Pretraľnik
Latest topics
16. ĐUMBIR (Zingiber officinale)
Stranica 1 / 1.
16. ĐUMBIR (Zingiber officinale)
Đumbir, rizom
Foto: kako-lijeciti.blogspot.com
16. ĐUMBIR
Đumbir (Zingiber officinale) se već tisućama godina upotrebljava kao začin i kao lijek.
Njegova je uporaba zabilježena u najranijim ayurvedskim i kineskim spisima.
Đumbir ima široku medicinsku primjenu, koja je u najvećem dijelu znanstveno potvrđena.
Đumbir se u sanskrtu zove ardrakam, a njegova djelovanja protiv povraćanja, upala i zgrušavanja krvi pobudila su zanimanje značajnog broja znanstvenika.
MEDICINSKA PRIMJENA
Đumbir se može žvakati nakon jela kod probavnih poremećaja, gastritisa, nadutosti, želučanih i crijevnih infekcija, te crijevnih nametnika. Ovo zaštitno djelovanje đumbira pripisuje se povećanom lučenju sline.
Ukoliko nakon konzumacije mesa i hrane pržene na masnoći osjećate težinu i nadutost, možete kušati sljedeći lijek - uzmite pola žličice svje-žeg đumbirova soka, po žličicu svježeg soka od limete i metvice i žlicu meda. Uzimajte žlicu ovog pripravka tri puta na dan.
Patite li od bolnih menstruacija, uzmite komadić svježeg đumbira, usitnite ga i nekoliko minuta ga prokuhajte u 2 dl vode, zasladite šećerom i pijte tri puta na dan.
Đumbir djeluje kao dobar lijek za probleme s grlom. Žvakanje komada svježeg đumbira, zajedno s češnjem češnjaka i kristalom kuhinjske soli, izvrsno liječi faringitis, gubitak glasa, paralizu mišića jezika i ždrijela, prehlade, rinitis, povećanje resice ždrijela, upalu krajnika, itd.
Ukoliko je otežano iskašljavanje u stanjima poput bronhitisa, astme, suhog kašlja, tuberkuloze, itd., tada je đumbir izvrsno rješenje. Uzmite žličicu svježeg đumbira, pomiješanog sa šalicom koncentrata piskavice i medom.
Patite li od vodene bolesti i oskudnog mokrenja, uzmite žličicu soka đumbira sa šalicom vodice mladog kokosa.
Za osobe koje pate od osjetljivosti zubnog mesa i zubobolja uzrokovanih konzumacijom kiselog voća, đumbir pruža olakšanje. Spalite ga i pomiješajte s kuhinjskom solju. Može se koristiti kao prah za pranje zuba.
Patite li od proljeva i dizenterije, možete uzeti svjež đumbir prepržen na bivoljem maslacu s mlaćenicom, dva do tri puta na dan.
Pola žličice đumbirovog soka s napola kuhanim jajetom i medom, prije spavanja u razdoblju od mjesec dana, stimulira spolna središta i vrlo je učinkovito u liječenju impotencije, preuranjene ejakulacije, spermatoreje, itd.
Za reumatične bolove, neuralgiju, išijas, mialgiju, i slično, kao melem se aplicira kokosovo ulje u kojem je prepržen komad svježeg đumbira.
Dakle, đumbir možemo koristiti:
1. Za stimuliranje probave, te bolju apsorpciju ostalih ljekovitih pripravaka.
2. Kao dijaforetik i antipiretik kod vrućice i obične prehlade (svjež đumbir je izvrstan za prehladu).
3. Kao difuzijski stimulans koji pospješuje djelovanje ostalih probavnih, dijaforetičkih i ekspetoransnih biljaka.
4. Za tretiranje i prevenciju mučnine i povraćanja u slučaju infekcije, bolesti putovanja, mučnina u trudnoći, te postoperativnih i lijekovima izazvanih mučnina. Otkriveno je kako učinkovito liječi vrtoglavicu. Preporuča se davanje đumbira u što ranijoj fazi bolesti jer povraćanje đumbira može kod pacijenta izazvati averziju na njega.
5. Za tretiranje probavnih poremećaja, osobito kolika, nadutosti, čira na želucu, želučanih i crijevnih infekcija, te zaraza.
6. Kao agens protiv zgrušavanja krvi za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti, kao prevencija od tromboze, te tretiranje trombocitoze.
7. Kao protuupalno sredstvo u stanjima poput osteoporoze i reumatoidnog artritisa.
8. Za sprječavanje i tretiranje migrene, glavobolja, osobito u kombinaciji s drugim biljnim terapijama.
9. Kao glavno sredstvo za akutna upalna stanja, te kao oblog za akutni mastitis.
POZOR
Đumbir se ne smije koristiti kod stanja poput kroničnih kožnih oboljenja, anemije, otežanog mokrenja, krvarenja, osjećaja žarenja, za ljetnih mjeseci.
Uporaba đumbira mora odgovarati stanju i konstituciji pacijenta, odnosno, đumbir je najučinkovitiji kod ‘hladnih’ pacijenata s ‘hladnim’ stanjima, jer je u ayurvedskim spisima đumbir opisan kao 'Vaata Kapha Haram’.
Đumbir valja s oprezom davati pacijentima koji uzimaju lijekove protiv zgrušavanja, ili u situacijama kad bi produljeno krvarenje moglo naštetiti.
Autor članka Dr. Ch. Murali Manohar
Izvađeno iz knjige "Liječenje na prirodni način - Ayurveda" u nakladi Marijan tiska.
Prenio: Lakky, 11.02.2014.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky