Pretraľnik
Latest topics
26. BETEL (Piper betle)
Stranica 1 / 1.
26. BETEL (Piper betle)
Betel
Foto: http://en.wikipedia.org/
26. BETEL
Betel (Piper betle) se na hindiju zove paan, na sanskrtu taamboolam, i usko je povezan s indijskom tradicijom i kulturom. U drevnim ayurvedskim tekstovima razlikuje se više od sedam vrsta betelovog lista. Riječi koje u sanskrtu opisuju betel su vasya i kaamajanni-što znači da privlači ljude k vama. Zbog ovih obilježja, kao i zbog stimulacije protoka sokova, on je također i afrodizijak pa se preporuča prije i tijekom spolnog odnosa.
Araken, alkaloidni sastojak listova koji je srodan kokainu, može biti uzrok njihovog stimulirajućeg učinka.
Listovi betela dobri su u kombinaciji sa sokom limete i orasima betel-palme (Areca catechu). Ispitivanja su pokazala da ova kombinacija sprječava osteoporozu kod skupine ekonomski i društveno zapostavljenih osoba. Zaključeno je kako se kalcij iz limete lako asimilira u prisutnosti soka betela.
List betela ima niz ljekovitih svojstava i bivao je preporučen u drevnim ayurvedskim spisima. Poznat je po svojim oštrim, antiseptičkim, afrodizijačkim, aromatičnim, astrigentnim, gorkim, karminativnim, vrućim i stimulativnim svojstvima.
U kombinaciji s limetom, plodom betela i vlastitom pljuvačkom, nastali koncentrat pomaže u čišćenju grla, poboljšanju glasa, probave, te izbacivanju crijevnih nametnika i plinova.
Katkad se mu se, zbog boljeg učinka, dodaje drugo aromatsko bilje, poput češnjaka, kardamoma, muškatnog oraščića, koromača i slično.
Kemijska analiza listova betela pokazala je prisutnost više blagotvornih sastojaka - kalcija, karotena, tiamina, riboflavina, niacina i vitamina C.
Fenolna struktura, kavicol, otkrivena u njegovom esencijalnom ulju, ima antibakterijsko djelovanje.
MEDICINSKA PRIMJENA
Topli listovi, lagano zagrijani na vatri, i pomiješani s uljem gorušice, stavljaju se na prsni koš u slučajevima kašlja i otežanog disanja kod djece.
Topli listovi pomiješani s ricinusovim uljem mogu se primijeniti u slučajevima upalnih stanja poput naticanja mošnji, apscesa, čireva, opeklina, ozljeda i slično.
Po jedna žličica soka listova betela, đumbira i svetog bosiljka, s jednom žličicom meda, pomaže ne samo kod kašlja i oboljenja pluća, nego i steže opuštene živce.
U slučaju glavobolje, u nosnice nakapajte 2 do 3 kapi soka od listova i odmorite.
List betela ublažava bol uslijed uboda kukaca - zamotajte u nj 2 do 3 zrna papra i uzmite s jednom žlicom meda.
Za prevenciju peruti i poticanje rasta kose, na tjeme stavite smjesu od listova betela i kokosovog ulja.
Listu betela se prepisuju i diuretička svojstva. Sok, pomiješan s razblaženim mlijekom i neznatno zaslađen, pomaže kod otežanog mokrenja.
Prema Vaidyamanorami, klasičnoj ayurvedskoj raspravi, jedan list betela pomiješan s 10 grama crnog papra, te uziman s hladnom vodom u razdoblju od dva mjeseca pomaže u mršavljenju.
U slučaju nametnika koristan je redovit unos smjese listova betela i soli, zajedno s vrućom vodom.
POZOR
Procjenjuje se kako približno 50 milijuna ljudi uživa u žvakanju listova betela.
Budući da većina njih zanemaruje osobnu i javnu higijenu, njihov se ispljuvak može posvuda pronaći. Ova loša navika ima glavnu ulogu u širenju brojnih infekcija.
Pri prvom žvakanju betela moguć je osjećaj vrtoglavice i oštre probadajuće boli zahvaljujući prisutnosti iona kalcija.
Ovo se može ublažiti sisanjem kristala soli ili šećera. Osobe koje pate od srčanih obljenja, visokog krvnog tlaka i slično, trebale bi s opreznom konzumirati listove betela, naročito u kombinaciji s limetom.
Tvrdi se kako peteljka lista betela i korijen uzrokuju neplodnost kod žena, pa se vjerojatno zbog toga peteljka uvijek odstranjuje prije žvakanja lista.
Listovi okrepljuju, imaju afrodizijačka svojstva, pa ih stoga ne bi smjeli uzimati oni u celibatu, ili isposnici. Redovito žvakanje listova betela, 4 do 10 puta dnevno u razdoblju od dvije godine, razvija ovisnost sličnu onoj o alkoholu ili opijumu. Kod ovih osoba postoji opasnost od submukozne fibroze i predkancerogenog stanja.
Autor članka Dr. Ch. Murali Manohar
Izvađeno iz knjige "Liječenje na prirodni način - Ayurveda" u nakladi Marijan tiska.
Prenio: Lakky, 16.02.2014.
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky