Pretraľnik
Latest topics
TRANDAVILJE (Althaea rosea CAV.)
Stranica 1 / 1.
TRANDAVILJE (Althaea rosea CAV.)
TRANDAFIL - ALTHAEA ROSEA CAV.
Porodica. Malvaceae
Druga imena: trandavilje, crveni slez
Trandafil se gaji radi cvjetova u kojima se nalazi mnogo sluzi, tanina i ljubičaste boje.
Cvjetovi se upotrebljavaju kao sredstvo protiv kašlja i nazeba u obliku čaja ili se od njih spravlja sirup, koji se upotrebljava za liječenje zapaljenja usta i grla. Pored toga, iz cvjetova ove biljke dobiva se i boja, kojom se boje neki lijekovi i napitci.
Trandafil je dvogodišnja biljka ima debeo i razgranat koren, žute boje, a stablo nerazgranato, dugačko i u velikoj mjeri obraslo maljama.
Lišće na stablu izbija pojedinačno; ono je srcoliko izduženog oblika na dugačkim maljavim drškama. Po obodu je zupčasto.
Cvjetovi izbijaju pojedinačno u pazuhu listova ili u grupama, u gornjem dijelu stabla. Oni su ljubičasto-crvene boje. No, postoji oblik ove biljke u kojoj su cvjetovi dvostruki (dupli) i zatvoreno-ljubičaste boje.
Ova odlika trandafila je rodnija od prethodne. Plod je složen i sastoji se iz većeg broja oraščića okruglog oblika. U doba sazrijevanja plod se lako raspada u 20 - 30 dijelova, odnosno sjemenki.
Uzgoj. Ova biljka ima veće potrebe u toploti i u svjetlosti, ali i u vlazi.
Stoga je treba gajiti u toplijim i vlažnijim krajevima na položajima izloženim suncu. U našoj zemlji može se gotovo svuda gajiti izuzev u visokim brdskim i planinskim krajevima. Najbolje joj odgovaraju duboka, rastresita i plodna zemljišta umjerene vlažnosti.
Trandafil treba obavezno gajiti u plodoredu. Najbolje je ako se plodored podesi tako da se ova biljka ne vraća na isto zemljište bar za 3 - 4 godine i da se gaji poslije okopavina, naročito ako su u pitanju zakorovljena zemljišta.
Obrađivanje zemljišta vrši se kao i za ostale usjeve - na isti način i u isto vrijeme.
Đubrenje zemljišta za ovu biljku treba obavezno vršiti stajskim i mineralnim đubrivom. Najbolje je da se upotrebi i jedno i drugo. Ovako đubrenje vrši se na isti način kao što je to rečeno i za timijan.
Stajsko đubrivo se upotrebljava 30 - 40 to-na/ha, a kompleksno đubrivo u kojem je odnos između hranljivih sastojaka NPK — 10 : 20 :15, u količini 300 - 400 kg/ha.
Đubrenje u obliku prihranjivanja vrši se jedanput ili dva puta; prvi put rano u proljeće čim biljke počnu da rastu, a drugi put 15 dana poslije prvog prihranjivanja. Za ovu svrhu se upotrebljava dušično đubrivo (nitromonkal), u količini od 100 - 120 kg/ha za svako prihranjivanje.
Zasnivanje zasada trandafila vrši se na isti način kao i timijana. U praksi se najčešće primjenjuje zasnivanje zasada sjemenom direktnom sjetvom i preko rasada. Pri podizanju zasada direktnom sjetvom sjemena, sjeme treba sijati neposredno pred zimu, krajem novembra ili početkom decembra, ili u proljeće u martu.
Sjetva se vrši u redove na rastojanju 50 - 60 cm između redova. Sjeme se sije plitko (1-2 cm). Po izvršenoj sjetvi, površinu treba povaljati. Za sjetvu hektara potrebno je 4 - 5 kg sjemena. Za zasnivanje zasada rasadom mora se prethodno proizvesti rasad u hladnim lijehama. U ovom slučaju sjeme se sije rano u proljeće omaške ili u redovima.
Na m2 lijehe sije se oko 10 g sjemena i to plitko. Njega rasada se izvodi na isti način kao i ostalih ljekovitih biljaka. Odgojen rasad se rasađuje na stalno mjesto u avgustu ili septembru na prethodno izbrazdanom zemljištu uzduž i poprijeko povlačenjem brazda na 50 - 60 cm i 30 - 40 cm. Najbolje je da se rasad rasađuje posle kiše. Pri spomenutom rastojanju između biljaka obezbjeđuje se 50000-60000 biljaka na hektaru.
Njegovanje biljaka u nasadu sastoji se u prašenju, proređivanju i prihranjivanju. Prašenje i proređivanje izvodi se kao i kod ostalih usjeva.
O prihranjivanju je govoreno ranije. No, napominje se, ako je zasad podignut iz rasada, pored spomenutih mjera njege, vrši se još i popunjavanje praznih mjesta.
Berba trandafila sastoji se u branju cvjetova, što se radi ručno. Pri branju treba paziti da se beru cvjetovi koji se još nisu potpuno rascvjetali. Drugim riječima cvjetove treba brati dok su još u obliku pupoljka. Zato je potrebno da se zasad svako jutro obilazi radi branja. Pri berbi cvjetova čašične listiće ne treba brati već samo krunične.
Berbu treba vršiti po lijepom i suhom vremenu. Obrani cvjetovi se, da bi sačuvali svoju lijepu prirodnu boju, odmah suše i to u hladu u suhim i promajnim prostorijama. Radi bržeg i boljeg sušenja treba ih rasporediti u tankom sloju po ljesama. U toku dana treba ih nekoliko puta pažljivo prevrtati, ali tako da se ne zdrobe.
Preneseno iz knjige V. Đorđevića "Gajenje ljekovitog bilja".
Pripremio i prenio Lakky, 11.08.2011.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky