DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
SOJA (Glycine hispida L.) Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

SOJA (Glycine hispida L.)

Go down

SOJA (Glycine hispida L.) Empty SOJA (Glycine hispida L.)

Postaj  lakky sri 16 pro - 23:20

SOJA (Glycine hispida L.) 11bi0t0
Soja
Foto: www.flickr.com

SOJA, GLYCINE HISPIDA L.

Soja obogaćuje jelovnik

Dijete sa sojom pomažu u liječenju raznih oboljenja pogotovo ako je savjetovano da se pređe na ishranu s biljnim bjelančevinama, vlaknima i mastima  

Soja (Glycine hispida L.) pripada Obitelji Lepirnjača (Familia Papilionaceae). Prirodni je antidot, antiarteriosklerotik, adstrigent, antioksidant, dijetik, laksativ, revitalizant, regenerator, remineralizant, stimulans, tonik. Nazivaju je i bob japanski. Engleski naziv joj je soya bean – Wild soya bean, njemački sojabohne, francuski soja, talijanski soja.
 
Domovina soje je porječje rijeke Usure u Kini od kuda se proširila po cijeloj Aziji. Povijest soje datira iz 5000. g. p. n. e., prema zapisima u medicinskim knjigama Kine. Car Cen Nunga koji je živio 2800. g. p. n. e., naredio je obavezno sijanje soje, koju su dobro poznavali. U Europu soja dolazi preko Rusije u kojoj se spominje 1741. godine a u Francuskoj 1779. godine. Njezino sporo širenje Europom možemo objasniti činjenicom da se većinom uzgajala za stočnu hranu te kao uljarica. Danas je najveći proizvođač soje Amerika koja proizvodi oko 2/3 cjelokupnog uroda na svijetu.
   
Ljekovito djelovanje

Za soju možemo reći da je to namirnica budućnosti u čitavom svijetu, koja u sebi sadrži bezbroj visoko vrijednih sastojaka, koja je u svojoj povijesti uzgajana kao žitarica i povrće, koja ima svoj izgrađen najstariji kult u pripremanju raznog jela, te koja je izvanredna za pripremu raznih dijetalnih terapija (kod dijabetičara, srčanih oboljenja kao zamjena za meso, jetrenih bolesti, probavnog sustava, živčanog sustava , itd.). Kad je riječ o dijetalnoj terapiji, nameće se pitanje kako i na koji način uzimati soju za jelo i da li uzimati mlijeko od soje, sir (tofu), sojino meso, miso (fermentirana soja), soju umak od soje, tamari (sojin sos), kao i zrno soje koje pripremamo na razne načine. Danas već postoje mnogi proizvodi od soje na našem tržištu kao što su: ljuspice od soje, medaljoni od soje, kockice od soje, burger od soje, salame od soje, puding od soje, jogurt od soje, brašno od soje, ulje od soje itd. U izradi dijetalne terapije, potrebno je tražiti mišljenje i savjet liječnika, što uzimati od soje. Makrobiotičari imaju razvijenu recepturu za prehranu i način života po načelima makrobiotike kao i za razna oboljenja. Ako želimo uvrstiti soju u naš jelovnik on će biti svakako bogatiji i raznovrsniji.
   
Djelotvorne dijete

Dijete sa sojom pomažu u liječenju raznih oboljenja pogotovo ako je savjetovano da se pređe na ishranu s biljnim bjelančevinama, vlaknima i mastima. Sastojci u soji kao što je lecitin direktno djeluju na živčani sustav (smiruje, pojačava koncentraciju, pamćenje, te se zna reći da je hrana za mozak, itd.), bolesti krvnih žila i krvi (povišenu razinu kolesterola u krvi, pročišćavaju i sprječavaju arteriosklerozu krvnih sudova, te elasticitet krvnih žila, itd.), bolesti kose (neophodan je za rast kose, itd.), bolesti srca (jačaju rad srčanog mišića, itd.), reumu zglobova (umanjuje bolove, i to onih zglobova koji su osjetljivi na promjenu vremena, povreda zgloba kod sportaša, itd.), bolesti kože (ekcema, raznih kožnih nečistoća, osipa, itd.), itd.
   
Zapadna pučka medicina rabi soju kao: antiarteriosklerotik, antidot, adstrigent, laksativ, za liječenje: bolesti oka, arterioskleroze, tegoba crijeva i to slabog rada kao i slabog pražnjenja, želučanih tegoba, kao i za zamjenu za kavu, itd.
   
Kontraindikacije: nisu poznate.

Ljekoviti sadržaj
   
   Energetska vrijednost soje na 100 g je 1692 k J ili 403 kal, ugljikohidrata sadrži 33,5 %, bjelančevina 34,1 % u vidu glicina, fazeolina, legumina, fitosterola itd., ulja 17,7 % od toga 85 % nezasićenih masnih kiselina u obliku palmatina, oleina, linoleina itd., od kiselina linolna, linoenska, arahinska, eruka, zatim škroba, saharoze, maltoze, pektina te vitamina i to karptina (provitamin A), B-kompleksa najviše B 6, vitamina K 1, C, D, E vitamina, od mineralnih soli kalcija i fosfora čiji je odnos karakterističan za soju te kalija, željeza, natrija, sumpora, mangana, molidbena, bakra broma, joda, kobalta i cinka. Soja sadrži svih osam esencijalnih aminokiselina i visokovrijedan sastojak lecitin (kolin – rabi se za izgradnju membrana stanica, inozitol – rabi se za rad mozga, spoj kolin i inozitol sudjeluju u metabolizmu masti – masnoća, itd ). Ljekoviti sadržaj soje čine još mnogi visokovrijedni sastojci.
   
   Mlijeko
   
   soja u zrnu (jedna i pol šalica), voda
   
Uputa za pripremu: soju preberete, temeljito isperete pod hladnom vodom i namočite preko noći, u 6 šalica vode. Sutradan je ocijedite i dobro isplahnite. U veći lonac nalijete 12 šalica vode i zakuhajte je. Pripremite drugi duboki lonac tako da na njega položite cjediljku obloženu s vlažnom lanenom krpom. Ocijeđenu soju podijelite u 3 jednaka djela. Tada stavite u mikser trećinu zrnja soje s dvije šalice kipuće vode iz lonca i miksajte najvećom brzinom dok se soja potpuno ne omekša tj. raskvasi. Što je kaša sitnija učinak će biti bolji. Kašu istresite u lanenu krpu. Ponovite isto još dva puta s preostalom sojom, a ostatak kaše u mikseru isperite s malo vruće vode i također izlijete u krpu.
   Krajeve krpe zavrnite i tiskajte masu čašom ili prešom za krumpir, da istisnete što više mlijeka. Kad mlijeko prestane curiti, rastvorite krpu, pa čvrste ostatke ponovno zalijte s 2 šalice kipuće vode i promiješate. Tada ponovno preklopite krpu i tiskajte da ocijedite preostalo mlijeko. Na kraju skupite krpu i ostatak mlijeka istisnite s rukama.
   Lonac s mlijekom stavite na umjerenu vatru i uz stalno miješanje pustite da zakuha. Čim se mlijeko zapjeni ili počne kuhati, smanjite vatru i kuhajte ga sasvim lagano još 5-7 minuta. Gustoću mlijeka podesite dolijevanjem vruće vode. Čvrstu masu koja preostane u krpi naziva se okara, a uglavnom se sastoji od biljnog vlakna i stoga je teže probavljiva.
   Okara je međutim izvanredno bogata vitaminima i mineralima. Bjelančevine iz sojina zrna ovim su postupkom otišle u mlijeko a mineralni sastojci i vitamini, zadržali su se u okari (košuljice, klice, biljna vlakna). Stoga je okara, ako joj se dodaju tučena jaja, začini, brašno, povrće i sl. vrlo upotrebljiva. S njom valja dalje postupati jednako kao s mljevenom sojom, s tim što treba imati u vidu da je osiromašena bjelančevinama.
   
   Tofu sir

   mlijeko od soje 1 lit, voćni ocat 2 žlice
   Uputa za pripremu: da bi se mlijeko od soje ugrušalo, dodaje mu se određene soli (nigari) ili magnezijev klorid, ili kiselina (limunov sok ili ocat). Na litru ugrijanog mlijeka dodajte 2 žlice voćnog octa, razrijeđenog sa 125 g vode. Nekoliko puta dobro promiješajte i ostavite da kiselina djeluje. Poslije 10-20 minuta surutka će se odvojiti od gruševine. U dublji lonac stavite cjediljku i obložite je vlažnom lanenom krpom. Istresite ugrušano mlijeko u krpu i poslije izvjesnog vremena skupite krajeve krpe, a na zgrušanu masu položite drvenu daščicu i operite je. Pod pritiskom će se surutka cijediti u lonac, a u lanenoj krpi ostat će zgusnuta gruševina ili tzv., tofu koji se jede svjež ili se koristi kao osnovna sirovina za pripremanje raznovrsnih jela.
   
   Meso

   3 šalice zrna soje – suhog
   
Uputa za pripremu: soju preberite, operite i namočite preko noći u puno vode. Sutradan je ocijedite, isplahnite i ostavite raširenu između dvije kuhinjske krpe da se osuši. Osušeno zrnje rasporedite u tankom sloju na suhu tepsiju i stavite u nezagrijanu pećnicu. Zagrijete pećnicu na 95-120°C i pržite soju dok zrnje ne postane svjetlosmeđe. Za vrijeme prvog sata tepsiju svakih 15 minuta protresemo, a kasnije svakih pola sata, da se zrnje jednolično poprži. Zrnje ne smije potamnjeti. Izvadite zrnje dok je još mekano, lagano ga posolite i ostavite da se ohladi.
   Uputa za uporabu: Ponudite zrnje kao prilog ili ga u mikseru grubo sameljete i uporabite kao dodatak juhama, salatama i povrću. Ovakvu grubo mljevenu soju možete miješati i s raznim dodacima za izradu odrezaka od soje kao što su: namočeni kruh, luk, češnjak, kari, jaja, sol, ulje, papar i mrvice.



Preneseno iz Novog lista.
Napisao: Ivan LESINGER
Prenio: Lakky, 16.12.2015
KOntakt mail: lakky63@gmail.com
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic.page.tl/

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.