Pretraľnik
Latest topics
32. KURKUMA (Curcuma longa)
Stranica 1 / 1.
32. KURKUMA (Curcuma longa)
Kurkuma
Foto: luirig.altervista.org
32. KURKUMA
Podanak kurkume (Curcuma longa) već se tisućama godina koristi kao lijek, začin i agens za bojenje hrane.
Kako na zapadu, tako i na istoku postoji duga tradicija medicinske uporabe kurkume zbog njezinih ljekovitih svojstava, a najnovija ispitivanja samo su potvrdila njezinu učinkovitost.
Djeluje kao antioksidant, pospješuje probavu, ima protuupalna svojstva, djeluje protiv zgrušavanja krvi, snižava kolesterol, a ima i moćna antikancerogena svojstva, što je čini vrlo moćnom biljkom za liječenje i prevenciju raznih oboljenja.
Suvremena je znanost, međutim, pokazala veće zanimanje za kurkumu tek 1971. godine, kad su indijski znanstvenici podastrli dokaze o protuupalnim svojstvima čitave biljke.
Kurkuma sadrži kurkumin koji je moćan agens protiv bolesti.
Tradicionalna ayurvedska medicina preporuča oralnu dozu od 10 do 20 ml otopine kurkume i/ili 1 do 3 grama njezina praha. Puna žličica praha kurkume može se pomiješati s vodom, te se ova gusta otopina pije dva do tri puta na dan.
MEDICINSKA PRIMJENA
Slijede preporučljive terapijske primjene za oralnu uporabu kurkume:
1. Kao protuupalni agens za artritis i ostala upalna stanja, poput bolne mjesečnice, astme, infekcija, ekcema, psorijaze i ozljeda. U slučaju artritisa i ozljeda, međutim, uputno je uzimati kurkumu u kombinaciji s biljkama koje imaju snažnija analgetska svojstva.
2. Za pacijente koji pate od kardiovaskularnih oboljenja, ili onih s povećanim rizikom, poput pušača i onih s visokim kolesterolom.
3. Kao preventiva za osobe izložene visokim razinama kancerogenih tvari, ili one kod kojih postoji rizik razvijanja raka, poput radnika u kemijskoj industriji ili pušača.
4. Za poboljšanje probavnih i jetrenih funkcija.
5. Za vanjsku se uporabu kurkuma preporuča kao ublažavajuće sredstvo kod upala uslijed kožnih infekcija, artritisa, ekcema, psorijaze, ozljeda i konjunktivitisa.
Za respiratorne alergije, astme i ostala alergijska stanja, uzima se mješavina kurkume i meda dva puta dnevno, u razdoblju od tri do četiri mjeseca.
Za smirivanje kašlja kod astme i prehlada može se inhalirati dim kurkume, listova čaja, crnog graha i bengalskog slanutka.
Smjesa od kurkume primijenjena na kožu djeluje kao izvrstan lijek za pitirijazu, svrab, čireve, itd.
Pripravite topao oblog pomiješavši prah kurkume s malo limete, bjelanjkom i malo naribanog sapuna. Primijenite i izložite se suncu kako biste ublažili bol uslijed uganuća, mijalgije, dislokacije zglobova, čireva, posjekotina, ozljeda, itd.
Evo jednog izvrsnog kozmetičkog preparata za svježinu kože i baršunast ten: uzmite žličicu smjese od kurkume, pomiješajte je s vrhnjem, smjesom od sandala i brašnom od bengalskog slanutka. Svakodnevno nanosite kao masku za lice.
Kurkuma pomiješana s uljem nima djeluje kao izvanredno sredstvo protiv infekcija za kronične čireve, ojed, svrab, psorijazu, ekcem, itd. Kurkumu prije primjene valja zagrijati na ulju nima. Možete nanijeti i smjesu od kurkume pomiješane sa sokom od luka i sjemenkama ajovvana.
Za jednog je ispitivanja otkriveno kako je kurkuma učinkovito kontracepcijsko sredstvo. Tvrdi se kako je učinkovita redovita primjena smjese kurkume na tijelo, te oralno uzimanje kurkume s tri češnja češnjaka, svakog jutra za vrijeme mjesečnice, te tri dana nakon mjesečnice.
Za prevenciju očnih infekcija, kurkumom natopite komad čiste tkanine. Osušite i redovito time brišite oči. Ovo je iznimno korisno u slučaju virusnog konjunktivitisa.
Neki su ljudi u potrazi za lijekom protiv mamurluka i pospanosti. Ovakav lijek osobito traže studenti i profesionalni vozači. Uzimanje jednakih količina praha kurkume, papra i soli s čašom narančina soka tijekom noći sprječava pospanosti bez posljedica. Ovo, međutim, neće remetiti normalan san.
Autor članka Dr. Ch. Murali Manohar
Izvađeno iz knjige "Liječenje na prirodni način - Ayurveda" u nakladi Marijan tiska.
Prenio: Lakky, 17.02.2014.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky