Pretraľnik
Latest topics
4. PRAKTIČNE UPUTE O UPOTREBI LJEKOVITOG BILJA
Stranica 1 / 1.
4. PRAKTIČNE UPUTE O UPOTREBI LJEKOVITOG BILJA
PRAKTIČNE UPUTE O UPOTREBI LJEKOVITOG BILJA U KUĆANSTVU
KAKO SVAKA DOMACICA MOŽE NAČINITI DOBAR LIJEK OD LJEKOVITOG BILJA
JEDNOSTAVNA IZRADA BILJNIH LIJEKOVA PRISTUPAČNA JE SVAKOM KUĆANSTVU
Raznovrsna je upotreba ljekovitog bilja. Od njega se izrađuju razni lijekovi. Tim se poslom bave apotekari (farmaceuti). Bliže obavijesti o načinu izrade lijekova čitalac može dobiti od svog apotekara.
Za lijek se koristi živo, sirovo i osušeno bilje. Budući da mi živimo u umjerenoj klimi, kod nas nema živog bilja cijele godine kao što ga ima u tropskim predjelima. Zbog toga se u toku ljeta moramo pobrinuti da od svakog bilja koje nam je potrebno naberemo, osušimo i dobro zapakiramo potrebne količine. Živo je bilje najčešće ljekovitije od osušenog, jer se sušenjem mnogi ljekoviti sastojci mijenjaju i gube.
Bilje se upotrebljava izvana i iznutra. Najjednostavniji i najprimitivniji način liječenja jest upotreba pojedinih dijelova bilja, na primjer stavljanje lista od bokvice (trputca) na posjekotine ili lista od repušine na opečena ili na udarena mjesta na tijelu. III gnječenje listića od hajdučice (sporiša) među prstima u loptice i gutanje takvih loptica prije jela za dobivanje apetita, protiv smetnji u želucu itd.
Od osušenog se bilja tucanjem i mljevenjem prave prašci. Prašci se upotrebljavaju za liječenje unutrašnjih i vanjskih bolesti, ili služe za izradu raznih jednostavnih i složenih lijekova u apoteci. Praške je najbolje izrađivati neposredno prije upotrebe, jer duljim stajanjem gube ljekovitost.
Najčešće narodni lijekovi od bilja jesu čajevi. Tek kada se počne praviti čaj usitnite bilje u stupi ili među dlanovima, jer se iz cijelog biljnog organa teže i nepotpunije iscrpljuju ljekoviti sastojci nego iz usitnjenih. Listovi i cvjetovi brže otpuštaju ljekovite sastojke nego kore i drugi čvrsti i debeli organi. Ako se za kuću izrađuje miješani čaj od više vrsta bilja, uvijek se mora dobro izmiješati. Tim mješanim čajevima često dodaju razno cvijeće živih boja i ugodna mirisa da bi čaj imao ljepši i privlačniji izgled i primamljiviji miris, a to psihički pozitivno utječe na bolesnika. Tako se, na primjer, dodaju cvijet različka, ruže, lavandule, maka turčinaka, žavornjaka (kokotića), crnog sljeza, nevena, smilja i dr.
Cvijeće, lišće i druge meke biljne dijelove nikad nije dobro kuhati, nego ih valja staviti u čistu posudu i preliti kipućom vodom, poklopiti i ostaviti kraće ili dulje vrijeme, već prema tome da li se želi slab ili jak čaj.
Većinu čajeva pripremaju tako. Zato je pogrešno kuhati kamilicu, lipu, nanu, majčinu dušicu ili neku drugu mirisnu ljekovitu biljku, jer se kuhanjem gube, ishlape gotovo svi ljekoviti sastojci (eterična ulja)! Još je gore ako se kuha u otvorenoj, nepoklopljenoj posudi. Jedan od najčešćih uzroka nepovjerenja prema ljekovitom bilju jest, pored ostalog, nestručna izrada čajeva i premala količina biljke koja se upotrebljava. Gotovo je redovita pojava da se na pola litre vode stavi nekoliko cvjetića lipe ili kamilice. To nije dovoljno, čak pomalo liči na magiju. U većini se slučajeva na pola litre vode mora staviti 3-5 žlica nasjeckane ili zdrobljene biljke. Zatim valja ostaviti 30—40 minuta da se biljka kiseli u vreloj vodi, u poklopljenoj posudi, ali se ponekad može ostaviti i dulje da bi u vodu prešlo što više ljekovitih sastojaka.
U nas se korijen bijelog sljeza sve više upotrebljava. To je dobro, jer je to najbolje sluzno sredstvo za liječenje organa za disanje. No nije dobro što svi taj korijen kuhaju! Bijeli je sljez pogrešno kuhati, jer se time uništavaju njegovi ljekoviti sastojci.
Žlicu nasjeckanog korijena bijelog sljeza (veličine kukuruznog zrna) preliti sa dva decilitra hladne vode i ostaviti oko 2-3 sata, češće miješajući da bi se iz njega sva sluz izvukla; zatim procijediti, medom zasladiti i piti, ali ne odjednom, nego svakih četvrt sata po jednu žlicu.
Neki se lijekovi, osobito za jačanje i za liječenje organa za varenje, mogu izrađivati i u dobrom crnom vinu, u rakiji, u razblaženom alkoholu itd.
Drogu što bolje usitniti, staviti u čistu staklenu posudu i preliti desetorostrukom količinom vina iii rakije, povezati platnom i jakim papirom i ostaviti desetak dana, češće miješajući. Jednako tako mogu se pripremati i ljekovita ulja i masti, ali se oni griju na vodenoj pari.
Preneseno iz knjige "Lečenje biljem" od J. Tucakova.
Prenio Lakky, 27,08.2012.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Similar topics
» BERBA LJEKOVITOG BILJA
» 1. VRIJEME BRANJA LJEKOVITOG BILJA
» 3. GALENSKI PREPARATI OD LJEKOVITOG BILJA
» 1. VRIJEME BRANJA LJEKOVITOG BILJA
» 3. GALENSKI PREPARATI OD LJEKOVITOG BILJA
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky