lijek uzima samo pod strogom liječničkom kontrolom. Kompot od jarebike, odnosno, žele ili sok od ploda izvrstan je lijek kod pomanjkanja vitamina C i za otklanjanje posljedica prouzročenih tim pomanjkanjem.

Primjena u pučkoj medicini: plodovi jarebike mnogostrano se primjenjuju u pučkoj medicini.

Dobro prezreli plodovi, u stanju laganog vrenja, služe kao sredstvo za otvaranje a djeluju i na izlučivanje mokraće.

Kompot, žele ili sok (svježi ili sterilizirani) djeluje povoljno kao sredstvo za grgljanje kod promuklosti.

U pučkoj medicini preporuča se, nadalje, uživanje svježih plodova, odnosno, uživanje svježeg soka kod bolnog otvrdnuća želuca, kod preopterećenosti crijeva zbog neuredne stolice.

Kod bronhitisa, upale pluća, kao i kod svih afekcija pluća ili porebrice, s pojavom groznice, treba redovito više puta na dan uzimati čajnom žlicom svježe istiješten sok iz plodova jarebike. Sok treba za tu svrhu malo zasladiti medom.

Svježi sok plodova koristan je prirodni lijek kod bubrežnih kamenaca (nephrolithiasis), kod teškog mokrenja, bilo da se radi o vrlo polaganom, ili bolnom mokrenju.

Djelotvorna je čajna mješavina za ove na kraju navedene bolesti kombinacija jednakih dijelova plodova jarebike (svježih ili suhih), kore žutike i crvotočine obične.

Čaj se priprema kao oparak, 1 žlica mješavine za 1 šalicu, ostavi se oko 10 minuta stajati te se pije u gutljajima 1-2 šalice dnevno nezaslađen ili zaslađen medom. Kod pomanjkanja vitamina C žvaču se svježi plodovi ili se pije čaj.

ČAJ OD PLODOVA - se priprema od 1 pune čajne žlice plodova, koje treba ostaviti 8-10 sati u šalici hladne vode, zatim se pripravak ugrije, ali se ne smije kuhali, procijedi se i pije tokom dana zaslađen medom. Već prema stupnju bolesti piju se 2-3 šalice dnevno. Prirodno liječništvo preporuča kod katara pluća čaj od svježe sabranih cvjetova.

ČAJ OD SVJEŽIH CVJETOVA se priprema od 1 pune čajne žlice cvijeta kao oparak koji se ocijedi nakon 5 minuta što odstoji. Piju se 2—3 šalice dnevno u gutljajima, čaj se zasladi medom.
Suhi cvjetovi su gotovo bezvrijedni.

UVARAK - u jednu litru vode stavi se pregršt suhih ili jos bolje svježih plodova i polako se kuha na laganoj vatri jedan sat. Grgljanjem dnevno 3-5 puta, tako da uvarak dodiruje glasnice, liječimo promuklost glasnica; uvarak doslovce rastapa otpornu i opasnu sluz na glasnicama koja je uzrok promuklosti i izostanka glasa. Uvarak ce biti manje gorkokiseo i ugodniji ako mu tijekom kuhanja dodamo šaku bazgova cvijeta.

MARMELADA - plodove jarebike skuhamo u malo vode; protisnemo kroz sito i dodamo jednaku kolicinu šecera; toj masi dodamo i malo bijelog vina te kuhamo dok se ne zgusne.
Ta se marmelada jede vise puta dnevno po 1/2 ili cijela čajna žličica, kao lijek koji pospješuje izlučivanje želučanih sokova pa time poboljšava tek.

Iz mitologije i povijesti: jarebika, starogermansko drvo zdravlja, u germanskoj mitologiji bila je kao i koze posvećena bogu Donaru. U nekim krajevima, gdje još drže koze, uobičajeno je još danas bolesne koze hraniti lišćem jarebike.

I straživači narodnih običaja smatraju da je to ostavština starih narodnih običaja. Uz grane lješnjaka mnogo se upotrebljavaju i grane jarebike kao viline rašlje za traženje vodenih žila i izvora.

Upotreba u kuhinji: zdrav i vrlo prijatan kompot, žele ili pekmez, kao poslastica ili kao namaz na kruhu, dobiva se iz mješavine jednakih dijelova jabuka i plodova jarebike.

To je jelo izvanredno zdravo jer pospješuje probavu; može se poboljšati dodatkom meda.


Preneseno iz knjige Ljekovito bilje od R. Wilforta.
Prenio: Lakky, 09.12.2015
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic63@yahoo.com/

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.