DOMAĆA BILJNA LJEKARNA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» JABUČNI OCAT - svakodnevna žlica zdravlja
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimepet 12 sij - 14:07 by lakky

» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimesri 30 stu - 15:35 by lakky

» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimečet 25 kol - 22:26 by lakky

» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimepet 29 tra - 14:28 by lakky

» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimesri 14 oľu - 18:17 by lakky

» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimesub 3 vel - 18:10 by lakky

» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimesub 3 vel - 0:28 by lakky

» SLAK (Convolvulus sepium)
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimesri 24 sij - 22:53 by lakky

» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
SLJIVA (Prunus domestica L.) Icon_minitimečet 8 lip - 13:20 by lakky

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Tugonica on your social bookmarking website
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretražnik
Affiliates
free forum

SLJIVA (Prunus domestica L.)

Go down

SLJIVA (Prunus domestica L.) Empty SLJIVA (Prunus domestica L.)

Postaj  lakky sri 24 stu - 23:01

SLJIVA (Prunus domestica L.) I56d5e
Foto: femina.hr


ŠLJIVA, PRUNUS DOMESTICA L.

Prirodni regulator probave

Dok kod drugih laksativa postoji opasnost ovisnosti uzimanja, kod uzimanja šljiva te opasnosti nema te se s punim pravom kaže da je šljiva prirodni regulator cirkulacije crijeva i apetita


Šljiva (Prunus domestica L.) pripada Obitelji Ružinjače (Familia Rosaceae). Farmakopejski naziv joj je Fructus Pruni – Pulpa Prunorum.

Prirodni je adstrigent, amarum, analgetik, antipiretik, detoksikant, dijetik, diuretik, laksativ, stimulator i regenerator).

  Druga imena šljive su: bistrica, modrica, modra šljiva, sliva. Engleski naziv joj je Plum; njemački Zwetschgenbaum, Pflaume, Zwetsche; francuski Prunier; talijanski Prugna; slovenski cešplja, sliva.
   
Ljekovito djelovanje

Šljiva je najstariji pučki lijek za regulaciju stolice, to jest pražnjenje crijeva. Kao prirodni laksativ (na najbolji prirodan način potiče rad peristaltike, kod kronične opstipacije, slabog pražnjenja, lijenih crijeva, poremećene probave itd.), njezino ljekovito svojstvo i djelovanje je od velikog značenja s obzirom na to da kod drugih laksativa postoji opasnost ovisnosti uzimanja, a kod uzimanja šljiva te opasnosti nema te se s punim pravom kaže da je šljiva »prirodni regulator cirkulacije crijeva i apetita«.

Šljive zbog sadržaja pektina (koji u crijevima bubri) stvaraju volumeniziranu meku stolicu, što je vrlo bitno kod liječenja hemoroida ili crijevnih oboljenja – redovitim poticanjem crijeva na rad i pražnjenje, preventivno djelujemo protiv nastanka raka debelog crijeva, pektin snižava i kolesterol u krvi itd.

Ljekovito djelovanje ploda šljive, kako u sirovom stanju tako i suhom, zahtijeva podrobnije objašnjenje. Kod oboljenja jetre šljiva predstavlja idealnu namirnicu koja direktno pomaže jetri u otklanjanju toksina koje jetra zbog svoje slabosti, to jest slabog rada nije u stanju otkloniti.

Detoksikacija jetre, krvi te cijelog organizma provodi se kurama sa šljivama, i to suhim kao kompot (kompot je najprikladniji način za jedenje suhih šljiva, ali moram istaknuti da su suhe šljive najljekovitije ako se jedu natašte ujutro i to suhe šljive koje ne sadržavaju mnogo šećera), ili posebnim receptom o kojem će kasnije biti riječ (kuhanje šljiva u više voda da se iz njih izbaci šećer i kiseline itd.).
   
Potiče izlučivanje mokraće

Zbog sadržaja kalija šljiva potiče izlučivanje mokraće te je od velike važnosti u liječenju reumatizma, arterioskleroze, anemije itd.

Analgetičko djelovanje čaja od listova šljive koristimo kod liječenja bolova u grlu, kod upale krajnika (angina, razne infekcije itd.), tako da čajem ispiremo grlo, adstrigentno djelovanje čaja od listova šljive rabimo za ispiranje, to jest liječenje raznih kožnih osipa, a ako kuhamo listove u vinu, rabimo za liječenje teško zacjeljivih rana, te u obliku obloga stavljamo na rane. Od šljiva se pripremaju razni ukusni pekmezi koji su poznati u našem narodu.

Pekmez od šljiva je hranjiva namirnica, pogotovo za djecu i ljude starije dobi.

