Pretraľnik
Latest topics
KESTEN PITOMI (Castanea sativa L.)
Stranica 1 / 1.
KESTEN PITOMI (Castanea sativa L.)
Pitomi kesten, plod
Foto: Alternativa-za-vas
Prenio: lakky63@gmail.com
KESTEN PITOMI, CASTANEA SATIVA L.
JAČA CIJELI ORGANIZAM
Ljubitelji pitomog kestena mogu se samo razlikovati u mišljenju oko pitanja je li bolji kuhan ili pečen
Gorski kesten, kostanj ili marun, imena su vrlo traženog ploda koji dozrijeva u ovo vrijeme. Kesten inače, doživi i do 500 godina i teško je reći gdje mu je domovina jer raste samoniklo u mnogim područjima umjerene klime. U nas su najpoznatija staništa kestena na padinama Učke (Lovran, Opatija, Veprinac, Poljane, Dobreč), gdje raste od davnina, kao vrsta cijepljena s plemkama maruna. Kestenovo drvo širom svijeta rabi se za izradu raznih alatki, bačava, kolaca i sličnih.
Kestenovo stablo naraste i do 20-30 metara. Kora stabla je glatka i sivosmeđa. Lijepa, razvijena krošnja s velikim duguljastim i linearnim, usko ovalnim, listovima koji su grubo-krupno nazubljeni, s lica goli a na naličju dlakavi, prepoznatljive su ljepote u proljeće, kao i u jesen kad listovi požute. A ljeti nema ljepšega hlada od onoga pod kestenom!
Svi dijelovi korisni
Cvjetovi izbijaju u lipnju na dugim žućkastim resama koje stoje uspravno, tvore muške cvjetove a ženski se razvijaju na dnu klasa ili u pazušcima listova. Korijen sa žilom srčanicom dubok je i razvijen. Plod kestena smješten je u veliki bodljikavi tobolac koji u jesen pukne te iz njega ispadaju do tri prekrasna ploda (nepucavci) glatke i sjajne kore boje mahagonija.
Vrijeme cvatnje mu je u svibnju i lipnju. Kesten nema neki naročiti miris, no plod mu je vrlo ukusan. Sabire se ovih dana, a u pučkoj medicini se koriste i mladi listovi i kora u proljeće, te rese, koje valja brzo sušiti.
LJEKOVITO DJELOVANJE
Pitomi kesten predstavlja izvrsnu namirnicu visoke kalorične vrijednosti. Ljubitelji pitomog kestena mogu se samo razlikovati u mišljenju oko pitanja je li bolji kuhani ili pečeni kesten.
* Kesten jača organizam, pa je preporučljiv svim osobama kojima je potreban brzi oporavak, kao što su slabašna djeca, osobe starije dobi, rekonvalescenti, sportaši... ( preporučuje im se i kruh od kestenovog brašna )
* Budući da je teško probavljiv treba ga uzimati s oprezom.
* U pučkoj medicini od listova kestena priprema se čaj protiv kašlja hripavca, te za iskašljavanje katara.
* Čaj od listova koristi se za grgljanje i za ispiranje grla i posjekotina i rana.
* Rese pitomog kestena koriste se za zaustavljanje proljeva i krvarenja, kod vanjskih ozljeda kože u koju se svrhu, ako nema resa, može pripremiti i čaj od kore stabla pitomog kestena.
* Od osušenih tobolaca tj. vanjskog omotača ploda, istuče se prah koji može zamijeniti rese i koru.
* Kuhani plodovi djeluju na pročišćavanje krvi, naročito kad se radi o povećanoj mokraćnoj kiselini te se preporučuje oboljelim osobama od gihta i reume.
* Kesten se preporučuje, jer nema fruktoze i glukoze,i dijabetičarima i vegeterijancima, a svima kao nadasve dobra prirodna hrana.
* Med od pitomog kestena je poznati lijek za oboljenja unutarnjih organa, pogotovo za želudac, crijeva i jetru, te za dišne organe.
U prodaji se može naći i kestenovo brašno koje možemo miješati sa ostalim brašnima od žitarica.
Kućna biljna ljekarna
Karakteristike biljke
Opis: Ljekoviti sadržaj: Plod sadrži 25-40% škroba, 15-20% šećera, 4% bjelančevina, 2% masti i oko 40% vode, gamaaminomaslačnu kiselinu, vitamine najviše B 1, a vitamina C 5 mg, zatim kalij, kalcij, fosfor natrij i željezo. Lišće i kora sadrže 95% tanina, smolu, pektin i flavonoide, vitamin K. Energetska vrijednost na 100 g ima 814 kJ ili 194 kal.
Čaj
* Potrebno je 100 g listova i 1 l vode
Priprema: Listove kuhati oko 15 minuta na laganoj vatri, poklopiti i nakon pola sata procijediti.
Uporaba: Piti po 1 dl čaja u toku dana kod dišnih problema, zaslađenog s medom.
Napomena: Čajem se mogu ispirati kožne nečistoće i grgljati kod problema s usnom šupljinom i grlom.
Kulinarstvo
Od pitomog se kestena pripremaju mnoga jela, a najpoznatija su juha, pire i gulaš od kestena, te razne slastice.
Juha
* Priprema: Prije pripreme valja odlučiti hoće li se juha pripremati samo od kestena ili s drugim povrćem ili žitaricama. Kod odabira dodataka valja obratiti pozornost na ljekovitost namirnica s obzirom na zdravstveno stanje osoba za koje se juha priprema. Ja juhu pripremam tako da najprije skuham rane kestene, ohladim ih hladnom vodom i ogulim. Oguljene kestene zdrobim i stavim pirjati na malo ulja, dolijevajući toplu vodu dok se ne raskuhaju, te dodam začine. Najčešće su to bio-začin iz kućne radinosti i proso. Nakon toga kuham na laganoj vatri još pola sata. Od žitarica se mogu, umjesto prosa, dodati zob ili riža a od povrća lisnati dio povrća pri kraju kuhanja, kao peršin, celer, ribana mrkva...
Kontraindikacije
* Kolača, torte, pirea i krema, moraju se odreći osobe sa slabim želucem, čirom na želucu, bolesnom žuči i s tegobama jetre.
Ovaj članak o PITOMOM KESTENU objavljen je na stranicama Novog lista.
Autor članka je Ivan LESINGER lesinw@yahoo.com
Pripremio i postavio: Lakky, 19.10.2012.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Similar topics
» LAN PITOMI (Linum usitatissimum L)
» DIVLJI KESTEN (Aesculus hippocastanum)
» KONOPLJA (Cannabis sativa L.)
» DIVLJI KESTEN (Aesculus hippocastanum)
» KONOPLJA (Cannabis sativa L.)
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky