Pretraľnik
Latest topics
KAVA KAVA Piper methysticum
Stranica 1 / 1.
KAVA KAVA Piper methysticum
Kava kava
Foto: J. Grunwald
KAVA KAVA Piper methysticum
Povijest.
Riječ kava označava na polinezijskim jezicima neugodan okus. Ova je biljka bliski srodnik crnog papra i uzgaja se u pacifičkom prostoru mnogo tisuća godina. Za stanovnike Polinezije kava kava imala je i ima veliko značenje u kulturnom i vjerskom životu. Biljka se primjenjivala u raznim oblicima i u magiji i u pučkoj medicini. Već početkom 17. stoljeća nizozemski pomorci otkrili su je na otocima Wallis i Futuna. U ljekarnama ili trgovinama zdravom hranom kava kava mogla se u Europi dobiti već od 19. stoljeća.
Botanički opis
Kava kava spada u biljke iz porodice papra (porodica Piperaceae). To je 2 do 3 metra visok uspravan grm velikih srcolikih listova. Biljka ima snažne, do 10 kg teške, razgranate, vrlo sočne podanke. Mali, neugledni cvjetovi skupljeni su u klasove. Kavin papar ima oštar, aromatičan i gorak okus. Ostavlja lagan osjećaj obamrlosti u ustima.
Upotrebljivi dijelovi i sastojci
Za lijekove se koristi oguljen i osušen podanak. Važni farmakološki djelatni sastojci su kavalaktoni (poznati i kao kavapiro-ni), posebno kavain i metisticin.
Primjena u pučkoj medicini
Za poticanje sna, smirivanje živaca te u slučaju klimakterijskih tegoba, bolesti mokraćovoda, astme, reume, želučano-crijevnih tegoba, sifilisa, gonoreje, za smanjenje tjelesne težine te protiv slabljenja radne sposobnosti i psihičke labilnosti. Kava kava upotrebljava se i kao sredstvo koje opušta grčeve, ponajprije u neuropsihoterapiji. Droga je navodno djelotvorna i protiv gljivica na koži, a ima i dugu tradiciju kao afrodizijak.
Oblici i doziranje
U nekim je europskim zemljama povučena registracija za kavu kavu, a u nekima se više ne mogu dobiti gotovi lijekovi. Prije toga upotrebljavali su se različiti alkoholni i ace-tonski suhi ekstrakti standardizirani na 50%, odnosno 70% kavapirona. Tada se preporučenom dnevnom dozom držalo 60 do 120 mg kavapirona. Moguće je da se u budućnosti ponovno registriraju pripravci kave kave s manjim doziranjem. Ali ne bi se smjeli upotrebljavati dulje od dva mjeseca.
Ograničenja u primjeni
Pripravke od podanka kave kave ne valja primjenjivati u trudnoći ili tijekom dojenja jer za to nema dovoljno znanstvenih spoznaja.
Ako vam je jetra bolesna ili konzumirate velike količine alkohola, radi opreza ne biste trebali upotrebljavati kavu kavu. Ako uzimate lijekove za liječenje migrene, antide-presive ili takozvane beta-blokatore, trebali biste se odreći kave kave.
Znanstveno potvrđene primjene
Savjetuje se primjena podanaka kave kave u slučaju straha, uznemirenosti i napetosti. Kavapironi i alkoholni ekstrakti kave kave utječu na različite prijenosnike u mozgu, djeluju na mišiće tako što opuštaju grčeve i smiruju.
U pokusima na životinjama utvrđeni su umirujući i opuštajući učinci, a da pritom ne ugrožava sposobnost koncentracije ili dugotrajno pamćenje.
Nuspojave
U vezi s uzimanjem kave kave zabilježeni su slučajevi oštećenja jetre. Diljem svijeta radi se o ukupno 68 sumnjivih slučajeva. Budući da su pogođeni pacijenti uz kavu kavu uzimali i više drugih lijekova te patili od različitih ranijih bolesti nije jasno kakav utjecaj uzimanje kave kave doista ima na jetru. Ta zabrana znanstveno se drži vrlo prijepornom.
STUDIJE
U kliničkim studijama s više od 110.000 sudionika istraženo je djelovanje kave kave u usporedbi s placebom ili sintetskim psihofarmakom.
Pri liječenju straha kava kava pokazala se superiornom u odnosu na placebo i jednakovrijedne lijekove iz službene medicine poput diazepama (valij). Za razliku od valija ili sličnih pripravaka kava kava nije ugrožavala sposobnost reagiranja, a i inače je pokazivala manje ozbiljnih nuspojava.
Preneseno iz Zelene ljekarne od Jorg Grunwalda
Prenio: Lakky, 24.02.2015
Kontakt mail: lakky63@gmail.com
Similar topics
» KAVA PRAVA (Coffea arabica)
» 26. BETEL (Piper betle)
» PAPAR (Piper nigrum L.)
» 5. CRNI PAPAR (Piper nigrum)
» 26. BETEL (Piper betle)
» PAPAR (Piper nigrum L.)
» 5. CRNI PAPAR (Piper nigrum)
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
pet 12 sij - 14:07 by lakky
» JABUČNI OCAT (Acetum mali)
sri 30 stu - 15:35 by lakky
» POVIŠENI KRVNI TLAK - HIPERTENZIJA
čet 25 kol - 22:26 by lakky
» NABAVA JABUČNOG OCTA PREKO MOBITELA 098 622 247
pet 29 tra - 14:28 by lakky
» UPALA MOKRAĆNOGA MJEHURA - cistitis
sri 14 oľu - 18:17 by lakky
» MIOMI MATERNICE I LIJEČENJE POMOĆU LJEKOVITOG BILJA
sub 3 vel - 18:10 by lakky
» KAKO LIJEČITI NEPLODNOST I TRUDNOĆA PRIRODNIM PUTEM
sub 3 vel - 0:28 by lakky
» SLAK (Convolvulus sepium)
sri 24 sij - 22:53 by lakky
» RANJENIKA - (Anthyllis vulneraria L.)
čet 8 lip - 13:20 by lakky