DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

JAGLAC ( Primula officinalis L. )

Go down

JAGLAC ( Primula officinalis L. ) Empty JAGLAC ( Primula officinalis L. )

Postaj  Admin pet 21 oľu - 0:01

JAGLAC ( Primula officinalis L. ) DSC02316


JAGORČEVINA ( Primula officinalis L. )

Jagorčevina (Primula veris – P. Elatior – Huds.; Primula officinalis L. biljka je iz obitelji Jaglaca – Jaglacovke (Familia Primulaceae). Farmakopejski naziv joj je Flores – radix – Primulae. Prirodni je antimikotik, antispazmodik, antireumatik, antitusik, diuretik, diaforetik, emetokatarik, ekspektorant, emetokatarik, emetik, hipnotik, laksativ, sekretolik, spazmolitik, sedativ i vermifug. Druga imena jagorčevine su jagorčika, jaglac, jaglika, jeglič, visoki jaglac. Engleski naziv joj je Cowslip, a njemački Duftende Schlüsselblume / Echte Schlüsselblume / Frühl / Schlüsselblume / Wiesen-Primel / Wiesen-Schlüsselblume.

Kneipp je cijenio jagorčevinu kao vrlo dobar lijek kod reumatskih tegoba i tegoba respiratornih organa.
Jagorčevina cvjeta od februara do maja. Aromatično ugodan miris cvjetova potječe od sadržaja primulaverina, a okus cvjetova je slatkast. Korijen kad se osuši miriše po anisu.
Obični jaglac raste skoro svuda, a P. Columnae na brdsko-planinskom području, P. Elatior na planinskim i predplaninskim područjima, P. Veris na sunčanim obroncima, livadama, u šikarama.

Beremo mlade listove i cvjetove za pripremu raznih proljetnih salata, a za lijek i sušenje rabimo korijen, list i cvijet. Cvijet sušimo na toplom i prozračnom mjestu i to brzo, dok korijen i list možemo sušiti duže (korijen sušimo tako da ga nanižemo na konac i objesimo na toplom i prozračnom mjestu). Korijen i listove beremo prije cvatnje kao i iza cvatnje. Važno je napomenuti da cvjetove beremo za sunčanog vremena.

Prvi proljetni cvjetovi uistinu znaju razveseliti prirodnjake, pa tako i branje cvjetova jagorčevine, koji svojim divnim opojnim proljetnim mirisom pri sušenju ispune cjeli moj dom. Godinama berem cvjetove jagorčevine poradi spremanja čajne mješavine za jačanje slabog srca i tegoba s dišnim organima, a izvrsni su mi dodatak proljetnim salatama uz cvjetove jaglaca i ljubičice (listovi maslačka, divlji poriluk, šparoga, itd.). Članovi udruge »Zdrav život« već tradicionalno svake godine odlaze na proplanke Učke i Gorskog kotara u branje tog omiljenog cvijeta, kojeg rabe za pripremu čaja kod prehlade, kašlja (bronhitis, za lakše iskašljavanje, a možemo dodati majčinu dušicu, divizam, trputac itd.), astme, te raznih slabosti organizma (čaj od cvjetova djeluje na povećavanje broja crvenih krvnih zrnca – eritrocita). Mnogi su me pitali zašto toliko cijenim cvijet jagorčevine, na što im znam kratko odgovoriti da priroda ne rađa uzalud plodove, samo je naš najveći problem što je ne razumijemo. Dakako da im pobliže objasnim da čovjek potrebuje unošenje prirodnih tvari na prijelazu iz zimskog u proljetno vrijeme i to poglavito što jagorčevina izvrsno, ne samo nadomještava te potrebe, već i izvrsno pročišćava dišne organa i cijeli organizam. Proljeće je uistinu vrijeme za svakog čovjeka koji želi – nastoji živjeti u simbiozi s prirodom. Mješavinu cvjetova i korijena (korijen močimo i zasebno pripremamo) smatram najboljim načinom korištenja jagorčevine uz dodatak listova sljeza i stolisnika. Proljetni čaj za detoksikaciju cijelog organizma uz jagorčevinu (cvijet i korijen) sadrži i mlade listove breze (beru se u isto vrijeme), mlade listove koprive, maslačkov list i korijen, trputca – bokvice itd. Među poznatim ljekovitim vinima nalazi se i vino od cvjetova jagorčevine koje je poznato pučko sredstvo za jačanje slabog srca što ga izvrsno okrepljuje.


Oficijelna medicina koristi korijen jagorčevine kao izvrstan prirodan ekspektorant (sekretomotoričko i sekretolitično djelovanje te se primjenjuje kod bronhitisa, katara – sluzi dišnih putova, kašlja, prehlade, te tegobama s dišnim organima).

Zapadna medicina korijen jagorčevine naziva i korijenom za paralizu (Radix paralyseos) te korijenom za artritis (Radix arthritica). Tinktura koju dobivam iz cvjetova jagorčevine preporučuje se kod reume mišića, neuralgičnih bolova glave – glavobolje, dismonoreje (neredovitog mjesečnog ciklusa), zubobolje, slabosti, gihta, ekstremne osjetljivosti, zabrinutosti, nesanice, itd. (Prof. J. M. Scudder Rp. 2-3 puta na dan po 10 kapi s malo vode ili čaja.). Literatura zapadne medicine nadalje preporučuje uporabu jagorčevine za: pranje lica (kozmetik), za relaksiranje nervnog sustava, bronhitisa, manjka C vitamina, gihta, kardio tonik, glavobolje, kašlja, kroničnog zatvora (list), paralize, upale pluća, nervnih napetosti, artritisa, nesanice (zajedno s pasiflorom), poremećaja metabolizma, histerije (zajedno s valerijanom) itd.
Ljekoviti sadržaj

Ljekoviti sadržaj jagorčevine je: glikozida primulaverin (emetokatarik), primverin, saponin, glukoza, galaktoza, tanin, vitamin C, karotin, kalij, kalcij, natrij, jaglačna, salicilna kiseline, ciklamin, kamfor.

Kontraindikacije
Kod nekih osoba cvjetovi mogu izazvati pojavu alergije. Konzumiranje veće količine mladih listova (saponini) jagorčevine mogu izazvati želučane tegobe. Osobe koje imaju čir na želucu ne bi smjele rabiti jagorčevinu.


Kod nas razlikujemo tri vrste jaglaca koji se razlikuju u odnosu na običan jaglac (Primula vulgaris), a to su Primula veris – jagorčika ili rani jaglac (cvjetovi su tamno žuti, a listovi s donje strane zeleni – pustenasti) te podvrsta Primula columnae (cvjetovi tamno žute boje, a listovi s donje strane dlakavi), Primula elatior – visoki jaglac (cvjetovi blijedo žuti, a listovi s donje strane uz žile dlakavi). Kod ovih vrsta za razliku od običnog jaglaca cvjetovi su smješteni na produženoj stabljici, na kojoj su smješteni cvjetovi nagnuti na jednu stranu, koje tvore štitasti cvat. Listovi tvore rozetu, mesnati, duguljasti te naborani i nazubljeni nepravilno. Plod je tobolac.


Narodna medicina upotrebljava cvjetove jagorčevine za liječenje bubrežnih i mokraćno-urinarnih tegoba (diuretik, sekretolik – katarik i antiseptik, reume (dugotrajnim pijenjemčaja smanjuju se bolovi u zglobovima), gihta, slabe živce, migrene, glavobolje, a korijen za tegobe srca (lupanje srca, slabo srce, itd.), navalu krvi u glavu, nesanice (uz cvjetove jagorčevine dodamo cvjetove lavande, gospine trave, šišarke hmelja,) te raznih živčanih tegoba.

Čaj
1 jušna žlica usitnjenih cvjetova, 2 dl vode
Priprema:
Vrućom vodom prelijemo cvjetove, poklopimo da odstoji pola sata i procijedimo.
Uporaba:
Pijemo 2-3 šalice čaja na da a u terapijske svrhe i do 5 šalica na dan.

Vino
1/2 pola boce svježih ubranih cvjetova, ili 1/4 boce suhih cvjetova, 1 l vina
Priprema:
Cvjetove prelijemo vinom, začepimo vatom i držimo na toplom mjestu 10 dana i procijedimo.
Uporaba:
Pijemo 2-3 čašice na dan u terapijskom smislu, a jedna mala čašica za održavanja zdravlja.

U izradi ovog opisa biljke korišten teks homeopate I. Lesingera

Admin
Admin

Broj postova : 45
Registration date : 04.01.2008

https://belko.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.