Šljivovica je poznata rakija od šljiva koja ima i ljekovita svojstva, svakako u razumnim količinama. Čašica šljivovice izaziva apetit i direktno djeluje na vrenje hrane, kao i na sam rad probavnog trakta.

U pučkoj medicini rabimo i smolu koja istječe iz stabla šljive, na način da je rastopimo ili kuhamo zajedno s listom u vinu, liječi od kamenaca (ako kuhamo listove i smolu u octu, taj uvarak rabimo za liječenje krasta itd.).

Šljiva je idealna hrana u raznim dijetama, pogotovo kod oboljenja bubrega, gihta, reumatizma, jetre, jer se idealno uklapa u već ionako mršav izbor jela, kao i za tegobe suvremenog svakodnevnog života, kod umora i to intelektualnog i fizičkog, gađenja na uzimanje hrane, pomanjkanja apetita itd.

Navika pijenja kompota od šljiva u večernjim satima, uz komadić prepečenca ili keksa (u geriatrijskim klinikama itd.), osigurava nam uredno pražnjenje crijeva, dobar san (kod nesnice), redovnu detoksikaciju organizma, te jačanje imunološkog sustava.
   

Zapadna pučka medicina šljivu rabi kao:
- antipiretik,
- laksativ,
- za liječenje kod visokih temperatura,
- tegoba želuca i crijeva i to naročito poremećaja u pražnjenju crijeva,
- kao zdravu namirnicu za ishranu,
- za jačanje,
- u dijetama itd.

Kombinacija suhe šljive s ostalim ljekovitim biljkama, odnosi se u prvom redu na suhu smokvu, senu (pojačava laksativno djelovanje), kim (poradi sprječavanja stvaranja nadutosti, te otklanjanja nadutosti itd.).
   
Kontraindikacije: Uživanje sirovih šljiva u većim količinama krije opasnost od pojava plinova, grčeva crijeva i stvaranje katara crijeva iz razloga što sirove šljive u crijevima vriju i stvaraju plinove koji tada izazivaju grčeve i jak proljev. Te opasnosti se mogu izbjeći uživanjem razumne količine svježih šljiva ili jedenjem suhih šljiva kao kompot.

Liječi i kurje oči
  Kurje oči liječimo suhom šljivom, koju razrezanu stavimo na kurije oko, zavijemo/previjemo, svaku večer prije spavanja, te ponavljamo dok ne izliječimo kurje oko.

Iz povijesti
   
   Domovina šljive je Azija, od Crnog mora do Armenije. U Europu je stigla preko Grčke, otkud se širi Europom.
Za širenje šljive u Europi izričito je zaslužan Karlo Veliki, koji je u svojim poznatim »kapitularima« navodio obvezu sadnje šljiva, a u našim krajevima sadnju je započeo Dioklecijan (Podravina, Posavina, Bosna itd.).

Šljiva je u astrologiji biljka Venere.
   
   Karakteristike biljke
   
   Šljiva je stablo koje naraste od 3 do 10 metara, listovi i cvjetovi istovremeno se razvijaju. Ovalni, po rubu nazubljeni i naborani listovi, s doljnje strane su dlakavi, bijeli cvjetovi su na kratkim peteljkama, obično u paru. Plod šljive je mesnata i sočna duguljasta koštunica plave do crvenkaste boje. Koštica ploda je s obiju strana šiljasta.
   Vrijeme cvatnje: Od travnja do svibnja.
   Miris i okus: Aromatičan, a okus kiselo-sladak.

   Nalazište: U vrtovima, šljivicima, plantažama. U prirodi može se naći u poludivljem stanju.

   Branje i prerada: Beru se listovi u proljeće, plod u jesen kad sazrije, smola stabla od svibnja do srpnja.
   
   Pekmez od šljiva  
   5 kg šljiva (jako zrele i slatke )
   Uputa za izradu:
   Šljive operemo i izvadimo koštice te stavimo u veću posudu kuhati. Kuhanje pekmeza zahtijeva da se kuha na umjerenoj vatri uz miješanje koje će spriječiti da šljive ne zagore, a samo kuhanje traje sve dok ne dobijemo gustu masu u kojoj kuhača kojom miješate stoji uspravno. Dobiveni pekmez ohladimo i ulijemo u već pripremljene staklenke te ih zatvorimo celofanom koji smo umočili u alkohol.
   Uputa za uporabu:
   Pekmez od šljiva predstavlja namirnicu koja se rado nađe na stolu za doručak, pogotovo oko kojeg su djeca.
   
   Džem od šljiva
   5 kg šljiva, 4 kg šećera
   Uputa za izradu:
   Šljive operemo i izvadimo košticu. Stavimo ih kuhati u 1 litru vode da omekšaju. Šećer prepržimo i dodajmo šljivama i sve još kuhajmo 10 minuta. Džem od šljiva ohladimo i pohranimo u već pripremljene staklenke te ih zatvorimo celofanom.
   Uputa za uporabu: Džem uzimamo prema osobnoj želji kao dodatak pojedinim obrocima ili kao sam obrok.
   
Suhe šljive
   Uputa za sušenje: Odaberimo potpuno zrele i velike šljive, a po želji možete im izvaditi košticu. Šljive možemo sušiti tako da ih stavimo na sunce ili sušimo u pećnici uz otvorena vrata na temperaturi od 40 °C.
   
  Šljive u medu
   Uputa za izradu: Odaberemo lijepe, velike i zrele šljive te ih operemo i izvadimo košticu. Šljive posušimo i stavimo ih u staklenku. Med prokuhamo i ohladimo te njime prelijemo šljive u staklenki. Staklenku dobro hermetički zatvorimo te pohranimo na suhom i hladnom mjestu.
   
   Ljekoviti sadržaj
   
   U plodu šljive ima 80 de, 3-10 % šećera u suhim šljivama, do 42 % jabučne, folne i grožđane kiseline, pektina, ugljikohidrata 40 g, biljnih vlakana 16,1 g, bjelančevina 2,4 g, masti, fenola, mineralnih tvari (željeza, kalcija, magnezija, fosfora, kalija, natrija, mangana itd.), vitamina A, B, C, E, i PP, jezgra/koštica sadrži glikozid cijanovodične kiseline – amigdalina, benzojeve kiseline, masno ulje itd.
   
   Čaj
   
   1 jušna žlica usitnjenih listova, 2 dl vode
   Uputa za pripremu: Vrućom vodom prelijemo list, poklopimo da odstoji 15 minuta, procijedimo.
   Uputa za uporabu: Pijemo 2-3 šalice čaja prema potrebi.
   
   Pučki recept za pražnjenje crijeva
   70 g korijena slatke paprati, 70 g korijena sladića, 2 kg šljiva, 1 kg šećera, 6 l vode
   Uputa za izradu:Korijen paprati i sladića stavimo kuhati u 6 litara vode i kuhamo tako dugo dok ne ispari za trećinu, to jest do 4 litre vode. Procijedimo tekućinu i u njoj kuhamo šljive i šećer sve dok ne dobijemo gustu smjesu – kašu.
   Uputa za uporabu:Uzimamo 2-3 žlice na dan, za regulaciju stolice.
   
   Detoksikacija jetre i krvi (H. Leclerc)
   8-22 svježe šljive
   Uputa za izradu:Navečer šljive operemo i razrežemo s jedne strane i izvadimo košticu, ubacimo u vodu da odstoje preko noći. Ujutro bacimo vodu i nalijemo novu toliko da pokrije šljive. Stavimo kuhati na laganu vatru 2-3 sata tako da se svakih sat vremena odlije voda i dolije nova topla voda.
   Uputa za uporabu:Tako dobivene šljive koje su sad bez šećera i kiseline, jedemo tople natašte s malo vode. Jedemo svu količinu kuhanih šljiva odjednom.
   Dužina terapije: ovaj recept radimo 1 tjedan kod lakših oboljenja jetre, a 2 tjedna kod težih oboljenja jetre, svaki dan ujutro natašte.
   
   Ekstrakt od suhih šljiva (kod zatvora)
   5 suhih šljiva, 5 suhih smokava
   Uputa za izradu: Navečer stavimo razrezane suhe šljive i smokve močiti u toliko vode da prekrije šljive i smokve. Poklopimo. Ujutro stavimo da se malo zagriju.
   Uputa za uporabu: Ujutro natašte popijemo vodu u kojoj su se močile šljive i smokve, a poslije toga pojedemo šljive i smokve.
   
   Ljekoviti kolačići (kod zatvora)
   100 g suhih šljiva, 50 g suhih smokava, 100 g sene
   Uputa za izradu: Sameljemo suhe šljive, iz kojih smo prethodno izvadili koštice, i smokve što sitnije. Umiješajmo senu i napravimo male kolačiće u količini jedne čajne žličice.
   Uputa za uporabu: Kolačiće koji su pohranjeni na hladnom mjestu djeca uzimaju po 1 komad na dan, a odrasli 2 u tijeku dana. Kolačiće polagano jedemo uz malo čaja od kima ili komorača.


Članak u kojem je opisana šljiva preuzet je iz Zelene nit-i, podlistka Novog lista.
Autor članka je gospodin Ivan Lesinger. Za Domaću biljnu ljekarnu
priredio i prenio Lakky, 24.11.2010.
lakky
lakky
Admin

Broj postova : 541
Location : Zagreb
Registration date : 10.04.2008

http://www.clakic63@yahoo.com/

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.